Nieznane zdjęcia stolicy okresu PRL z archiwów bezpieki

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

„Warszawa w obiektywie bezpieki” to projekt, dzięki któremu zobaczycie Stolicę okresu PRL oraz jej mieszkańców na niezwykłych zdjęciach wykonanych przez komunistyczne służby.

Taki słowami wita nas Tomasz Awłasewicz, autor nowo powstałej strony a facebooku, dzięki której będziemy mieli szansę spojrzeć na życie stolicy okresy PRL z dość niecodziennej perspektywy. Większość zdjęć pochodzi bowiem z archiwów tzw. Biura “B”  - jednostki Służby Bezpieczeństwa odpowiedzialnej za inwigilację osób stanowiących potencjalne zagrożenie dla byłego systemu.

Awłasewicz jest pracownikiem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych i dziennikarzem specjalizującym się w historii aparatu bezpieczeństwa PRL. - Zobaczycie miejsca związane z działalnością SB i innych formacji istniejących w tamtych czasach, dowiecie się o metodach ich działania oraz poznacie wiele ciekawostek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnik historii, jak i miłośnik Warszawy! - zachęca twórca projektu.

To właśnie ciekawe opisy historii związanych ze zdjęciami podnoszą wartość całego przedsięwzięcia. Autor obiecuje też, że w przyszłości dowiemy się więcej na temat metod pracy “fotografów” bezpieki, między innymi tego jak udawało im się fotografować z ukrycia, co z pewnością chętnie podchwycą fotografowie uliczni. Dodatkowym smaczkiem są umieszczane przez autora zdjęcia porównujące lokacje z archiwalnych fotografii z ich obecnym wyglądem.

Czekamy na dalszy rozwój projektu. Drzemie w nim potencjał na ciekawą wystawę. Więcej informacji znajdziecie pod adresem facebook.com/warszawabezpieki.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
15
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)