"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" - recenzja

"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" nie jest książką fotograficzną, którą mamy w zwyczaju recenzować dla was. To seria wywiadów, która rzuca światło na to jak pracowali najważniejsi fotografowie w epoce Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" to przede wszystkim solidna, dziennikarska robota wykonana przez Łukasza Modelskiego. Autor wybrał do swojej książki samą śmietankę polskiej fotografii powojennej. Na ponad 300 stronach znajdują się wywiady z Romualdem Broniarkiem, Aleksandrem Jałosińskim, Bogdanem Łopieńskim, Janem Morkiem, Wojciechem Plewińskim oraz Tadeuszem Rolke.Pan Modelski świadomie zdecydował się na taki wybór. Celowo wybrał postaci, które stykały się z najważniejszymi postaciami i wydarzeniami tamtych czasów pracując dla ówczesnej prasy. Autorowi zależało na tym, aby jego rozmówcy pamiętali jak najwięcej z PRL-u.

Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, to niezwykle wciągająca lektura. Każda z rozmów dotyczy innego obszaru fotografii i każda jest ilustrowana zdjęciami danego fotografa. I tu pojawia się mały zarzut, jako czytelnik chciałbym widzieć ich więcej, ponieważ dziennikarz z autorem zdjęć czasami odnoszą się do fotografii, które nie zostały zawarte w książce. Jeszcze jednym minusem jest brak przypisów, który mogłyby być pomocne zwłaszcza dla młodszych czytelników książki.

Poza tymi dwiema niewielkimi wadami "Fotobiografia PRL" to wartka opowieść o czasach, w których na "temat" fotoreporter otrzymywał dwie rolki filmów kolorowych. Wywiady są poprowadzone chronologicznie, więc czytelnik śledzi karierę fotografa praktycznie od początków jego pasji po koniec profesjonalnej pracy. Mamy wyjątkową możliwość posłuchania jak wyglądała codzienna praca w pismach bądź co bądź propagandowych, ale też jak fotografowie "chałturzyli". A trzeba przyznać, że na dzisiejsze standardy były to zlecenia bardzo nietuzinkowe.

Książka Łukasza Modelskiego to niezwykle ciekawa propozycja z wielu względów. Po pierwsze mamy możliwość kontaktu z wyjątkowymi postaciami. Po drugie pokazanie od kuchni pracy, na tamte czasy bardzo prestiżowego zawodu, jakim był fotoreporter, da wiele radości osobom związanym z fotografią. Warto także zwrócić uwagę na aspekty socjologiczne i historyczne. Dodatkowo "Fotobiografia PRL" jest wręcz naszpikowana ciekawostkami, które dotyczą części zdjęć zawartych w tej publikacji. Polecamy i to bardzo.

Łukasz Modelski
Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów
Znak 2013
 
Komentarze
Polecane artykuły
Margaret Mitchell: „Fotografia może umożliwić opowiadanie historii, które normalnie są ukryte"
16 Lip 2018
Ponad dwadzieścia lat od sfotografowania dzieci swojej siostry, Margaret Mitchell ponownie odwiedza rodzinę z aparatem. Zadaje pytania o wpływ środowiska, w jakim przyszło nam dorastać, na nasze dalsze życie. Szkocka fotografka, działającą głównie w rejonach fotografii dokumentalnej i portretowej, jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Sony World Photography Awards.
0
“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu
3 Lip 2018
- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.
0
Majestat oceanu, zdjęcia z powietrza i nieziemskie scenerie - wyniki National Geographic Travel Photographer of the Year 2018
29 Cze 2018
Jury jednego z największych konkursów fotografii podróżniczej zaprezentowało jego tegorocznych laureatów. Zobaczcie galerię zwycięskich prac z ostatniej odsłony National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
„Stambuł Story” z Panasonic Lumix G9
26 Cze 2018
Jak nowy superszybki korpus Panasonic sprawdza się w fotografii ulicznej? Zapytaliśmy o to reportażystę National Geographic Mikołaja Nowackiego.
3