Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

II wojna światowa w kolorze na nieznanych zdjęciach brytyjskiej armii

3

Autor: Maciej Luśtyk

25 Kwiecień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Relacje wojennych zmagań zeszłego stulecia oglądamy zazwyczaj w czerni i bieli. Brytyjskie Imperial War Museums mają w swojej kolekcji jednak aż 3000 tys. zdjęć z okresu 1942-1945. Wiele z nich, także tych nigdy wcześniej nie publikowanych znalazło się w nowo wydanym albumie.

Choć technologia pozwalająca na wykonywanie kolorowych zdjęć była już powszechnie dostępna w połowie lat 30. XX wieku (Kodachrome), wiążące się z nią koszta i skomplikowany proces wołania filmów sprawiły, że barwy w fotografii na dobre zagościły dopiero w 2 połowie zeszłego stulecia. Dlatego też doskonała większość zdjęć dokumentujących II wojnę światową to fotografie czarno-białe. Nie znaczy to jednak, że kolorowe zdjęcia w ogóle nie powstawały.

W latach 1942-1945 brytyjskie Ministerstwo Informacji zgromadziło około 3 tys. kolorowych fotografii dokumentujących zmagania żołnierzy na froncie oraz kulisy działań wojennych. Co ciekawe, mimo niewątpliwej wartości wiele z nich nigdy nie było publikowanych. Wraz z najnowszą publikacją “The Second World War in Colour” zmieniają to brytyjskie Imperial War Museums, do których kolekcji zdjęcia te zostały włączone w 1949 roku.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak naprawdę wyglądała wojna, nowy album to być może jedno z najciekawszych źródeł informacji, jakie widzieliśmy w ostatnich latach. Oprócz obrazowych zdjęć z linii frontu w różnych częściach świata, znajdziemy w nim także fotografie ukazujące emocjonującą “otoczkę” działań wojennych, jak choćby zakład krawiecki szyjący spadochrony, kobiety produkujące amunicję w podziemnej fabryce czy rehabilitację rannych lotników w wojskowym szpitalu w Buckinghamshire.

Książka dostępna jest do kupienia w cenie 15 funtów, za pośrednictwem sklepu internetowego muzeum. Niestety w przypadku zamówienia do polski trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem wysyłki w wysokości 8 funtów.

Więcej zdjęć, także tych kolorowych znajdziecie w fotograficznych archiwach brytyjskich Imperial War Museums. Niestety nie otrzymujemy możliwości przefiltrowania jedynie fotografii barwnych.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Najnowszy Digital Camera Polska - dwie okładki i inspirujący Temat Miesiąca
Najnowszy Digital Camera Polska - dwie okładki i inspirujący Temat Miesiąca
Najnowszy numer Digital Camera Polska ma wyjątkowo dwie okładki. Jedna zapowiada wywiad z Wojtkiem Wieteską, druga obszerny zbiór najlepszych zdjęć konkursu ILPOTY.
0
0
Powstał drugi numer Gazety Strajkowej
Powstał drugi numer Gazety Strajkowej
Ciąg dalszy zdjęć czołowych polskich dokumentalistów z protestów Strajku Kobiet znajdziemy w drugim numerze Gazety Strajkowej
29
2
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Obszerny poradnik fotografa przyrody, inspirujący wywiad z Jędrzejem Nowickim, a także propozycje świątecznych prezentów i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)