Samsung NX1

Samsung NX1
Photokina 2104 W systemie Samsung NX brakowało topowego, zaawansowanego modelu. W tę właśnie lukę trafia model NX1, który został wyposażony w 28-megapikselową matrycę BSi CMOS, hybrydowy autofokus, tryb seryjny 15 kl/s, a także możliwość filmowania w rozdzielczości 4K.
Do tej pory w systemie Samsung NX pojawiały się korpusy z półki entry-level, a także nieco bardziej zaawansowane konstrukcje, takie jak NX30. Brakowało topowego modelu i właśnie w tę lukę trafia Samsung NX1.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Odporna, uszczelniona obudowa Samsunga NX1 kryje 28,2-megapikselową matrycę typu BSI CMOS o rozmiarze APS-C oraz procesor obrazu DRIMe V. Zakres dostępnych czułości zaczyna się od ISO 100, a kończy na ISO 51 200. Aparat może zapisywać zdjęcia w formacie JPEG oraz RAW, a także filmy w maksymalnej rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli z prędkością 24 kl/s. Po wybraniu rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) klatkarz rośnie do 30 kl/s, a standardowym Full HD można nawet wybrać opcję 60 kl/s. Formatem zapisu plików wideo jest MP4, natomiast kodek HEVC to (H.265). Możliwe jest także skorzystanie z zewnętrznego rekordera, a wtedy aparat wypuszcza sygnał z próbkowaniem 4:2:2. Pisząc o sensorze NX1 należy także wspomnieć o hybrydowym autofokusie, który korzysta z 205 punktów detekcji fazowej i 209 punktów detekcji kontrastu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Do kadrowania może służyć 3-calowy, odchylany i dotykowy ekran AMOLED o rozdzielczości 1 036 000 punktów lub wizjer elektroniczny o rozdzielczości XGA. Listę wyposażenia uzupełnia wbudowana lampa błyskowa, a także gorca stopka.

Samsung NX1 to bardzo szybki aparat. Prędkość zdjęć seryjnych z działającym autofokusem to 15 kl/s (aczkolwiek producent nie wspomina o długości takiej serii). Najkrótszy czas otwarcia migawki to 1/8000 sekundy. Zdjęcia trafiają na karty z rodziny SD. Aparat jest wyposażony w złącze microHDMI, USB 3.0, łączność Wi-Fi z NFC, a także Bluetooth.

Aparat Samsung NX1 będzie kosztował 1500 dolarów (za sam korpus). Polskiej ceny, ani dokładnego terminu dostępności na razie nie znamy. Poniżej przytaczamy informację prasową na temat tego modelu:

Nazwa Samsung NX1
Producent Samsung
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca APS-C CMOS (23,5 x 15,7 mm)
Efektywna rozdzielczość 28 Mp
Czułość ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600, ISO 3200, ISO 6400, ISO 12800, ISO 25600, ISO 51200 (rozszerzona)
Rozdzielczość maksymalna 6480 x 4320, 6480 x 3648, 4320 x 4320, 4560 x 3040, 4605 x 2592, 3088 x 3088, 3264 x 2176, 3328 x 1872, 2160 x 2160, 2112 x 1408, 2048 x 1152, 1408 x 1408
Formaty zapisu RAW, JPEG
Kompresja fine, normal, super fine
Balans bieli auto, manualny, zachmurzone niebo, światło żarowe, światło słoneczne, światło jarzeniowe, światlo błyskowe
Mocowanie obiektywu Samsung NX
Kontrola błysku TTL Auto, Auto, Manual, Redukcja efektu cz. oczu, Synchronizacja z długimi czasami, Synchronizacja na drugą kurtynę migawki, wymuszona (błysk wypełniający)
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja w obiektywach
Tryby ekspozycji auto, P, A, S, M, scenerie, tryby użytkownika
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/8000 - 30 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 4 kl/s
Pomiar światła matrycowy, centralnie-ważony, punktowy
Samowyzwalacz 2 - 30 sekund
Pomiar ostrości detekcja konrastu (209 pól), detekcja fazy na matrycy (205 pól)
Tryb pracy AF pojedynczy AF, ciągły AF, ustawienie ręczne (MF), śledzący AF, wykrywanie twarzy
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Podgląd głębi tak
Wizjer wizjer elektroniczny, 2 359 000 punktów, 100% krycia kadru
Ekran LCD 3-calowy, odchylany, dotykowy, 1 040 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD, 4K, 60p
Złącza microHDMI, USB 3.0, gniazdo mikrofonu, gniazdo słuchawek
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi, Wi-Fi
GPS Nie
Zasilanie akumulator litowo-jonowy, BP1900
Obudowa uszczelniona
Wymiary 139 x 102 x 66 mm
Waga 550 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak


