Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Co twoje zdjęcia mówią na temat twojego zdrowia psychicznego?

0

Autor: Maciej Luśtyk

17 Sierpień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Dobre zdjęcie zawiera w sobie cząstkę fotografa, który ją wykonał. Być może jednak z naszych zdjęć można dowiedzieć się o nas więcej niż nam się wydaje. Naukowcy z Harvardu przeprowadzili badanie wskazujące, że na podstawie zdjęć z Instagrama można z dużą skutecznością zdiagnozować depresję.

Wykonując zdjęcia, zamykamy w kadrze wycinek rzeczywistości widziany z własnej perspektywy. Zlecając sfotografowanie tego samego tematu kilku fotografom raczej nie zobaczymy takich samych zdjęć. Umiejętne zawarcie w zdjęciu osobistego, oryginalnego spojrzenia jest właśnie tym, co wyróżnia niektóre fotografie na tle innych. Ale czy to w jaki sposób wykonujemy i edytujemy nasze zdjęcia może powiedzieć coś o nas samych? Okazuje się, że nawet więcej niż nam się wydaje.

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetów Harvard i Vermont na podstawie zdjęć z Instagrama można z dużą skutecznością określić czy dana osoba boryka się z depresją. Aby dowieść swojej hipotezy, naukowcy przestudiowali dane z prawie 44 tys. zdjęć udostępnionych przez 166 osób biorących udział w badaniu, spośród których cześć miała zdiagnozowaną depresję. Następnie zbudowali komputerowy model mający za zadanie automatycznie wytypować, czy dana osoba boryka się z problemami psychicznymi. Analiza obejmowała zarówno częstotliwość udostępniania zdjęć, jak i sposób ich obróbki.

Jak się okazało, osoby borykające się z depresją przy edycji swoich zdjęć dużo częściej trzymały się ciemniejszych tonów, ze szczególnym upodobaniem niebieskości i szarości. Co więcej osoby te zamieszczały też więcej zdjęć niż zdrowi użytkownicy, ale ich zdjęcia uzyskiwały mniej “lajków”. Paradoksalnie, były jednak częściej komentowane.

Na podstawie zebranych danych naukowcy byli w stanie także wytypować, jak stan psychiczny danych osób przekładał się na użycie instagramowych filtrów. Pacjenci ze zdiagnozowaną depresją rzadziej używały filtrów, ale szczególnie upodobali sobie czarno-biały filtr Inkwell, podczas gdy osoby zdrowe najchętniej korzystały z ocieplającego i rozjaśniającego zdjęcia filtra Valencia.

Przykładowe tendencje przy obróbce zdjęć u osób zdrowych (po lewej) i pacjentów ze zdiagnozowaną depresją (po prawej)

Samo to akurat nie wydaje się być jednak szczególnie odkrywcze. Nawet potocznie rzeczy smutne i przygnębiające określamy mianem szarych. Z kolei gdy ktoś jest wyjątkowo szczęśliwy, mówimy, że patrzy na świat przez różowe okulary. Intrygujące jest natomiast to w jakim stopniu opisane wyżej tendencje przekładają się na stan psychiczny obserwowanych osób.

Stworzony przez naukowców komputerowy model skutecznie typował oznaki depresji w 70% procent przypadków, przebijając tym samym wynik uzyskany przez zawodowych psychologów oglądających zdjęcia. Co więcej, okazywał się efektywny także w przypadku analizy zdjęć wykonanych jeszcze przed tym jak u pacjentów została zdiagnozowana depresja, której świadomość mogła w znacznym stopniu wpłynąć na zamieszczane zdjęcia.

Jakie korzyści może przynieść takie badanie? Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na depresję cierpi około 5% całej populacji, a liczba ta każdego roku ulega zwiększeniu. W dodatku tylko połowa z tych osób jest prawidłowo diagnozowana i otrzymuje fachową pomoc. Być może więc w przyszłości programy komputerowe będą w stanie skutecznie wykrywać oznaki chorób psychicznych na podstawie naszych działań w sieci i zawczasu sugerować rozwiązania mające na celu poprawę naszej kondycji.

Jedno jest pewne - z tą wiedzą na pewno inaczej zaczniemy patrzeć na zdjęcia wyedytowane filtrem Inkwell.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem arxiv.org.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon w obliczu rekordowych strat - w najbliższym czasie skupi się wyłącznie na bezlusterkowcach
Nikon w obliczu rekordowych strat - w najbliższym czasie skupi się wyłącznie na bezlusterkowcach
Nikon prognozuje, że rok fiskalny 2020 zamknie z rekordową stratą. W związku z tym planuje obcięcie kosztów operacyjnych i skupienie się na kluczowych...
16
1
Plebiscyt 2020: Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt 2020: Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Już szesnasty rok z rzędu prezentujemy najlepsze aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia fotograficzne minionego roku, które nasi czytelnicy wybrali w Plebiscycie...
31
3
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
W związku z wprowadzeniem w Japonii obostrzeń związanych z pandemią, duża zmiana strategii i planów może czekać producentów sprzętu foto i wideo. Opóźnienia w dostawach również mogą wystąpić.
2
0
Powiązane artykuły