“Fotosy: Renata Pajchel” - najlepsze zdjęcia wybitnej polskiej fotosistki w nowym albumie

0
Maciej Luśtyk
28 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Renata Pajchel na przestrzeni lat towarzyszyła największym polskim reżyserom, podnosząc zawód fotosisty do rangi sztuki. Teraz jej prace możecie zobaczyć w monografii podsumowującej jej kilkudziesięcioletnią karierę.

Renata Pajchel urodziła się w 1942 roku w Warszawie. W ciągu swojej kariery wykonała fotosy do ponad 100 polskich filmów, pracując z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Andrzej Żuławski, Janusz Morgenstern czy Radosław Piwowarski. Swoją przygodę z filmem rozpoczęła na Wydziale Operatorskimł łódzkiej Szkoły Filmowej. Za kamera nigdy jednak nie stanęła. Zamiast tego zaczęła pracować jako fotograf na planie filmowym, wyznaczając w tym zawodzie nowe ścieżki.

Wizualna wędrówka po historii kina

"Polowanie na muchy", fot. Renata Pajchel, reż. Andrzej Wajda, zdj. Zygmunt Samosiuk, PRF Zespoły Filmowe, 1969. Na zdjęciu: Małgorzata Braunek

“Ona pierwsza traktowała pracę na planie jak reporter, a nie jak teatralny fotograf. - mówi operator Kurt Weber - Inni fotosiści aranżowali sytuację aktorską dla własnych potrzeb, co pociągało za sobą dyskusję z aktorami czy z mistrzem oświetlenia (…). W tej tradycji system pracy Renaty Pajchel był czymś nowym, czymś nowoczesnym i bardziej adekwatnym do tempa pracy ekipy filmowej.” - czytamy w biografii autorki na stronie Filmoteki Narodowej. Była też pierwszą osobą w Polsce korzystającą z dźwiękoszczelnej osłony na aparat, umożliwiającej wykonywanie zdjęć podczas trwania ujęcia.

- Album "Fotosy: Renata Pajchel" nie jest opowieścią o reżyserach i filmach, lecz o szczególnym zawodzie osoby, która - dokumentując pracę ekipy na planie filmowym i uwieczniając w formie fotosów plastyczną esencję filmowych scen - wpływa na pamięć o dziełach kinematografii. Jest wizualną wędrówką po historii kina, ale również opowieścią o samym fenomenie fotosu i werku - mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

"Pociąg do Hollywood", fot. Renata Pajchel, reż. Radosław Piwowarski, zdj. Witold Adamek, Zespół Filmowy Rondo, 1987. Na zdjęciu: Katarzyna Figura, Piotr Siwkiewicz

Dorobek fotografki rozciąga się na prawie 50 lat pracy twórczej. W albumie zobaczymy wybór najlepszych zdjęć Pajchel, pochodzących z kilkudziesięciu filmów - od "Wszystko na sprzedaż" aż po "Samotność w sieci".

“Fotosy: Renata Pajchel”

  • Wydawnictwo: EC1 Łódź
  • Oprawa: Miękka
  • Liczba stron: 208
  • Cena: 55 zł

Spotkanie autorskie

W ramach promocji albumu, w czwartek 28 marca 2019 roku, o godzinie 17:30 w Sali Rejs warszawskiego Kina Kultura odbędzie się spotkanie autorskie z Renatą Pajchel i Rafałem Syską. Wydarzeni poprowadzi Remigiusz Grzela - dziennikarz, poeta, prozaik, scenarzysta, dramatopisarz i reżyser teatralny, za swoje wywiady nominowany m.in. do Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej.

Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nckf.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
Więcej w kategorii: Publikacje
Co zrobić, by przywieźć niezapomniane zdjęcia z wakacji? Dowiedz się z najnowszym numerem Digital Camera Polska
Co zrobić, by przywieźć niezapomniane zdjęcia z wakacji? Dowiedz się z najnowszym numerem Digital...
Do kiosków trafiło właśnie najnowsze wydanie magazynu Digital Camera Polska, a w nim m.in.: pomysły na wakacyjne projekty, porównanie uniwersalnych superzoomów,...
16
0
Marek Piasecki „Anaklasis” - nowa książka fotograficzna Fundacji Archeologia Fotografii
Marek Piasecki „Anaklasis” - nowa książka fotograficzna Fundacji Archeologia Fotografii
„Anaklasis” Marka Piaseckiego to publikacja, w której autor eksperymentuje ze zbliżeniami, kadrowaniem i poszukuje faktur „zmieniających rytm wyznaczany przez światło”.
86
0
“Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” Witolda Dederki znów w sprzedaży
“Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” Witolda Dederki znów w sprzedaży
W marcu informowaliśmy was o zbiórce społecznościowej w celu dodruku kultowej już książki “Przedmiot rzeczywisty i jego obraz”, pierwszej części fotograficznej...
45
0