Aparat Samsung NX1 zapowiada nową epokę w historii fotografii
Firma Samsung zaprezentowała najnowszy model NX1 - niewiarygodnie szybki i precyzyjny aparat z wymiennym obiektywem. Samsung NX1 został zaprojektowany z myślą o profesjonalnych fotografach i zachwyca jakością obrazu oraz szybkim autofokusem.

Samsung stworzył aparat, który ma trafić w gusta fachowców. Dzięki wykorzystaniu najlepszej w swojej klasie technologii udało się osiągnąć doskonałą wydajność, której profesjonaliści z branży fotograficznej od dawna oczekiwali. Ten model klasy premium sprawia, że nawet bardzo doświadczeni eksperci zaczynają wychodzić poza własne schematy i tworzyć obrazy o niezwykłej sile oddziaływania.

Aparat NX1 to szczytowe osiągnięcie firmy Samsung w zakresie zaawansowanej fotografii, zwiastujące dla wszystkich fotografów nową erę najwyższej jakości tworzonej intuicyjnie – powiedział Myoung Sup Han, Wiceprezes i Kierownik Zespołu Imaging Business Team, Dział IT & Mobile Communications, Samsung Electronics – Poprzez model NX1 Samsung rozszerza pole możliwości dostępnych dla systemowego aparatu kompaktowego, co pozwali osiągnąć fotografom takie poziomy jakości, o jakich wcześniej nawet nie śnili.


Następna generacja fotografii
Celem, jaki przyświecał firmie Samsung przy projektowaniu modelu NX1, było nie tyle udoskonalenie istniejących aparatów poprzez bardziej zaawansowane funkcje, ale stworzenie całkiem nowego typu elitarnego aparatu CSC. Inaczej niż jakikolwiek inny aparat tej klasy dostępny na rynku, NX1 podważa przekonanie, że lustrzanki cyfrowe to jedyna opcja dla wszystkich, którzy cenią doskonałe obrazowanie. NX1 został zaprojektowany od zera: poczynając od procesora obrazu, a kończąc na matrycy i autofokusie. Wykorzystanie absolutnie najnowszej technologii sprawia, że jest to produkt wiodący w branży.

Zaawansowani fotografowie coraz częściej przechodzą na lekkie i łatwo przenośne aparaty kompaktowe typu CSC, co spowodowało, że firma Samsung podjęła strategiczną decyzję, aby skupić się na tym segmencie rynku. NX1 jest przeznaczony dla półprofesjonalistów i profesjonalistów, którzy oczekują od technologii, że będzie dotrzymywać kroku ich zaawansowanym umiejętnościom. Rzucając wyzwanie aktualnym oczekiwaniom wobec technologii obrazowania, aparat NX1 zapowiada punkt zwrotny w historii fotografii wysokiej klasy.


Niedościgniona szybkość i precyzja w każdych warunkach
Nowy procesor obrazu DRIMe V w aparacie NX1 gwarantuje najwyższą szybkość i jakość obrazowania, jakich potrzebują profesjonaliści, a szybki system Auto Focus (AF) III zapewnia szczegółowe uchwycenie nawet najbardziej ulotnych momentów bez potrzeby powtórnego kadrowania. Użytkownik może błyskawicznie ustawić ostrość i zrobić zdjęcie z całkowitą pewnością, że rezultat będzie zadowalający.

