Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była oficer ds. operacji fotograficznych w CIA.

Filmy o szpiegach na dobre utrwaliły w naszych głowach obraz agentów wywiadu fotografujących po kryjomu tajne dokumenty za pomocą sprytnie ukrytych aparatów fotograficznych. Czy jednak pozyskiwanie wrażliwych informacji na temat działalności innych państw rzeczywiście tak wyglądało?

O tym możemy przekonać się z krótkiego dokumentu Wired na temat aparatów fotograficznych używanych przez CIA w okresie zimnej wojny, którego bohaterem jest była szefowa kamuflażu i oficer ds. operacji fotograficznych agencji Jonna Mendez.

Aparaty szpiegowskie z okresu zimnej wojny

Jak się dowiadujemy, to właśnie aparat ukryty w długopisie przyczynił się do pozyskania przez USA najważniejszych danych na temat mechanizmów obronnych ZSRR, ale pomysłowość CIA znacznie wykraczała poza sprytne kamuflowanie aparatów. Szczególnie ciekawie prezentuje się technologia pozwalająca na skompresowanie kartki tekstu do objętości kropki. Zresztą zobaczcie sami.

Źródło: Wired

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
295
0
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do...
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej...
63
0
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.
35
0
Powiązane artykuły