Nieznane zdjęcia stolicy okresu PRL z archiwów bezpieki

0
Maciej Luśtyk
24 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

„Warszawa w obiektywie bezpieki” to projekt, dzięki któremu zobaczycie Stolicę okresu PRL oraz jej mieszkańców na niezwykłych zdjęciach wykonanych przez komunistyczne służby.

Taki słowami wita nas Tomasz Awłasewicz, autor nowo powstałej strony a facebooku, dzięki której będziemy mieli szansę spojrzeć na życie stolicy okresy PRL z dość niecodziennej perspektywy. Większość zdjęć pochodzi bowiem z archiwów tzw. Biura “B”  - jednostki Służby Bezpieczeństwa odpowiedzialnej za inwigilację osób stanowiących potencjalne zagrożenie dla byłego systemu.

Awłasewicz jest pracownikiem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych i dziennikarzem specjalizującym się w historii aparatu bezpieczeństwa PRL. - Zobaczycie miejsca związane z działalnością SB i innych formacji istniejących w tamtych czasach, dowiecie się o metodach ich działania oraz poznacie wiele ciekawostek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnik historii, jak i miłośnik Warszawy! - zachęca twórca projektu.

To właśnie ciekawe opisy historii związanych ze zdjęciami podnoszą wartość całego przedsięwzięcia. Autor obiecuje też, że w przyszłości dowiemy się więcej na temat metod pracy “fotografów” bezpieki, między innymi tego jak udawało im się fotografować z ukrycia, co z pewnością chętnie podchwycą fotografowie uliczni. Dodatkowym smaczkiem są umieszczane przez autora zdjęcia porównujące lokacje z archiwalnych fotografii z ich obecnym wyglądem.

Czekamy na dalszy rozwój projektu. Drzemie w nim potencjał na ciekawą wystawę. Więcej informacji znajdziecie pod adresem facebook.com/warszawabezpieki.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
25
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)