NX1 sprawdza się doskonale przy fotografowaniu osób lub przedmiotów w szybkim ruchu, np. sportowców czy zwierząt. Funkcja Wide Phase Detection (wykrywanie różnic fazowych) sprawia, że aparat instynktownie śledzi obiekty w każdej części kadru, niezależnie od ich dokładnej lokalizacji, a prędkość migawki rzędu 1/8000 sekundy i wiodący w branży tryb seryjny o parametrze 15 klatek na sekundę oznacza, że nawet najbardziej dynamiczne sceny zostaną uchwycone w doskonałej jakości.

Dodatkowym atutem modelu NX1, jeśli chodzi o dynamiczne zdjęcia, jest nowa inteligentna funkcja Samsung Auto Shot (SAS). Nawet przy dużej prędkości migawki i szybkim napędzie niektóre momenty mogą być trudne do uchwycenia (np. moment uderzenia piłki w meczu baseballowym). Funkcja SAS eliminuje ten problem, dokładnie przewidując właściwy moment na wykonanie zdjęcia i zapewniając świetną jakość obrazu w najtrudniejszych sytuacjach.

NX1 jest również wyposażony w najnowszą matrycę 28MP APS-C z technologią Back Side Illumination (BSI). Ta innowacyjna funkcja zapewnia matrycy aparatu większą ekspozycję na światło niż w przypadku modeli konwencjonalnych, co pozwala na uzyskanie świetnego obrazu w warunkach słabego oświetlenia. Dzięki możliwości wykonywania zdjęć przy dużo wyższej wartości ISO aparat NX1 minimalizuje szumy w ciemnych warunkach i daje ostry, naturalny obraz.

Jako idealny wybór dla wszystkich ceniących najwyższa jakość nagrań wideo, model NX1 obsługuje zarówno standard rozdzielczości 4K, jak i Ultra HD (UHD) z kodekiem HEVC, zapewniając elastyczność i możliwość dobrania odpowiednich ustawień w przypadku nagrywania filmów. UHD to rozdzielczość 4-krotnie większa niż Full HD, co można od razu zauważyć w płynnej i imponującej jakości filmów nagrywanych za pomocą NX1.


Klasyczne wzornictwo i bezkonkurencyjna praktyczność
Koncepcja, wzornictwo, mechanizm i konstrukcja nowego aparatu NX1 były drobiazgowo opracowywane przez ekspertów z myślą o doświadczonym fotografie jako użytkowniku docelowym. Niezwykle wytrzymała obudowa ze stopu magnezu jest mocna i solidna, czyli taka, do której przyzwyczajeni są najlepsi fachowcy z branży fotograficznej. Ergonomiczna konstrukcja wykonana z ogromną dbałością o szczegół sprawia, że aparat świetnie układa się w dłoni, szczególnie dzięki specjalnie zaprojektowanemu uchwytowi, który poprawia stabilność podczas wykonywania zdjęcia.

Dodatkowo NX1 jest odporny na pył i zachlapania dzięki gumowym uszczelkom i łączeniom chroniącym pokrętła i przyciski. W efekcie aparat NX1 pozwala na uchwycenie wielu imponujących scen niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.


Nowy wszechstronny obiektyw NX
Do oferty obiektywów NX dochodzi nowy S ED OIS 50-150 mm, wysokiej klasy profesjonalny teleobiektyw idealnie współpracujący z aparatem NX1. Dzięki niezwykle szybkiej maksymalnej przysłonie F2,8 i zakresowi ogniskowych 77-231 mm (odpowiednik 35 mm) ten wszechstronny obiektyw serii S idealnie nadaje się do różnorakich scenariuszy fotograficznych, np. sportu, dzikiej przyrody czy portretu. Obiektyw doskonale oddaje detale, kolory i kontrast, zapewniając wyraźny obraz o wysokiej rozdzielczości. Precyzyjne wykonanie, kontrola jakości i najnowsze technologie łączą się w tej serii nadzwyczaj wytrzymałych obiektywów o wysokiej wydajności. Nowe obiektywy jeszcze długo będą przynosić fotografom radość z możliwości urzeczywistnienia ich najpiękniejszych wizji.

Szczegółowy opis i zdjęcia produktu są dostępne na stronie: www.samsungmobilepress.com.

Oficjalny film prezentujący ten produkt jest dostępny na stronie:www.youtube.com/samsungcamera
Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2