Kolorowanie czarno-białych zdjęć tylko za pomocą Lightrooma. Zobacz, jak robić to dobrze

0

Autor: Michał Chrzanowski

24 Lipiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Koloryzację monochromatycznych fotografii zazwyczaj wykonuje się Photoshopie lub specjalnie opracowanych do tego celu programach. Jednak czy wiedziałeś, że dobre rezultaty można osiągnąć także w Lightroomie? Ten poradnik pokaże Ci jak tego dokonać.

Jedno jest pewne - koloryzacja czarno-białych obrazów ma zapewne tyle samo zwolenników co przeciwników. Ale cieszy się ona coraz większą popularnością oraz pozwala spojrzeć na stare fotografie lub filmy w zupełnie nowy sposób.

Wiele osób podejmuje się prób kolorowania czarno-białych fotografii w swoim domowym zaciszu. Niestety jest to proces wyjątkowo czasochłonny i skomplikowany. W tym celu z reguły korzysta z zaawansowanych rozwiązań Photoshopa. Jednak Nataniel Dodson z youtubowego kanału tutvid w swoim najnowszym tutorialu pokazuje, że można też tego dokonać także za pomocą Lightroom. Końcowy efekt może być równie dobry.

 

Sam proces koloryzacji wygląda na bardziej skomplikowany niż w przypadku Photoshopa. Zdecydowanie szybciej można nadać barw monochromatycznym obrazom dzięki między innymi pracy na warstwach. Więc po co tracić czas w Lightroomie? Po pierwsze ten poradnik pokazuje, że można tego dokonać także i w tym programie. Po drugie końcowe efekty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania. I po trzecie, tutorial Dodsona ma również na celu ukazanie potencjału Lightrooma - głównie funkcji pędzla oraz narzędzi, które nanoszą zmiany tylko na wybrane fragmenty kadru.

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej ciekawych wideoporadników, to odsyłamy na kanał tutvid, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i pouczających treści.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
31
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły