„Z perspektywy lat…“ czyli kadry minionej epoki

Autor: Michał Chrzanowski

18 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

„Fotografowałem to, co mnie denerwowało lub śmieszyło w tamtej rzeczywistości“ - mówi Andrzej Baturo. Wystawa „Z perspektywy lat…“ jest subiektywną próbą prezentacji najciekawszych i najwartościowszych realizacji z ponad pięćdziesięcioletniej działalności twórczej artysty.

Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na najbliższy poniedziałek, 21 listopada do Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa). Na godzinę 19:00 zaplanowano wernisaż wystawy prac Andrzeja Baturo - jednego z bardziej cenionych polskich fotografów. Ekspozycja „Z perspektywy lat…“ to wybór fotografii będących retrospektywą w pełnym tego słowa znaczeniu. Zaprezentowane zostaną prace wykonane od późnych lat pięćdziesiątych XX wieku do najnowszych - powstałych już z XXI wieku. Oprócz kilku pojedynczych fotografii, które i tak należały do zestawów, na wystawie znajdują się fotoreportaże oraz fragmenty innych wystaw.

fot. Andrzej Baturo

„Fotografowałem to, co mnie denerwowało lub śmieszyło w tamtej rzeczywistości. Czasami praca nad jednym tematem trwała kilka godzin jak w przypadku „Zebrania organizacji młodzieżowej" czy „Polska-Anglia“, ale często parę lat jak podczas realizacji „Pijanej Polski“ lub „Pierwszego dnia w wojsku“. Do tej pory uważam, że w pełni wypowiedzieć się można tylko przy pomocy wielozdjęciowego materiału" - powiedział Andrzej Baturo.

fot. Andrzej Baturo

"Dokonując wyboru do niniejszej prezentacji postanowiłem ograniczyć się jedynie do prac z lat siedemdziesiątych. Do tych zdjęć mam największy sentyment i chyba obiektywnie są one najciekawsze. Jednakże zrobiłem trzy wyjątki. Nie mogłem pominąć dwóch fotografii z lat sześćdziesiątych - „Dowieźli towar“ i „Człowiek ze stołem“, a także zdjęcia z informacją, gdzie i kiedy można kupić piwo i wódkę, będącego częścią zrobionego w latach osiemdziesiątych fotoreportażu „Dożynki w Brennej“. Te fotografie to według mnie kwintesencja nonsensów minionej epoki“ - dodał Baturo.

fot. Andrzej Baturo

Andrzej Baturo - urodzony w roku 1940 w Wilnie. Artysta fotografik, działacz i organizator wielu ważnych imprez o charakterze fotograficznym, wydawca, jeden z organizatorów FotoArtFestiwalu oraz jego dyrektor generalny, fundator i prezes Fundacji Centrum Fotografii. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach Fotografii Prasowej i Fotografii Artystycznej, organizowanych zarówno w kraju, jak i zagranicą. Uczestnik wystaw World Press Photo w Hadze (1963, 1968, 1972). Laureat licznych konkursów Polskiej Fotografii Prasowej. Dwukrotnie zdobył tytuł „Fotoreporter roku”. Autor wielu referatów na temat fotografii socjologicznej wygłaszanych na różnego rodzaju imprezach fotograficznych w kraju i zagranicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach fotografii prasowej i pejzażowej w kraju oraz za granicą. Zdjęcia publikował w wielu magazynach fotograficznych. Jest autorem wielu pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich: „Beskidy”, „Cieszyn” oraz albumów zbiorowych: „Góry Polskie”, „Bielsko-Biała”, „Mistrzowie krajobrazu”. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Od wielu kadencji - członek Rady Artystycznej ZPAF. Członek honorowy BCC. Otrzymane ważniejsze nagrody i odznaczenia: Doroczna Nagroda Prezydenta Miasta Bielsko-Biała w dziedzinie kultury „Ikar” (wraz z żoną), Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (wraz z żoną), Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
3
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Powiązane artykuły