Nie żyje Andrzej Baturo, wybitny fotograf i działacz kultury

1

Autor: Maciej Luśtyk

9 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Dziś rano w wieku 77 lat zmarł znany polski fotograf, założyciel Galerii B&B i dyrektor FotoArtFestivalu, rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki ds. fotografii artystycznej, Andrzej Baturo. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi artysty.

Andrzej Baturo urodził się 16 maja w 1940 roku w Wilnie. Był fotografem, członkiem i działaczem ZPAF, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Od 2005 roku wspólnie z żoną Inez Baturo tworzył i organizował FotoArtFestival - międzynarodowy przegląd światowej fotografii, ściągający co roku do Bielska-Białej tysiące miłośników sztuki fotograficznej.

fot. Piotr Targosz

Był znanym i ważnym polskim fotoreporterem, przedstawicielem tzw. czarnego reportażu, specjalizującym się w fotografii socjologicznej. Był wiceprzewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie oraz rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej. Autorem wielu referatów na temat fotografii socjologicznej.W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA miała miejsce duża wystawa retrospektywna pt. „50 lat z fotografią”, ukazująca półwiecze jego twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku.

Rok później, w 2015 roku został wydany album fotografii o tym samym tytule. Jego prace zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu", „Antologia Fotografii Polskiej", „Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

 

Andrzej Baturo był także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich i zbiorowych. Publikacja „Beskidy" otrzymała prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga" podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki w 1995 roku oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

Fotograf zmarł dziś rano w Bielsku-Białej. 16 maja 2017 roku skończył 77 lat.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)