17 najciekawszych dysków w chmurze

W obecnych czasach, gdy zdjęcia przestają się nam już mieścić na dyskach, szukamy wygodnych i bezpiecznych metod ich archiwizacji. Jedną z nich może być przechowywanie domowego archiwum na dysku w chmurze. Przygotowaliśmy dla was przegląd najciekawszych naszym zdaniem serwisów oferujących tego typu usługi.
4
Maciej Luśtyk
27 Marzec 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Za czasów aparatów analogowych problemy z przechowywaniem zdjęć ograniczały się głównie do pojemności półki na której ustawialiśmy albumy, a w przypadku większej ilości fotografii, do przejrzystego systemu katalogowania, który umożliwiał szybkie odnalezienie pożądanego zdjęcia. Osobną kwestią było bezpieczeństwo naszego archiwum. Wydruki w formie papierowej i negatywy podatne były na działanie czynników zewnętrznych i z czasem ulegały degradacji.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

U początku ery aparatów cyfrowych wydawało się, że digitalizacja zbiorów przyniesie rozwiązanie wszystkich powyższych problemów. Komputery oferowały dużo więcej miejsca na zdjęcia niż regał w salonie, a katalogowanie nigdy nie było łatwiejsze. Wydawało się też, że zdjęcia zapisane na dyskach są zupełnie bezpieczne.

Szybko jednak okazało się, że wszystkie udogodnienia cyfryzacji pociągają za sobą konsekwencje. Fakt, że za sprawą pojawienia się aparatów cyfrowych fotografowanie stało się „darmowe”, sprawił, że karty pamięci i dyski zaczęły zapełniać się w zastraszającym tempie, a w stosie plików zaczęło być ciężko odnaleźć te zdjęcia, na którym nam naprawdę zależy. Swoją cegiełkę dokładają smartfony, za pomocą których przeciętny użytkownik wykonuje kilkaset (kilka tysięcy?) zdjęć rocznie. Przy tak dużej ilości materiału pojemność dysków już staje się problemem. Dobrym rozwiązaniem wydają się być dyski zewnętrzne, jednak w tym wypadku pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa materiału - niejeden z nas ma już za sobą awarię tego typu nośnika.

Aby więc być zupełnie spokojnym o nasze zdjęcia, powinniśmy posiadać kilka kopii zapasowych na różnych nośnikach. Warto też zastanowić się nad backupem zdjęć w chmurze. To rozwiązanie wydaje się szczególnie dobre obecnie, w erze urządzeń mobilnych, gdyż umożliwia dostęp do naszego archiwum z każdego miejsca na świecie. Osobom stawiającym swoje pierwsze kroki w temacie może być ciężko rozeznać się w ofercie serwisów oferujących tego typu usługi. Dlatego właśnie postanowiliśmy przygotować dla Was zestawienie najciekawszych naszym zdaniem dysków w chmurze. Coś dla siebie znajdą tu osoby, dla których liczy się głównie bezpieczeństwo plików jak i ci, dla których głównym kryterium jest ilość darmowej przestrzeni dyskowej. W zestawieniu pominęliśmy serwisy służące bardziej prezentacji niż archiwizacji zdjęć, typu Flickr i 500px. Bedą one tematem osobnego artykułu. Zapraszamy do lektury. Zestawienie znajdziecie na drugiej stronie.

Poprzednia

1

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wacom Intuos Pro S - test tabletu
Wacom Intuos Pro S - test tabletu
Model S, który w maju tego roku uzupełnił zaawansowaną linię Intuos Pro, ma stanowić złoty środek między dużymi tabletami dla zawodowych retuszerów a amatorską linią o...
38
2
BenQ SW270C - test monitora
BenQ SW270C - test monitora
To kolejny szerokogamutowy monitor z serii SW. Teraz o rozdzielczości QHD, przekątnej 27” i z unowocześnioną technologią równomierności wyświetlanego obrazu. Testujemy...
78
3
BenQ SW270C - pierwsze wrażenia
BenQ SW270C - pierwsze wrażenia
W nasze ręce trafił nowy szerokogamutowy monitor o rozdzielczości QHD i przekątnej 27”. Sprawdzamy jego możliwości w praktyce!
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)