Zapanuj nad barwą. Oto 5 prostych sposobów na zmianę koloru dowolnej rzeczy w Adobe Photoshop

0
Maciej Luśtyk
22 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Kolor to jeden z najważniejszych elementów zdjęcia. Nieraz drobna zmiana tonacji zupełnie zmienia jego odbiór. Warto więc umieć nad nim panować. Oto 5 photoshopowych technik, dzięki którym nauczycie się dowolnie regulować kolorystykę obiektów na zdjęciach.

O tym, jak duży wpływ kolor ma na odbiór zdjęcia może świadczyć chociażby ogromna popularność filtrów i presetów, które pozwalają szybko zmienić charakter fotografii w programach do edycji. Nieraz nawet najzwyklejsze zdjęcie potraktowane w ten sposób nabiera wyrazu i przykuwa wzrok na dłużej. I choć zazwyczaj nie zachęcamy do przesadnej ingerencji w zdjęcia, w niektórych przypadkach, a w szczególności w pracy komercyjnej, umiejętność swobodnego i efektywnego manipulowania kolorami na zdjęciu może okazać się wyjątkowo przydatna

Zapewne nieraz mieliście do czynienia z sytuacją, w której zmiana koloru któregoś z elementów zdjęcia uzupełniłaby kompozycję, pozwoliła lepiej pokierować wzrok oglądającego, czy też sprawiłaby, że całość byłaby po prostu bliższa Waszej wizji. Zdarza się także trafić na klienta, który nie dostarczy pełnej gamy kolorystycznej produktu na sesję, ale chciałby by była uwzględniona na zdjęciach. Nieważne jaki jest powód, większość problemów z kolorem pozwoli rozwiązać Photoshop.

5 technik, dzięki którym zapanujesz nad kolorem w Adobe Photoshop

 

W powyższym wideoporadniku, fotograf Nathaniel Dodson z youtubowego kanału Tutvid zdradza 5 prostych sposób na efektywną zmianę kolorystyki właściwie dowolnego elementu zdjęcia. Część z przedstawianych technik, zapewne znana jest osobom lepiej zaznajomionym z programem, mimo to poradnik będzie nieocenioną pomocą zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych fotografów, którzy do tej pory nie mierzyli, lub nie potrafili zmierzyć się z podobnymi problemami. Na uwagę zasługuje w szczególności dość rzadko opisywana, a bardzo przydatna technika nr 5, w które do zmiany koloru wykorzystywana jest przestrzeń kolorystyczna LAB.

Film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinien być zrozumiały dla wszystkich.

Więcej ciekawych wideoporadników Nathaniela Dodsona odnośnie edycji zdjęć, filmów i grafiki znajdziecie na kanale Tutvid w serwisie Youtube.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
62
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)