17 najciekawszych dysków w chmurze

17 najciekawszych dysków w chmurze
W obecnych czasach, gdy zdjęcia przestają się nam już mieścić na dyskach, szukamy wygodnych i bezpiecznych metod ich archiwizacji. Jedną z nich może być przechowywanie domowego archiwum na dysku w chmurze. Przygotowaliśmy dla was przegląd najciekawszych naszym zdaniem serwisów oferujących tego typu usługi.
Za czasów aparatów analogowych problemy z przechowywaniem zdjęć ograniczały się głównie do pojemności półki na której ustawialiśmy albumy, a w przypadku większej ilości fotografii, do przejrzystego systemu katalogowania, który umożliwiał szybkie odnalezienie pożądanego zdjęcia. Osobną kwestią było bezpieczeństwo naszego archiwum. Wydruki w formie papierowej i negatywy podatne były na działanie czynników zewnętrznych i z czasem ulegały degradacji.

U początku ery aparatów cyfrowych wydawało się, że digitalizacja zbiorów przyniesie rozwiązanie wszystkich powyższych problemów. Komputery oferowały dużo więcej miejsca na zdjęcia niż regał w salonie, a katalogowanie nigdy nie było łatwiejsze. Wydawało się też, że zdjęcia zapisane na dyskach są zupełnie bezpieczne.

Szybko jednak okazało się, że wszystkie udogodnienia cyfryzacji pociągają za sobą konsekwencje. Fakt, że za sprawą pojawienia się aparatów cyfrowych fotografowanie stało się „darmowe”, sprawił, że karty pamięci i dyski zaczęły zapełniać się w zastraszającym tempie, a w stosie plików zaczęło być ciężko odnaleźć te zdjęcia, na którym nam naprawdę zależy. Swoją cegiełkę dokładają smartfony, za pomocą których przeciętny użytkownik wykonuje kilkaset (kilka tysięcy?) zdjęć rocznie. Przy tak dużej ilości materiału pojemność dysków już staje się problemem. Dobrym rozwiązaniem wydają się być dyski zewnętrzne, jednak w tym wypadku pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa materiału - niejeden z nas ma już za sobą awarię tego typu nośnika.

Aby więc być zupełnie spokojnym o nasze zdjęcia, powinniśmy posiadać kilka kopii zapasowych na różnych nośnikach. Warto też zastanowić się nad backupem zdjęć w chmurze. To rozwiązanie wydaje się szczególnie dobre obecnie, w erze urządzeń mobilnych, gdyż umożliwia dostęp do naszego archiwum z każdego miejsca na świecie. Osobom stawiającym swoje pierwsze kroki w temacie może być ciężko rozeznać się w ofercie serwisów oferujących tego typu usługi. Dlatego właśnie postanowiliśmy przygotować dla Was zestawienie najciekawszych naszym zdaniem dysków w chmurze. Coś dla siebie znajdą tu osoby, dla których liczy się głównie bezpieczeństwo plików jak i ci, dla których głównym kryterium jest ilość darmowej przestrzeni dyskowej. W zestawieniu pominęliśmy serwisy służące bardziej prezentacji niż archiwizacji zdjęć, typu Flickr i 500px. Bedą one tematem osobnego artykułu. Zapraszamy do lektury. Zestawienie znajdziecie na drugiej stronie.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Ważniejszy podpis czy fotografia? Joanna Kinowska o nominacjach World Press Photo 2019
21 Lut 2019
Sześć zdjęć zostało nominowanych do nagrody głównej „Zdjęcia roku” w najważniejszym konkursie fotografii prasowej World Press Photo. Które wygra?
4
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
17
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2