Branża
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Relacje wojennych zmagań zeszłego stulecia oglądamy zazwyczaj w czerni i bieli. Brytyjskie Imperial War Museums mają w swojej kolekcji jednak aż 3000 tys. zdjęć z okresu 1942-1945. Wiele z nich, także tych nigdy wcześniej nie publikowanych znalazło się w nowo wydanym albumie.
Choć technologia pozwalająca na wykonywanie kolorowych zdjęć była już powszechnie dostępna w połowie lat 30. XX wieku (Kodachrome), wiążące się z nią koszta i skomplikowany proces wołania filmów sprawiły, że barwy w fotografii na dobre zagościły dopiero w 2 połowie zeszłego stulecia. Dlatego też doskonała większość zdjęć dokumentujących II wojnę światową to fotografie czarno-białe. Nie znaczy to jednak, że kolorowe zdjęcia w ogóle nie powstawały.
W latach 1942-1945 brytyjskie Ministerstwo Informacji zgromadziło około 3 tys. kolorowych fotografii dokumentujących zmagania żołnierzy na froncie oraz kulisy działań wojennych. Co ciekawe, mimo niewątpliwej wartości wiele z nich nigdy nie było publikowanych. Wraz z najnowszą publikacją “The Second World War in Colour” zmieniają to brytyjskie Imperial War Museums, do których kolekcji zdjęcia te zostały włączone w 1949 roku.
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak naprawdę wyglądała wojna, nowy album to być może jedno z najciekawszych źródeł informacji, jakie widzieliśmy w ostatnich latach. Oprócz obrazowych zdjęć z linii frontu w różnych częściach świata, znajdziemy w nim także fotografie ukazujące emocjonującą “otoczkę” działań wojennych, jak choćby zakład krawiecki szyjący spadochrony, kobiety produkujące amunicję w podziemnej fabryce czy rehabilitację rannych lotników w wojskowym szpitalu w Buckinghamshire.
Książka dostępna jest do kupienia w cenie 15 funtów, za pośrednictwem sklepu internetowego muzeum. Niestety w przypadku zamówienia do polski trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem wysyłki w wysokości 8 funtów.
Więcej zdjęć, także tych kolorowych znajdziecie w fotograficznych archiwach brytyjskich Imperial War Museums. Niestety nie otrzymujemy możliwości przefiltrowania jedynie fotografii barwnych.