Zobacz, jak wygląda praca fotosisty na planach hollywoodzkich produkcji

0

Autor: Maciej Luśtyk

19 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Zawód fotosisty wielu fotografom może wydawać się pracą marzeń. To jednak ogromna odpowiedzialność i konieczność bycia przygotowanym w każdej sytuacji. Poznajcie Aidana Monaghana, który pracował między innymi na planach filmów “Marsjanin” i “High-Rise”.

Chyba każdy z nas marzył kiedyś o zostaniu fotosistą. Możliwość uczestniczenia przy powstawaniu filmów i różnorodność wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć przy okazji każdej produkcji rozbudzają fantazję. W rzeczywistości to jednak ciężka i na pewno stresująca praca. Zadaniem fotosisty jest przecież wykonanie zdjęć, które “sprzedadzą” film.

Oprócz dokumentacji samej produkcji trzeba też umieć na zdjęciach zawrzeć klimat filmu i poszczególnych postaci. Do tego dochodzi konieczność perfekcyjnego uchwycenia  kluczowych dla filmu scen, a tym samym bycia doskonale przygotowanym na każdą okoliczność. Odpowiedzialność spoczywająca na barkach fotosistów jest więc ogromna.

 

Za kulisy pracy fotografów rezydujących na planach zdjęciowych największych produkcji filmowych na świecie możemy zajrzeć dzięki dwuczęściowemu wywiadowi z serii Out of the Darkroom ,przeprowadzonemu przez serwis Adorama z Aidenem Monaghanem, który pracuje w tym zawodzie od 2009 roku, a na koncie ma między innymi zdjęcia do wypuszczonych niedawno filmów “Marsjanin” i “High-Rise”.

Co ciekawe Monaghanem zaczynał jako fotograf architektury, a po raz pierwszy na plan zdjęciowy dostał się dzięki swoim zdjęciom… krajobrazowym. Wrażenie budzi także ilość pracy, którą fotograf wkłada w przygotowanie się do zdjęć. Każdy scenariusz czyta po kilka razy, dokładnie analizując szczegóły odnośnie każdej sceny, zachowania czy ubioru postaci i już zawczasu wyobraża sobie jak będą wyglądały poszczególne kadry.

 

Nam wydaje się to niemal niemożliwe. Tego, jak udaje się to Monaghanowi i z czym jeszcze wiąże się praca fotosisty dowiecie się z powyższych filmów. Wywiad został przeprowadzony w języku angielskim, niemniej jednak opcja automatycznego tłumaczenia oferowana przez serwis Youtube działa całkiem dobrze i powinna pozwolić zrozumieć sens wypowiedzi wszystkim użytkownikom.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
35 gigapikseli - powstało największe w Polsce zdjęcie panoramiczne
35 gigapikseli - powstało największe w Polsce zdjęcie panoramiczne
1700 pojedynczych zdjęć, 35166600000 pikseli i ponad miesiąc pracy. Marek Czarnecki i Jadwiga Czarnecka opowiadają o pracy nad największym polskim zdjęciem...
53
2
Nie żyje Russell Kirsch - twórca piksela i ojciec fotografii cyfrowej
Nie żyje Russell Kirsch - twórca piksela i ojciec fotografii cyfrowej
Choć wydaje się to mało prawdopodobne, pierwszy cyfrowy obraz powstał już w 1957 roku, przecierając szlaki fotografii cyfrowej, której boom nadejść miał dopiero po...
206
0
HBO wyprodukuje serial, który pokaże jak powstawały ikoniczne filmowe ujęcia
HBO wyprodukuje serial, który pokaże jak powstawały ikoniczne filmowe ujęcia
Niektórzy mówią, że fotografii najlepiej uczyć się z filmów. Już niedługo będziemy mieli na to kolejną okazję. HBO stworzy serial na kanwie twitterowego konta One...
78
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)