Gradacja kolorystyczna w Adobe Photoshop. Ten wideoporadnik pokaże jak dokonać jej za pomocą narzędzia balansu kolorów

0
Maciej Luśtyk
19 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Dobra gradacja kolorystyczna pomaga nadać zdjęciom charakteru i sprawia, że wyglądają bardziej profesjonalnie. Warto się więc jej nauczyć nawet jeśli na co dzień nie pracujemy na planach wysokobudżetowych sesji. Ten wideoporadnik pokaże Wam, jak w prosty sposób dokonać jej za pomocą panelu Color Balance w Photoshopie.

Dziś nałożenie na zdjęcie przed publikacją jakiegoś “filtra” wydaje się być niemal obowiązkiem. Nic więc dziwnego, że triumfy świecą różnego rodzaju presety, oferowane przez firmy typu VSCO czy RNI, które w programach graficznych pozwalają szybko przywołać atrakcyjny “look”, często inspirowany charakterystyką klasycznych błon filmowych.

Łatwo jednak w ten sposób wpaść w pułapkę. Presety symulujące działanie filmów są powtarzalne, co sprawia, że nasze zdjęcia zaczynają wyglądać jak tysiące innych, a dodatkowo nie zawsze pasują do danego rodzaju zdjęcia. Dużo bardziej efektywnym i w dłuższej perspektywie czasu pożytecznym dla nas sposobem będzie nauczenie się sterowania kolorystyką zdjęcia samemu tak, jak robią to zawodowi retuszerzy. Nawet jeśli zajmie to więcej czasu, niż załadowanie filtra w Lightromie, efekty będą nieporównywalnie lepsze.

Panel Color Balance w praktyce

 

Choć jak zwykle w przypadku Photoshopa podobne efekty możemy uzyskać na różne sposoby, w tym wideoporadniku kanadyjski fotograf i retuszer Michael Woloszynowicz pokazuje jak cały proces oprzeć o narzędzie balansu kolorów (Color Balance). Oprócz podstawowych informacji na temat działania panelu oraz tego, jak przy jego pomocy powinniśmy rozpocząć pracę w przypadku fotografii w wysokim kluczu, a jak robić to, gdy do czynienia mamy ze zdjęciami w niskim kluczu, otrzymujemy też garść przydatnych porad ułatwiających pracę z kolorem.

Darmowa akcja, szybsza praca

Fotograf udostępnia również akcję do pobrania za darmo, która przyspieszy pracę nad zdjęciem automatycznie tworząc w Photoshopie trzy warstwy dopasowania, dające nam większe pole do popisu niż standardowe narzędzie oferowane przez program. Ich użycie Woloszynowicz opisuje na przykładzie drugiego omawianego zdjęcia.

Poradnik jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Więcej przydatnych wideoporadników na temat retuszu i obróbki znajdziecie na kanale fotografa w serwisie Youtube.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)