"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" - recenzja

"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" nie jest książką fotograficzną, którą mamy w zwyczaju recenzować dla was. To seria wywiadów, która rzuca światło na to jak pracowali najważniejsi fotografowie w epoce Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" to przede wszystkim solidna, dziennikarska robota wykonana przez Łukasza Modelskiego. Autor wybrał do swojej książki samą śmietankę polskiej fotografii powojennej. Na ponad 300 stronach znajdują się wywiady z Romualdem Broniarkiem, Aleksandrem Jałosińskim, Bogdanem Łopieńskim, Janem Morkiem, Wojciechem Plewińskim oraz Tadeuszem Rolke.Pan Modelski świadomie zdecydował się na taki wybór. Celowo wybrał postaci, które stykały się z najważniejszymi postaciami i wydarzeniami tamtych czasów pracując dla ówczesnej prasy. Autorowi zależało na tym, aby jego rozmówcy pamiętali jak najwięcej z PRL-u.

Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, to niezwykle wciągająca lektura. Każda z rozmów dotyczy innego obszaru fotografii i każda jest ilustrowana zdjęciami danego fotografa. I tu pojawia się mały zarzut, jako czytelnik chciałbym widzieć ich więcej, ponieważ dziennikarz z autorem zdjęć czasami odnoszą się do fotografii, które nie zostały zawarte w książce. Jeszcze jednym minusem jest brak przypisów, który mogłyby być pomocne zwłaszcza dla młodszych czytelników książki.

Poza tymi dwiema niewielkimi wadami "Fotobiografia PRL" to wartka opowieść o czasach, w których na "temat" fotoreporter otrzymywał dwie rolki filmów kolorowych. Wywiady są poprowadzone chronologicznie, więc czytelnik śledzi karierę fotografa praktycznie od początków jego pasji po koniec profesjonalnej pracy. Mamy wyjątkową możliwość posłuchania jak wyglądała codzienna praca w pismach bądź co bądź propagandowych, ale też jak fotografowie "chałturzyli". A trzeba przyznać, że na dzisiejsze standardy były to zlecenia bardzo nietuzinkowe.

Książka Łukasza Modelskiego to niezwykle ciekawa propozycja z wielu względów. Po pierwsze mamy możliwość kontaktu z wyjątkowymi postaciami. Po drugie pokazanie od kuchni pracy, na tamte czasy bardzo prestiżowego zawodu, jakim był fotoreporter, da wiele radości osobom związanym z fotografią. Warto także zwrócić uwagę na aspekty socjologiczne i historyczne. Dodatkowo "Fotobiografia PRL" jest wręcz naszpikowana ciekawostkami, które dotyczą części zdjęć zawartych w tej publikacji. Polecamy i to bardzo.

Łukasz Modelski
Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów
Znak 2013
Komentarze
Polecane artykuły
Poznaliśmy finalistów Sony World Photography Awards 2019. Zobacz najlepsze zdjęcia tego roku
26 Mar 2019
Ostatnia edycja jednego z największych na świecie konkursów fotograficznych powoli dobiega końca. Właśnie poznaliśmy finalistów kategorii profesjonalnej i studenckiej, wyłonionych spośród ponad 326 tys. zgłoszeń. Oto najlepsze zdjęcia nominowane do nagrody głównej SWPA, której laureat otrzyma 25 tys. dolarów.
0
Alexander Chekmenev: “Ulica była moim uniwersytetem”
25 Mar 2019
Chekmenev urodził się w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. W 1997 roku przeniósł się do Kijowa, gdzie do dziś pracuje jako fotoreporter. Jego analogowe fotografie z ostatnich trzydziestu lat to wspaniałe świadectwo życia w tamtych rejonach po transformacji ustrojowej.
0
Witold Ziomek i Michał Sadowski nagrodzeni w konkursie fotografii dronowej Skypixel 2018
22 Mar 2019
Poznaliśmy wyniki tegorocznej odsłony jednego z największych konkursów fotografii lotniczej. Wśród laureatów znalazło się dwóch Polaków. Zobaczcie galerię najlepszych podniebnych zdjęć.
0
Poczuj magię natury płynącą ze zdjęć laureatów International Garden Photographer of the Year
21 Mar 2019
Za nami 12. edycja prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year. Jak zwykle otrzymujemy urok przyrody najdalszych zakątków świata oraz prawdziwy czar natury z całą paletą barw zaprezentowanych na nagrodzonych zdjęciach laureatów.
0