Nieznane zdjęcia stolicy okresu PRL z archiwów bezpieki

Autor: Maciej Luśtyk

24 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

„Warszawa w obiektywie bezpieki” to projekt, dzięki któremu zobaczycie Stolicę okresu PRL oraz jej mieszkańców na niezwykłych zdjęciach wykonanych przez komunistyczne służby.

Taki słowami wita nas Tomasz Awłasewicz, autor nowo powstałej strony a facebooku, dzięki której będziemy mieli szansę spojrzeć na życie stolicy okresy PRL z dość niecodziennej perspektywy. Większość zdjęć pochodzi bowiem z archiwów tzw. Biura “B”  - jednostki Służby Bezpieczeństwa odpowiedzialnej za inwigilację osób stanowiących potencjalne zagrożenie dla byłego systemu.

Awłasewicz jest pracownikiem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych i dziennikarzem specjalizującym się w historii aparatu bezpieczeństwa PRL. - Zobaczycie miejsca związane z działalnością SB i innych formacji istniejących w tamtych czasach, dowiecie się o metodach ich działania oraz poznacie wiele ciekawostek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnik historii, jak i miłośnik Warszawy! - zachęca twórca projektu.

To właśnie ciekawe opisy historii związanych ze zdjęciami podnoszą wartość całego przedsięwzięcia. Autor obiecuje też, że w przyszłości dowiemy się więcej na temat metod pracy “fotografów” bezpieki, między innymi tego jak udawało im się fotografować z ukrycia, co z pewnością chętnie podchwycą fotografowie uliczni. Dodatkowym smaczkiem są umieszczane przez autora zdjęcia porównujące lokacje z archiwalnych fotografii z ich obecnym wyglądem.

Czekamy na dalszy rozwój projektu. Drzemie w nim potencjał na ciekawą wystawę. Więcej informacji znajdziecie pod adresem facebook.com/warszawabezpieki.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)