Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Grudzień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była oficer ds. operacji fotograficznych w CIA.

Filmy o szpiegach na dobre utrwaliły w naszych głowach obraz agentów wywiadu fotografujących po kryjomu tajne dokumenty za pomocą sprytnie ukrytych aparatów fotograficznych. Czy jednak pozyskiwanie wrażliwych informacji na temat działalności innych państw rzeczywiście tak wyglądało?

O tym możemy przekonać się z krótkiego dokumentu Wired na temat aparatów fotograficznych używanych przez CIA w okresie zimnej wojny, którego bohaterem jest była szefowa kamuflażu i oficer ds. operacji fotograficznych agencji Jonna Mendez.

Aparaty szpiegowskie z okresu zimnej wojny

Jak się dowiadujemy, to właśnie aparat ukryty w długopisie przyczynił się do pozyskania przez USA najważniejszych danych na temat mechanizmów obronnych ZSRR, ale pomysłowość CIA znacznie wykraczała poza sprytne kamuflowanie aparatów. Szczególnie ciekawie prezentuje się technologia pozwalająca na skompresowanie kartki tekstu do objętości kropki. Zresztą zobaczcie sami.

Źródło: Wired

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły