Gradacja kolorystyczna w Adobe Photoshop. Ten wideoporadnik pokaże jak dokonać jej za pomocą narzędzia balansu kolorów

Gradacja kolorystyczna w Adobe Photoshop. Ten wideoporadnik pokaże jak dokonać jej za pomocą narzędzia balansu kolorów

Dobra gradacja kolorystyczna pomaga nadać zdjęciom charakteru i sprawia, że wyglądają bardziej profesjonalnie. Warto się więc jej nauczyć nawet jeśli na co dzień nie pracujemy na planach wysokobudżetowych sesji. Ten wideoporadnik pokaże Wam, jak w prosty sposób dokonać jej za pomocą panelu Color Balance w Photoshopie.

Dziś nałożenie na zdjęcie przed publikacją jakiegoś “filtra” wydaje się być niemal obowiązkiem. Nic więc dziwnego, że triumfy świecą różnego rodzaju presety, oferowane przez firmy typu VSCO czy RNI, które w programach graficznych pozwalają szybko przywołać atrakcyjny “look”, często inspirowany charakterystyką klasycznych błon filmowych.

Łatwo jednak w ten sposób wpaść w pułapkę. Presety symulujące działanie filmów są powtarzalne, co sprawia, że nasze zdjęcia zaczynają wyglądać jak tysiące innych, a dodatkowo nie zawsze pasują do danego rodzaju zdjęcia. Dużo bardziej efektywnym i w dłuższej perspektywie czasu pożytecznym dla nas sposobem będzie nauczenie się sterowania kolorystyką zdjęcia samemu tak, jak robią to zawodowi retuszerzy. Nawet jeśli zajmie to więcej czasu, niż załadowanie filtra w Lightromie, efekty będą nieporównywalnie lepsze.

Panel Color Balance w praktyce

 

Choć jak zwykle w przypadku Photoshopa podobne efekty możemy uzyskać na różne sposoby, w tym wideoporadniku kanadyjski fotograf i retuszer Michael Woloszynowicz pokazuje jak cały proces oprzeć o narzędzie balansu kolorów (Color Balance). Oprócz podstawowych informacji na temat działania panelu oraz tego, jak przy jego pomocy powinniśmy rozpocząć pracę w przypadku fotografii w wysokim kluczu, a jak robić to, gdy do czynienia mamy ze zdjęciami w niskim kluczu, otrzymujemy też garść przydatnych porad ułatwiających pracę z kolorem.

Darmowa akcja, szybsza praca

Fotograf udostępnia również akcję do pobrania za darmo, która przyspieszy pracę nad zdjęciem automatycznie tworząc w Photoshopie trzy warstwy dopasowania, dające nam większe pole do popisu niż standardowe narzędzie oferowane przez program. Ich użycie Woloszynowicz opisuje na przykładzie drugiego omawianego zdjęcia.

Poradnik jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Więcej przydatnych wideoporadników na temat retuszu i obróbki znajdziecie na kanale fotografa w serwisie Youtube.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4