“Fotosy: Renata Pajchel” - najlepsze zdjęcia wybitnej polskiej fotosistki w nowym albumie

“Fotosy: Renata Pajchel” - najlepsze zdjęcia wybitnej polskiej fotosistki w nowym albumie

Renata Pajchel na przestrzeni lat towarzyszyła największym polskim reżyserom, podnosząc zawód fotosisty do rangi sztuki. Teraz jej prace możecie zobaczyć w monografii podsumowującej jej kilkudziesięcioletnią karierę.

Renata Pajchel urodziła się w 1942 roku w Warszawie. W ciągu swojej kariery wykonała fotosy do ponad 100 polskich filmów, pracując z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Andrzej Żuławski, Janusz Morgenstern czy Radosław Piwowarski. Swoją przygodę z filmem rozpoczęła na Wydziale Operatorskimł łódzkiej Szkoły Filmowej. Za kamera nigdy jednak nie stanęła. Zamiast tego zaczęła pracować jako fotograf na planie filmowym, wyznaczając w tym zawodzie nowe ścieżki.

Wizualna wędrówka po historii kina

"Polowanie na muchy", fot. Renata Pajchel, reż. Andrzej Wajda, zdj. Zygmunt Samosiuk, PRF Zespoły Filmowe, 1969. Na zdjęciu: Małgorzata Braunek

“Ona pierwsza traktowała pracę na planie jak reporter, a nie jak teatralny fotograf. - mówi operator Kurt Weber - Inni fotosiści aranżowali sytuację aktorską dla własnych potrzeb, co pociągało za sobą dyskusję z aktorami czy z mistrzem oświetlenia (…). W tej tradycji system pracy Renaty Pajchel był czymś nowym, czymś nowoczesnym i bardziej adekwatnym do tempa pracy ekipy filmowej.” - czytamy w biografii autorki na stronie Filmoteki Narodowej. Była też pierwszą osobą w Polsce korzystającą z dźwiękoszczelnej osłony na aparat, umożliwiającej wykonywanie zdjęć podczas trwania ujęcia.

- Album "Fotosy: Renata Pajchel" nie jest opowieścią o reżyserach i filmach, lecz o szczególnym zawodzie osoby, która - dokumentując pracę ekipy na planie filmowym i uwieczniając w formie fotosów plastyczną esencję filmowych scen - wpływa na pamięć o dziełach kinematografii. Jest wizualną wędrówką po historii kina, ale również opowieścią o samym fenomenie fotosu i werku - mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

"Pociąg do Hollywood", fot. Renata Pajchel, reż. Radosław Piwowarski, zdj. Witold Adamek, Zespół Filmowy Rondo, 1987. Na zdjęciu: Katarzyna Figura, Piotr Siwkiewicz

Dorobek fotografki rozciąga się na prawie 50 lat pracy twórczej. W albumie zobaczymy wybór najlepszych zdjęć Pajchel, pochodzących z kilkudziesięciu filmów - od "Wszystko na sprzedaż" aż po "Samotność w sieci".

“Fotosy: Renata Pajchel”

  • Wydawnictwo: EC1 Łódź
  • Oprawa: Miękka
  • Liczba stron: 208
  • Cena: 55 zł

Spotkanie autorskie

W ramach promocji albumu, w czwartek 28 marca 2019 roku, o godzinie 17:30 w Sali Rejs warszawskiego Kina Kultura odbędzie się spotkanie autorskie z Renatą Pajchel i Rafałem Syską. Wydarzeni poprowadzi Remigiusz Grzela - dziennikarz, poeta, prozaik, scenarzysta, dramatopisarz i reżyser teatralny, za swoje wywiady nominowany m.in. do Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej.

Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nckf.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12