Nie żyje uznana dokumentalistka Arlene Gottfried

0
Maciej Luśtyk
10 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Mimo iż nie była tak popularna jak inne legendy fotografii kojarzone zazwyczaj ze zdjęciami ulicznymi, jej prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach, a ona sama wydała 5 dobrze przyjętych albumów. W wieku 66 lat odeszła uznana fotograf, Arlene Gottfried.

Arlene Gottfried urodziła się w 1950 roku na Brooklynie, w rodzinie żydowskich imigrantów. Robieniem zdjęć zainteresowała się już we wczesnych latach młodości, po tym jak dostała od ojca aparat fotograficzny. Po studiach w Fashion Institute of Technology  pracowała jako fotograf w agencji reklamowej. Niedługo jednak porzuciła tę pracę i została wolnym strzelcem pracującym na zlecenie takich wydawnictw jak The New York Times, Fortune czy Time.

Arlene Gottfried, fot. Kevin Downes

Fotograficznie zawsze była związana z Nowym Jorkiem. Przez lata dokumentowała jego codzienne życie, skupiając się na tematach i dzielnicach mniej eksplorowanych przez innych fotografów. Zawsze żyła blisko „ulicy”, którą rozumiała i z którą się utożsamiała, co pozwalało jej uwieczniać ją w sposób naturalny i szczery.

Poniżej możecie zobaczyć inspirujący wykład Arlene Gottfried przybliżający powstawanie kilku z jej projektów.

 

W poźniejszych latach odkryła w sobie także talent do śpiewania i aktywnie uczestniczyła w życiu chórów wykonujących muzykę gospel. Określana się nawet mianem „Śpiewającej fotograf”.W ciągu 30 lat wydała 5 albumów, a jej ostatnia książka „Mommie: Three Generations of Woman” (2016) otrzymała nagrodę magazynu Time za najlepszą publikację fotograficzną roku. Jej prace znajdują się w kolekcjach licznych muzeów i eksponowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

Gottfried zmarła w wieku 66 lat, w wyniki komplikacji związanych z chorobą nowotworową.

Więcej informacji na temat fotograf oraz jej zdjęcia znajdziecie pod adresem arlenegottfried.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Młodzi ludzie coraz częściej wybierają fotografię analogową. Co takiego ma w sobie film?
Młodzi ludzie coraz częściej wybierają fotografię analogową. Co takiego ma w sobie film?
Kodak produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż przed czterema laty, a ceny aparatów analogowych osiągają zawrotne pułapy. Dlaczego w czasach gdy zdjęciami w sekundę...
340
46
Jedno selfie codziennie, przez 20 lat. Ten film sprawi, że poczujesz się staro
Jedno selfie codziennie, przez 20 lat. Ten film sprawi, że poczujesz się staro
Gdy ma się dobry pomysł, nawet ze zdjęć selfie da się stworzyć coś wartościowego. Fotograf Noah Kalina robił sobie jedno zdjęcie codziennie przez dwadzieścia lat....
61
0
Wesołych Świąt! Zobacz jak przed laty popsuł je Kodak
Wesołych Świąt! Zobacz jak przed laty popsuł je Kodak
Każdy z nas chciałby zobaczyć pod choinką nowy aparat. Co jednak gdyby niedługo później okazał się on bezużyteczny? Taki los przed laty swoim użytkownikom zgotował...
0
0
Powiązane artykuły