Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

“Fotosy: Renata Pajchel” - najlepsze zdjęcia wybitnej polskiej fotosistki w nowym albumie

0

Autor: Maciej Luśtyk

28 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Renata Pajchel na przestrzeni lat towarzyszyła największym polskim reżyserom, podnosząc zawód fotosisty do rangi sztuki. Teraz jej prace możecie zobaczyć w monografii podsumowującej jej kilkudziesięcioletnią karierę.

Renata Pajchel urodziła się w 1942 roku w Warszawie. W ciągu swojej kariery wykonała fotosy do ponad 100 polskich filmów, pracując z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Andrzej Żuławski, Janusz Morgenstern czy Radosław Piwowarski. Swoją przygodę z filmem rozpoczęła na Wydziale Operatorskimł łódzkiej Szkoły Filmowej. Za kamera nigdy jednak nie stanęła. Zamiast tego zaczęła pracować jako fotograf na planie filmowym, wyznaczając w tym zawodzie nowe ścieżki.

Wizualna wędrówka po historii kina

"Polowanie na muchy", fot. Renata Pajchel, reż. Andrzej Wajda, zdj. Zygmunt Samosiuk, PRF Zespoły Filmowe, 1969. Na zdjęciu: Małgorzata Braunek

“Ona pierwsza traktowała pracę na planie jak reporter, a nie jak teatralny fotograf. - mówi operator Kurt Weber - Inni fotosiści aranżowali sytuację aktorską dla własnych potrzeb, co pociągało za sobą dyskusję z aktorami czy z mistrzem oświetlenia (…). W tej tradycji system pracy Renaty Pajchel był czymś nowym, czymś nowoczesnym i bardziej adekwatnym do tempa pracy ekipy filmowej.” - czytamy w biografii autorki na stronie Filmoteki Narodowej. Była też pierwszą osobą w Polsce korzystającą z dźwiękoszczelnej osłony na aparat, umożliwiającej wykonywanie zdjęć podczas trwania ujęcia.

- Album "Fotosy: Renata Pajchel" nie jest opowieścią o reżyserach i filmach, lecz o szczególnym zawodzie osoby, która - dokumentując pracę ekipy na planie filmowym i uwieczniając w formie fotosów plastyczną esencję filmowych scen - wpływa na pamięć o dziełach kinematografii. Jest wizualną wędrówką po historii kina, ale również opowieścią o samym fenomenie fotosu i werku - mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

"Pociąg do Hollywood", fot. Renata Pajchel, reż. Radosław Piwowarski, zdj. Witold Adamek, Zespół Filmowy Rondo, 1987. Na zdjęciu: Katarzyna Figura, Piotr Siwkiewicz

Dorobek fotografki rozciąga się na prawie 50 lat pracy twórczej. W albumie zobaczymy wybór najlepszych zdjęć Pajchel, pochodzących z kilkudziesięciu filmów - od "Wszystko na sprzedaż" aż po "Samotność w sieci".

“Fotosy: Renata Pajchel”

  • Wydawnictwo: EC1 Łódź
  • Oprawa: Miękka
  • Liczba stron: 208
  • Cena: 55 zł

Spotkanie autorskie

W ramach promocji albumu, w czwartek 28 marca 2019 roku, o godzinie 17:30 w Sali Rejs warszawskiego Kina Kultura odbędzie się spotkanie autorskie z Renatą Pajchel i Rafałem Syską. Wydarzeni poprowadzi Remigiusz Grzela - dziennikarz, poeta, prozaik, scenarzysta, dramatopisarz i reżyser teatralny, za swoje wywiady nominowany m.in. do Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej.

Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nckf.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Najnowszy Digital Camera Polska - dwie okładki i inspirujący Temat Miesiąca
Najnowszy Digital Camera Polska - dwie okładki i inspirujący Temat Miesiąca
Najnowszy numer Digital Camera Polska ma wyjątkowo dwie okładki. Jedna zapowiada wywiad z Wojtkiem Wieteską, druga obszerny zbiór najlepszych zdjęć konkursu ILPOTY.
0
0
Powstał drugi numer Gazety Strajkowej
Powstał drugi numer Gazety Strajkowej
Ciąg dalszy zdjęć czołowych polskich dokumentalistów z protestów Strajku Kobiet znajdziemy w drugim numerze Gazety Strajkowej
27
2
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Obszerny poradnik fotografa przyrody, inspirujący wywiad z Jędrzejem Nowickim, a także propozycje świątecznych prezentów i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)