Zapanuj nad barwą. Oto 5 prostych sposobów na zmianę koloru dowolnej rzeczy w Adobe Photoshop

0
Maciej Luśtyk
22 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Kolor to jeden z najważniejszych elementów zdjęcia. Nieraz drobna zmiana tonacji zupełnie zmienia jego odbiór. Warto więc umieć nad nim panować. Oto 5 photoshopowych technik, dzięki którym nauczycie się dowolnie regulować kolorystykę obiektów na zdjęciach.

O tym, jak duży wpływ kolor ma na odbiór zdjęcia może świadczyć chociażby ogromna popularność filtrów i presetów, które pozwalają szybko zmienić charakter fotografii w programach do edycji. Nieraz nawet najzwyklejsze zdjęcie potraktowane w ten sposób nabiera wyrazu i przykuwa wzrok na dłużej. I choć zazwyczaj nie zachęcamy do przesadnej ingerencji w zdjęcia, w niektórych przypadkach, a w szczególności w pracy komercyjnej, umiejętność swobodnego i efektywnego manipulowania kolorami na zdjęciu może okazać się wyjątkowo przydatna

Zapewne nieraz mieliście do czynienia z sytuacją, w której zmiana koloru któregoś z elementów zdjęcia uzupełniłaby kompozycję, pozwoliła lepiej pokierować wzrok oglądającego, czy też sprawiłaby, że całość byłaby po prostu bliższa Waszej wizji. Zdarza się także trafić na klienta, który nie dostarczy pełnej gamy kolorystycznej produktu na sesję, ale chciałby by była uwzględniona na zdjęciach. Nieważne jaki jest powód, większość problemów z kolorem pozwoli rozwiązać Photoshop.

5 technik, dzięki którym zapanujesz nad kolorem w Adobe Photoshop

 

W powyższym wideoporadniku, fotograf Nathaniel Dodson z youtubowego kanału Tutvid zdradza 5 prostych sposób na efektywną zmianę kolorystyki właściwie dowolnego elementu zdjęcia. Część z przedstawianych technik, zapewne znana jest osobom lepiej zaznajomionym z programem, mimo to poradnik będzie nieocenioną pomocą zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych fotografów, którzy do tej pory nie mierzyli, lub nie potrafili zmierzyć się z podobnymi problemami. Na uwagę zasługuje w szczególności dość rzadko opisywana, a bardzo przydatna technika nr 5, w które do zmiany koloru wykorzystywana jest przestrzeń kolorystyczna LAB.

Film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinien być zrozumiały dla wszystkich.

Więcej ciekawych wideoporadników Nathaniela Dodsona odnośnie edycji zdjęć, filmów i grafiki znajdziecie na kanale Tutvid w serwisie Youtube.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają studyjne portrety naszych czworonożnych przyjaciół? Zajrzyjcie za kulisy pracy Vincenta Lagrange’a, który opiera na nich swoja...
0
1
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Dzisiejszy świat jest tak przesycony zdjęciami, a uwaga oglądających tak rozproszona, że wypromowanie własnego stylu może wydawać się niemożliwe. Na szczęście takie...
0
0
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Nasza dziennikarka dołącza do Jima Cosseya, by w Parku Narodowym Brecon Beacons nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia krajobrazowe.
21
1