Nie żyje Andrzej Baturo, wybitny fotograf i działacz kultury

Nie żyje Andrzej Baturo, wybitny fotograf i działacz kultury

Dziś rano w wieku 77 lat zmarł znany polski fotograf, założyciel Galerii B&B i dyrektor FotoArtFestivalu, rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki ds. fotografii artystycznej, Andrzej Baturo. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi artysty.

Andrzej Baturo urodził się 16 maja w 1940 roku w Wilnie. Był fotografem, członkiem i działaczem ZPAF, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Od 2005 roku wspólnie z żoną Inez Baturo tworzył i organizował FotoArtFestival - międzynarodowy przegląd światowej fotografii, ściągający co roku do Bielska-Białej tysiące miłośników sztuki fotograficznej.

fot. Piotr Targosz

Był znanym i ważnym polskim fotoreporterem, przedstawicielem tzw. czarnego reportażu, specjalizującym się w fotografii socjologicznej. Był wiceprzewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie oraz rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej. Autorem wielu referatów na temat fotografii socjologicznej.W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA miała miejsce duża wystawa retrospektywna pt. „50 lat z fotografią”, ukazująca półwiecze jego twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku.

Rok później, w 2015 roku został wydany album fotografii o tym samym tytule. Jego prace zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu", „Antologia Fotografii Polskiej", „Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

 

Andrzej Baturo był także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich i zbiorowych. Publikacja „Beskidy" otrzymała prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga" podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki w 1995 roku oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

Fotograf zmarł dziś rano w Bielsku-Białej. 16 maja 2017 roku skończył 77 lat.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE AF Macro - do makro i do portretu. Niedroga alternatywa dla obiektywu Sony
19 Kwi 2019
Użytkownicy systemu Sony E mają powód do radości. Ofertę obiektywów wzbogacił właśnie wyjątkowo ciekawy i stosunkowo niedrogi obiektyw z linii FiRIN, który zachwycić ma zarówno portrecistów, jak i miłośników makro.
0