II wojna światowa w kolorze na nieznanych zdjęciach brytyjskiej armii

3
Maciej Luśtyk
25 Kwiecień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Relacje wojennych zmagań zeszłego stulecia oglądamy zazwyczaj w czerni i bieli. Brytyjskie Imperial War Museums mają w swojej kolekcji jednak aż 3000 tys. zdjęć z okresu 1942-1945. Wiele z nich, także tych nigdy wcześniej nie publikowanych znalazło się w nowo wydanym albumie.

Choć technologia pozwalająca na wykonywanie kolorowych zdjęć była już powszechnie dostępna w połowie lat 30. XX wieku (Kodachrome), wiążące się z nią koszta i skomplikowany proces wołania filmów sprawiły, że barwy w fotografii na dobre zagościły dopiero w 2 połowie zeszłego stulecia. Dlatego też doskonała większość zdjęć dokumentujących II wojnę światową to fotografie czarno-białe. Nie znaczy to jednak, że kolorowe zdjęcia w ogóle nie powstawały.

W latach 1942-1945 brytyjskie Ministerstwo Informacji zgromadziło około 3 tys. kolorowych fotografii dokumentujących zmagania żołnierzy na froncie oraz kulisy działań wojennych. Co ciekawe, mimo niewątpliwej wartości wiele z nich nigdy nie było publikowanych. Wraz z najnowszą publikacją “The Second World War in Colour” zmieniają to brytyjskie Imperial War Museums, do których kolekcji zdjęcia te zostały włączone w 1949 roku.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak naprawdę wyglądała wojna, nowy album to być może jedno z najciekawszych źródeł informacji, jakie widzieliśmy w ostatnich latach. Oprócz obrazowych zdjęć z linii frontu w różnych częściach świata, znajdziemy w nim także fotografie ukazujące emocjonującą “otoczkę” działań wojennych, jak choćby zakład krawiecki szyjący spadochrony, kobiety produkujące amunicję w podziemnej fabryce czy rehabilitację rannych lotników w wojskowym szpitalu w Buckinghamshire.

Książka dostępna jest do kupienia w cenie 15 funtów, za pośrednictwem sklepu internetowego muzeum. Niestety w przypadku zamówienia do polski trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem wysyłki w wysokości 8 funtów.

Więcej zdjęć, także tych kolorowych znajdziecie w fotograficznych archiwach brytyjskich Imperial War Museums. Niestety nie otrzymujemy możliwości przefiltrowania jedynie fotografii barwnych.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
20
2
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.
65
1
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Do salonów prasowych trafiło październikowe wydanie Digital Camera Polska, a w nim m.in. porady dot. fotografii pejzażowej, wywiad z Toddem Hido oraz testy głowic...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)