Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Najmniejsze zdjęcie wydrukowane w kolorze, zajmuje tyle co grubość włosa

0

Autor: Michał Chrzanowski

22 Grudzień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Rozwój technologii chyba nigdy nie przestanie nas zaskakiwać i zadziwiać. Naukowcom udało się wydrukować kolorowe zdjęcie, które jest tak małe, że aż niewidoczne dla ludzkiego oka. Ten wyczyn został już wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

Zdjęcie, na które właśnie patrzycie przedstawia trzy małe ryby w swoim naturalnym środowisku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jest to najmniejsza kolorowa fotografia, która kiedykolwiek została wydrukowana. Jest ona tak mała, że aż niewidoczna dla ludzkiego oka - aby ją zobaczyć potrzeba skorzystać z mikroskopu.

Wykorzystując przełomową technologię o nazwie 3D NanoDrip, która została wynaleziona na Politechnice Federalnej w Zurychu, zespołowi składającemu się z naukowców uczelni oraz pomysłodawców projektu Scrona udało się wydrukować zdjęcie na obszarze, który mierzy 80 x 115 mikrometrów, czyli około 0,0092 milimetrów kwadratowych! Jest to odpowiednik przekroju pojedynczego ludzkiego włosa lub jednego piksela wysokiej rozdzielczości ekranów Retina.

Technicznie jest to niebywałe osiągnięcie. Dzięki zaawansowanej technologii kropek kwantowych (QD - Quantum Dots) oraz nanocząsteczek, które emitują światło o określonym kolorze, naukowcom udało się wydrukować odpowiednie warstwy QD w 24-bitowym kolorze i rozdzielczości 25000 DPI - wyświetlacze Retina posiadają jedynie 264 PPI - w odległości zaledwie 500 nanometrów między poszczególnymi kropkami.

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby mieć podobne zdjęcie (wydrukowane z dowolnej fotografii) mamy dobrą wiadomość. Projekt Scrona wystartował właśnie z kampanią na platformie Kickstarter, której celem jest zebranie pieniędzy na mikroskop µPeek. Jest on wielkości karty kredytowej i można go podłączyć do dowolnego smartfona. Wraz z urządzeniem otrzymamy wydrukowane dowolnie wybrane przez siebie mikroskopijne zdjęcie. Więcej informacji możecie dowiedzieć się na stronie www.scrona.ch.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Na polskim rynku agencyjno-produkcyjnym dochodzi do ciekawej fuzji. Od teraz LAF AM i Masik Production bedą działać pod wspólnym szyldem Visual Crafters, który ma być...
2
0
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)