Nie żyje uznana dokumentalistka Arlene Gottfried

0

Autor: Maciej Luśtyk

10 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Mimo iż nie była tak popularna jak inne legendy fotografii kojarzone zazwyczaj ze zdjęciami ulicznymi, jej prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach, a ona sama wydała 5 dobrze przyjętych albumów. W wieku 66 lat odeszła uznana fotograf, Arlene Gottfried.

Arlene Gottfried urodziła się w 1950 roku na Brooklynie, w rodzinie żydowskich imigrantów. Robieniem zdjęć zainteresowała się już we wczesnych latach młodości, po tym jak dostała od ojca aparat fotograficzny. Po studiach w Fashion Institute of Technology  pracowała jako fotograf w agencji reklamowej. Niedługo jednak porzuciła tę pracę i została wolnym strzelcem pracującym na zlecenie takich wydawnictw jak The New York Times, Fortune czy Time.

Arlene Gottfried, fot. Kevin Downes

Fotograficznie zawsze była związana z Nowym Jorkiem. Przez lata dokumentowała jego codzienne życie, skupiając się na tematach i dzielnicach mniej eksplorowanych przez innych fotografów. Zawsze żyła blisko „ulicy”, którą rozumiała i z którą się utożsamiała, co pozwalało jej uwieczniać ją w sposób naturalny i szczery.

Poniżej możecie zobaczyć inspirujący wykład Arlene Gottfried przybliżający powstawanie kilku z jej projektów.

 

W poźniejszych latach odkryła w sobie także talent do śpiewania i aktywnie uczestniczyła w życiu chórów wykonujących muzykę gospel. Określana się nawet mianem „Śpiewającej fotograf”.W ciągu 30 lat wydała 5 albumów, a jej ostatnia książka „Mommie: Three Generations of Woman” (2016) otrzymała nagrodę magazynu Time za najlepszą publikację fotograficzną roku. Jej prace znajdują się w kolekcjach licznych muzeów i eksponowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

Gottfried zmarła w wieku 66 lat, w wyniki komplikacji związanych z chorobą nowotworową.

Więcej informacji na temat fotograf oraz jej zdjęcia znajdziecie pod adresem arlenegottfried.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły