Nie żyje Andrzej Baturo, wybitny fotograf i działacz kultury

1
Maciej Luśtyk
9 Czerwiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś rano w wieku 77 lat zmarł znany polski fotograf, założyciel Galerii B&B i dyrektor FotoArtFestivalu, rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki ds. fotografii artystycznej, Andrzej Baturo. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi artysty.

Andrzej Baturo urodził się 16 maja w 1940 roku w Wilnie. Był fotografem, członkiem i działaczem ZPAF, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Od 2005 roku wspólnie z żoną Inez Baturo tworzył i organizował FotoArtFestival - międzynarodowy przegląd światowej fotografii, ściągający co roku do Bielska-Białej tysiące miłośników sztuki fotograficznej.

fot. Piotr Targosz

Był znanym i ważnym polskim fotoreporterem, przedstawicielem tzw. czarnego reportażu, specjalizującym się w fotografii socjologicznej. Był wiceprzewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie oraz rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej. Autorem wielu referatów na temat fotografii socjologicznej.W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA miała miejsce duża wystawa retrospektywna pt. „50 lat z fotografią”, ukazująca półwiecze jego twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku.

Rok później, w 2015 roku został wydany album fotografii o tym samym tytule. Jego prace zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu", „Antologia Fotografii Polskiej", „Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

 

Andrzej Baturo był także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich i zbiorowych. Publikacja „Beskidy" otrzymała prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga" podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki w 1995 roku oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

Fotograf zmarł dziś rano w Bielsku-Białej. 16 maja 2017 roku skończył 77 lat.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Fotograf gwiazd, autor ikonicznych zdjęć. W wieku 81 lat odszedł Terry O’Neill, którego zdjęcia w fantastyczny sposób dokumentują modę, styl i showbiznes XX...
45
0
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)