Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nie żyje uznana dokumentalistka Arlene Gottfried

0

Autor: Maciej Luśtyk

10 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Mimo iż nie była tak popularna jak inne legendy fotografii kojarzone zazwyczaj ze zdjęciami ulicznymi, jej prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach, a ona sama wydała 5 dobrze przyjętych albumów. W wieku 66 lat odeszła uznana fotograf, Arlene Gottfried.

Arlene Gottfried urodziła się w 1950 roku na Brooklynie, w rodzinie żydowskich imigrantów. Robieniem zdjęć zainteresowała się już we wczesnych latach młodości, po tym jak dostała od ojca aparat fotograficzny. Po studiach w Fashion Institute of Technology  pracowała jako fotograf w agencji reklamowej. Niedługo jednak porzuciła tę pracę i została wolnym strzelcem pracującym na zlecenie takich wydawnictw jak The New York Times, Fortune czy Time.

Arlene Gottfried, fot. Kevin Downes

Fotograficznie zawsze była związana z Nowym Jorkiem. Przez lata dokumentowała jego codzienne życie, skupiając się na tematach i dzielnicach mniej eksplorowanych przez innych fotografów. Zawsze żyła blisko „ulicy”, którą rozumiała i z którą się utożsamiała, co pozwalało jej uwieczniać ją w sposób naturalny i szczery.

Poniżej możecie zobaczyć inspirujący wykład Arlene Gottfried przybliżający powstawanie kilku z jej projektów.

 

W poźniejszych latach odkryła w sobie także talent do śpiewania i aktywnie uczestniczyła w życiu chórów wykonujących muzykę gospel. Określana się nawet mianem „Śpiewającej fotograf”.W ciągu 30 lat wydała 5 albumów, a jej ostatnia książka „Mommie: Three Generations of Woman” (2016) otrzymała nagrodę magazynu Time za najlepszą publikację fotograficzną roku. Jej prace znajdują się w kolekcjach licznych muzeów i eksponowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

Gottfried zmarła w wieku 66 lat, w wyniki komplikacji związanych z chorobą nowotworową.

Więcej informacji na temat fotograf oraz jej zdjęcia znajdziecie pod adresem arlenegottfried.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.
32
0
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być...
82
0
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Powiązane artykuły