Zobacz, jak wygląda praca fotosisty na planach hollywoodzkich produkcji

0
Maciej Luśtyk
19 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Zawód fotosisty wielu fotografom może wydawać się pracą marzeń. To jednak ogromna odpowiedzialność i konieczność bycia przygotowanym w każdej sytuacji. Poznajcie Aidana Monaghana, który pracował między innymi na planach filmów “Marsjanin” i “High-Rise”.

Chyba każdy z nas marzył kiedyś o zostaniu fotosistą. Możliwość uczestniczenia przy powstawaniu filmów i różnorodność wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć przy okazji każdej produkcji rozbudzają fantazję. W rzeczywistości to jednak ciężka i na pewno stresująca praca. Zadaniem fotosisty jest przecież wykonanie zdjęć, które “sprzedadzą” film.

Oprócz dokumentacji samej produkcji trzeba też umieć na zdjęciach zawrzeć klimat filmu i poszczególnych postaci. Do tego dochodzi konieczność perfekcyjnego uchwycenia  kluczowych dla filmu scen, a tym samym bycia doskonale przygotowanym na każdą okoliczność. Odpowiedzialność spoczywająca na barkach fotosistów jest więc ogromna.

 

Za kulisy pracy fotografów rezydujących na planach zdjęciowych największych produkcji filmowych na świecie możemy zajrzeć dzięki dwuczęściowemu wywiadowi z serii Out of the Darkroom ,przeprowadzonemu przez serwis Adorama z Aidenem Monaghanem, który pracuje w tym zawodzie od 2009 roku, a na koncie ma między innymi zdjęcia do wypuszczonych niedawno filmów “Marsjanin” i “High-Rise”.

Co ciekawe Monaghanem zaczynał jako fotograf architektury, a po raz pierwszy na plan zdjęciowy dostał się dzięki swoim zdjęciom… krajobrazowym. Wrażenie budzi także ilość pracy, którą fotograf wkłada w przygotowanie się do zdjęć. Każdy scenariusz czyta po kilka razy, dokładnie analizując szczegóły odnośnie każdej sceny, zachowania czy ubioru postaci i już zawczasu wyobraża sobie jak będą wyglądały poszczególne kadry.

 

Nam wydaje się to niemal niemożliwe. Tego, jak udaje się to Monaghanowi i z czym jeszcze wiąże się praca fotosisty dowiecie się z powyższych filmów. Wywiad został przeprowadzony w języku angielskim, niemniej jednak opcja automatycznego tłumaczenia oferowana przez serwis Youtube działa całkiem dobrze i powinna pozwolić zrozumieć sens wypowiedzi wszystkim użytkownikom.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
Więcej w kategorii: Sylwetki
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych....
49
0
Dale Sharpe, słynny łowca burz, fotograf krajobrazu i ambasador Nikona nie żyje
Dale Sharpe, słynny łowca burz, fotograf krajobrazu i ambasador Nikona nie żyje
W wieku zaledwie 36 lat zginął w tragicznym wypadku Dale Sharpe. Australijski fotograf krajobrazu i ambasador Nikona znany był głównie ze swoich majestatycznych zdjęć burz.
88
0
Nieznany Paryż z czasów belle époque. Zobacz, jak fotografia zagościła na ulicach francuskiej stolicy
Nieznany Paryż z czasów belle époque. Zobacz, jak fotografia zagościła na ulicach francuskiej...
Francja czasów belle époque kojarzy się z kabaretami, panami w melonikach, eleganckimi bulwarami i uwodzicielskimi rozrywkami. Czy jednak te czasy były naprawdę tak...
46
0