Nie żyje uznana dokumentalistka Arlene Gottfried

0
Maciej Luśtyk
10 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Mimo iż nie była tak popularna jak inne legendy fotografii kojarzone zazwyczaj ze zdjęciami ulicznymi, jej prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach, a ona sama wydała 5 dobrze przyjętych albumów. W wieku 66 lat odeszła uznana fotograf, Arlene Gottfried.

Arlene Gottfried urodziła się w 1950 roku na Brooklynie, w rodzinie żydowskich imigrantów. Robieniem zdjęć zainteresowała się już we wczesnych latach młodości, po tym jak dostała od ojca aparat fotograficzny. Po studiach w Fashion Institute of Technology  pracowała jako fotograf w agencji reklamowej. Niedługo jednak porzuciła tę pracę i została wolnym strzelcem pracującym na zlecenie takich wydawnictw jak The New York Times, Fortune czy Time.

Arlene Gottfried, fot. Kevin Downes

Fotograficznie zawsze była związana z Nowym Jorkiem. Przez lata dokumentowała jego codzienne życie, skupiając się na tematach i dzielnicach mniej eksplorowanych przez innych fotografów. Zawsze żyła blisko „ulicy”, którą rozumiała i z którą się utożsamiała, co pozwalało jej uwieczniać ją w sposób naturalny i szczery.

Poniżej możecie zobaczyć inspirujący wykład Arlene Gottfried przybliżający powstawanie kilku z jej projektów.

 

W poźniejszych latach odkryła w sobie także talent do śpiewania i aktywnie uczestniczyła w życiu chórów wykonujących muzykę gospel. Określana się nawet mianem „Śpiewającej fotograf”.W ciągu 30 lat wydała 5 albumów, a jej ostatnia książka „Mommie: Three Generations of Woman” (2016) otrzymała nagrodę magazynu Time za najlepszą publikację fotograficzną roku. Jej prace znajdują się w kolekcjach licznych muzeów i eksponowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

Gottfried zmarła w wieku 66 lat, w wyniki komplikacji związanych z chorobą nowotworową.

Więcej informacji na temat fotograf oraz jej zdjęcia znajdziecie pod adresem arlenegottfried.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Fotograf gwiazd, autor ikonicznych zdjęć. W wieku 81 lat odszedł Terry O’Neill, którego zdjęcia w fantastyczny sposób dokumentują modę, styl i showbiznes XX...
45
0
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Powiązane artykuły