Gradacja kolorystyczna w Adobe Photoshop. Ten wideoporadnik pokaże jak dokonać jej za pomocą narzędzia balansu kolorów

0

Autor: Maciej Luśtyk

19 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Dobra gradacja kolorystyczna pomaga nadać zdjęciom charakteru i sprawia, że wyglądają bardziej profesjonalnie. Warto się więc jej nauczyć nawet jeśli na co dzień nie pracujemy na planach wysokobudżetowych sesji. Ten wideoporadnik pokaże Wam, jak w prosty sposób dokonać jej za pomocą panelu Color Balance w Photoshopie.

Dziś nałożenie na zdjęcie przed publikacją jakiegoś “filtra” wydaje się być niemal obowiązkiem. Nic więc dziwnego, że triumfy świecą różnego rodzaju presety, oferowane przez firmy typu VSCO czy RNI, które w programach graficznych pozwalają szybko przywołać atrakcyjny “look”, często inspirowany charakterystyką klasycznych błon filmowych.

Łatwo jednak w ten sposób wpaść w pułapkę. Presety symulujące działanie filmów są powtarzalne, co sprawia, że nasze zdjęcia zaczynają wyglądać jak tysiące innych, a dodatkowo nie zawsze pasują do danego rodzaju zdjęcia. Dużo bardziej efektywnym i w dłuższej perspektywie czasu pożytecznym dla nas sposobem będzie nauczenie się sterowania kolorystyką zdjęcia samemu tak, jak robią to zawodowi retuszerzy. Nawet jeśli zajmie to więcej czasu, niż załadowanie filtra w Lightromie, efekty będą nieporównywalnie lepsze.

Panel Color Balance w praktyce

 

Choć jak zwykle w przypadku Photoshopa podobne efekty możemy uzyskać na różne sposoby, w tym wideoporadniku kanadyjski fotograf i retuszer Michael Woloszynowicz pokazuje jak cały proces oprzeć o narzędzie balansu kolorów (Color Balance). Oprócz podstawowych informacji na temat działania panelu oraz tego, jak przy jego pomocy powinniśmy rozpocząć pracę w przypadku fotografii w wysokim kluczu, a jak robić to, gdy do czynienia mamy ze zdjęciami w niskim kluczu, otrzymujemy też garść przydatnych porad ułatwiających pracę z kolorem.

Darmowa akcja, szybsza praca

Fotograf udostępnia również akcję do pobrania za darmo, która przyspieszy pracę nad zdjęciem automatycznie tworząc w Photoshopie trzy warstwy dopasowania, dające nam większe pole do popisu niż standardowe narzędzie oferowane przez program. Ich użycie Woloszynowicz opisuje na przykładzie drugiego omawianego zdjęcia.

Poradnik jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Więcej przydatnych wideoporadników na temat retuszu i obróbki znajdziecie na kanale fotografa w serwisie Youtube.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
22
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)