Nie żyje Andrzej Baturo, wybitny fotograf i działacz kultury

1
Maciej Luśtyk
9 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Dziś rano w wieku 77 lat zmarł znany polski fotograf, założyciel Galerii B&B i dyrektor FotoArtFestivalu, rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki ds. fotografii artystycznej, Andrzej Baturo. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi artysty.

Andrzej Baturo urodził się 16 maja w 1940 roku w Wilnie. Był fotografem, członkiem i działaczem ZPAF, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Od 2005 roku wspólnie z żoną Inez Baturo tworzył i organizował FotoArtFestival - międzynarodowy przegląd światowej fotografii, ściągający co roku do Bielska-Białej tysiące miłośników sztuki fotograficznej.

fot. Piotr Targosz

Był znanym i ważnym polskim fotoreporterem, przedstawicielem tzw. czarnego reportażu, specjalizującym się w fotografii socjologicznej. Był wiceprzewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie oraz rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej. Autorem wielu referatów na temat fotografii socjologicznej.W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA miała miejsce duża wystawa retrospektywna pt. „50 lat z fotografią”, ukazująca półwiecze jego twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku.

Rok później, w 2015 roku został wydany album fotografii o tym samym tytule. Jego prace zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu", „Antologia Fotografii Polskiej", „Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

 

Andrzej Baturo był także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich i zbiorowych. Publikacja „Beskidy" otrzymała prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga" podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki w 1995 roku oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

Fotograf zmarł dziś rano w Bielsku-Białej. 16 maja 2017 roku skończył 77 lat.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Fantastyczne zdjęcia sowieckiej wsi odnalezione w opuszczonym domu
Fantastyczne zdjęcia sowieckiej wsi odnalezione w opuszczonym domu
Kolejny raz znalezione przypadkiem negatywy okazują się fotograficznym skarbem. 4000 negatywów z opuszczonego mołdawskiego domu ukazuje wiejskie życie z czasów...
702
4
Młodzi ludzie coraz częściej wybierają fotografię analogową. Co takiego ma w sobie film?
Młodzi ludzie coraz częściej wybierają fotografię analogową. Co takiego ma w sobie film?
Kodak produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż przed czterema laty, a ceny aparatów analogowych osiągają zawrotne pułapy. Dlaczego w czasach gdy zdjęciami w sekundę...
412
88
Jedno selfie codziennie, przez 20 lat. Ten film sprawi, że poczujesz się staro
Jedno selfie codziennie, przez 20 lat. Ten film sprawi, że poczujesz się staro
Gdy ma się dobry pomysł, nawet ze zdjęć selfie da się stworzyć coś wartościowego. Fotograf Noah Kalina robił sobie jedno zdjęcie codziennie przez dwadzieścia lat....
71
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)