"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" - recenzja

"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" nie jest książką fotograficzną, którą mamy w zwyczaju recenzować dla was. To seria wywiadów, która rzuca światło na to jak pracowali najważniejsi fotografowie w epoce Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" to przede wszystkim solidna, dziennikarska robota wykonana przez Łukasza Modelskiego. Autor wybrał do swojej książki samą śmietankę polskiej fotografii powojennej. Na ponad 300 stronach znajdują się wywiady z Romualdem Broniarkiem, Aleksandrem Jałosińskim, Bogdanem Łopieńskim, Janem Morkiem, Wojciechem Plewińskim oraz Tadeuszem Rolke.Pan Modelski świadomie zdecydował się na taki wybór. Celowo wybrał postaci, które stykały się z najważniejszymi postaciami i wydarzeniami tamtych czasów pracując dla ówczesnej prasy. Autorowi zależało na tym, aby jego rozmówcy pamiętali jak najwięcej z PRL-u.

Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, to niezwykle wciągająca lektura. Każda z rozmów dotyczy innego obszaru fotografii i każda jest ilustrowana zdjęciami danego fotografa. I tu pojawia się mały zarzut, jako czytelnik chciałbym widzieć ich więcej, ponieważ dziennikarz z autorem zdjęć czasami odnoszą się do fotografii, które nie zostały zawarte w książce. Jeszcze jednym minusem jest brak przypisów, który mogłyby być pomocne zwłaszcza dla młodszych czytelników książki.

Poza tymi dwiema niewielkimi wadami "Fotobiografia PRL" to wartka opowieść o czasach, w których na "temat" fotoreporter otrzymywał dwie rolki filmów kolorowych. Wywiady są poprowadzone chronologicznie, więc czytelnik śledzi karierę fotografa praktycznie od początków jego pasji po koniec profesjonalnej pracy. Mamy wyjątkową możliwość posłuchania jak wyglądała codzienna praca w pismach bądź co bądź propagandowych, ale też jak fotografowie "chałturzyli". A trzeba przyznać, że na dzisiejsze standardy były to zlecenia bardzo nietuzinkowe.

Książka Łukasza Modelskiego to niezwykle ciekawa propozycja z wielu względów. Po pierwsze mamy możliwość kontaktu z wyjątkowymi postaciami. Po drugie pokazanie od kuchni pracy, na tamte czasy bardzo prestiżowego zawodu, jakim był fotoreporter, da wiele radości osobom związanym z fotografią. Warto także zwrócić uwagę na aspekty socjologiczne i historyczne. Dodatkowo "Fotobiografia PRL" jest wręcz naszpikowana ciekawostkami, które dotyczą części zdjęć zawartych w tej publikacji. Polecamy i to bardzo.

Łukasz Modelski
Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów
Znak 2013
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0