Nie żyje uznana dokumentalistka Arlene Gottfried

Nie żyje uznana dokumentalistka Arlene Gottfried

Mimo iż nie była tak popularna jak inne legendy fotografii kojarzone zazwyczaj ze zdjęciami ulicznymi, jej prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach, a ona sama wydała 5 dobrze przyjętych albumów. W wieku 66 lat odeszła uznana fotograf, Arlene Gottfried.

Arlene Gottfried urodziła się w 1950 roku na Brooklynie, w rodzinie żydowskich imigrantów. Robieniem zdjęć zainteresowała się już we wczesnych latach młodości, po tym jak dostała od ojca aparat fotograficzny. Po studiach w Fashion Institute of Technology  pracowała jako fotograf w agencji reklamowej. Niedługo jednak porzuciła tę pracę i została wolnym strzelcem pracującym na zlecenie takich wydawnictw jak The New York Times, Fortune czy Time.

Arlene Gottfried, fot. Kevin Downes

Fotograficznie zawsze była związana z Nowym Jorkiem. Przez lata dokumentowała jego codzienne życie, skupiając się na tematach i dzielnicach mniej eksplorowanych przez innych fotografów. Zawsze żyła blisko „ulicy”, którą rozumiała i z którą się utożsamiała, co pozwalało jej uwieczniać ją w sposób naturalny i szczery.

Poniżej możecie zobaczyć inspirujący wykład Arlene Gottfried przybliżający powstawanie kilku z jej projektów.

 

W poźniejszych latach odkryła w sobie także talent do śpiewania i aktywnie uczestniczyła w życiu chórów wykonujących muzykę gospel. Określana się nawet mianem „Śpiewającej fotograf”.W ciągu 30 lat wydała 5 albumów, a jej ostatnia książka „Mommie: Three Generations of Woman” (2016) otrzymała nagrodę magazynu Time za najlepszą publikację fotograficzną roku. Jej prace znajdują się w kolekcjach licznych muzeów i eksponowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

Gottfried zmarła w wieku 66 lat, w wyniki komplikacji związanych z chorobą nowotworową.

Więcej informacji na temat fotograf oraz jej zdjęcia znajdziecie pod adresem arlenegottfried.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
„I Love You All the Time” - zobacz intrygujące portrety Adama Tuchlińskiego
19 Sty 2019
Od dziś można już oglądać najnowszy projekt Adama Tuchlińskiego. Wystawa „I Love You All the Time” prezentowana Starej Galerii ZPAF to wybór najciekawszych portretów, które autor wykonał przez ostatnie sześć lat.
0
72 godziny z Fujifilm GFX 50R za jedyne 200 zł
18 Sty 2019
Fujifilm ogłasza wyjątkową akcję skierowaną do zainteresowanych testem najnowszego średnioformatowego modelu GFX 50R. Od poniedziałku 21 stycznia do 15 marca będzie można wypożyczyć aparat z obiektywem Fujinon serii GF na 3 doby za jedyne 200 zł.
0
Taichman Como - ekskluzywna i funkcjonalna torba fotograficzna
18 Sty 2019
Taichman Como to luksusowa torba zaprojektowana od podstaw przy ścisłej współpracy z profesjonalnymi fotografami. Wykonana w Europie z naturalnej, włoskiej skóry ma zaspokoić wymagania najbardziej wymagających użytkowników.
4
GDT European Wildlife Photographer of the Year 2019 już czeka na Wasze zgłoszenia
18 Sty 2019
Organizowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody (GDT) konkurs European Wildlife Photographer of the Year od 19 lat nagradza najlepszych fotografów przyrodniczych Starego Kontynentu. Prace do tegorocznej edycji możecie przesyłać do 1 marca.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!