"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" - recenzja

"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" nie jest książką fotograficzną, którą mamy w zwyczaju recenzować dla was. To seria wywiadów, która rzuca światło na to jak pracowali najważniejsi fotografowie w epoce Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" to przede wszystkim solidna, dziennikarska robota wykonana przez Łukasza Modelskiego. Autor wybrał do swojej książki samą śmietankę polskiej fotografii powojennej. Na ponad 300 stronach znajdują się wywiady z Romualdem Broniarkiem, Aleksandrem Jałosińskim, Bogdanem Łopieńskim, Janem Morkiem, Wojciechem Plewińskim oraz Tadeuszem Rolke.Pan Modelski świadomie zdecydował się na taki wybór. Celowo wybrał postaci, które stykały się z najważniejszymi postaciami i wydarzeniami tamtych czasów pracując dla ówczesnej prasy. Autorowi zależało na tym, aby jego rozmówcy pamiętali jak najwięcej z PRL-u.

Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, to niezwykle wciągająca lektura. Każda z rozmów dotyczy innego obszaru fotografii i każda jest ilustrowana zdjęciami danego fotografa. I tu pojawia się mały zarzut, jako czytelnik chciałbym widzieć ich więcej, ponieważ dziennikarz z autorem zdjęć czasami odnoszą się do fotografii, które nie zostały zawarte w książce. Jeszcze jednym minusem jest brak przypisów, który mogłyby być pomocne zwłaszcza dla młodszych czytelników książki.

Poza tymi dwiema niewielkimi wadami "Fotobiografia PRL" to wartka opowieść o czasach, w których na "temat" fotoreporter otrzymywał dwie rolki filmów kolorowych. Wywiady są poprowadzone chronologicznie, więc czytelnik śledzi karierę fotografa praktycznie od początków jego pasji po koniec profesjonalnej pracy. Mamy wyjątkową możliwość posłuchania jak wyglądała codzienna praca w pismach bądź co bądź propagandowych, ale też jak fotografowie "chałturzyli". A trzeba przyznać, że na dzisiejsze standardy były to zlecenia bardzo nietuzinkowe.

Książka Łukasza Modelskiego to niezwykle ciekawa propozycja z wielu względów. Po pierwsze mamy możliwość kontaktu z wyjątkowymi postaciami. Po drugie pokazanie od kuchni pracy, na tamte czasy bardzo prestiżowego zawodu, jakim był fotoreporter, da wiele radości osobom związanym z fotografią. Warto także zwrócić uwagę na aspekty socjologiczne i historyczne. Dodatkowo "Fotobiografia PRL" jest wręcz naszpikowana ciekawostkami, które dotyczą części zdjęć zawartych w tej publikacji. Polecamy i to bardzo.

Łukasz Modelski
Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów
Znak 2013
 
Komentarze
Polecane artykuły
Poznaliśmy zwycięzców Chromatic Awards. Wśród laureatów są Polacy
17 Gru 2018
Za nami druga edycja Chromatic Awards. Podobnie jak w roku ubiegłym konkurs okazał się szczęśliwy dla Polaków, którzy zajęli wysokie miejsca zarówno w sekcji profesjonalnej, jak i amatorskiej. Koniecznie zobaczcie nagrodzone prace.
0
Jeśli podróż, to tylko z aparatem. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z konkursu Travel Photographer of the Year 2018
13 Gru 2018
Poznaliśmy zwycięzców jednego z największych konkursów poświęconych fotografii podróżniczej. Finałowa galeria TPOTY 2019 to zarówno ujmujące zdjęcia natury jak i ciekawe reportaże.
0
Natura, miejsca, ludzie, czyli najlepsze zdjęcia z konkursu National Geographic Photo Contest 2018
7 Gru 2018
Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji National Geographic Photo Contest. Finałowa galeria to zarówno piękne kadry, jak i przykład niszczącej działalności człowieka. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia.
1
Oto wyniki Leica Street Photo 2018 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia uliczne
28 Lis 2018
Dobiegła końca 8. edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leikę. Głównego zwycięzcę poznamy jutro, a już teraz możemy oglądać kompletną galerię finalistów.
4