Łódzka filmówka udostępnia swoje archiwum. Etiudy wybitnych polskich twórców i moc inspiracji

Autor: Maciej Luśtyk

10 Listopad 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Szkoła filmowa w Łodzi uchodzi za jedną z najlepszych na świecie, a kończący ją operatorzy nie raz stawali za kamerą największych hollywoodzkich produkcji. Teraz możecie zobaczyć od czego zaczynali. Udostępnione niedawno archiwum szkoły to fantastyczna podróż w przeszłość rodzimej kinematografii i źródło fotograficznych inspiracji.

Analiza filmowych kadrów to doskonały (i bardzo przyjemny) sposób na ćwiczenie zmysłu kompozycyjnego i prawdziwa kopalnia wskazówek dotyczących efektywnej pracy z oświetleniem. W tym temacie inspiracji od zawsze dostarczali polscy operatorzy, którzy w świecie filmowym uchodzą za jednych z najlepszych. Wystarczy wspomnieć chociażby postaci Sławomira Idziaka, Pawła Edelmana, Witolda Sobocińskiego, Edwarda Kłosińskiego, Jerzego Lipmana czy Janusza Kamińskiego, których filmy znane są na całym świecie.

Wielu z nich swoje pierwsze kroki stawiała w łódzkiej szkole filmowej, która dzięki inicjatywie dokumentalisty, Macieja Drygasa, zaczęła niedawno digitalizować i udostępniać za darmo filmy ze swojego archiwum. To ponad 5 tys. etiud fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które nie były wcześniej znane szerszej publiczności.

Światło dzienne ujrzy ponad 5 tysięcy zapomnianych obrazów

- Dzięki internetowemu serwisowi rozpoczynamy proces upowszechniania tych zapomnianych obrazów. Czynimy to z pełnym przekonaniem, że zdigitalizowane filmy staną się unikatowym narzędziem w pracy profesjonalistów i źródłem ogromnej przyjemności dla widzów kochających kino. - mówią twórcy projektu.

Na początek, udostępniono ponad 100 etiud dokumentalnych, nakręconych od początku istnienia uczelni do lat 60. XX wieku. W ramach pierwszej transzy pojawić ma się 77 kolejnych dokumentów. Z racji tego, że jest większość materiałów nagrywana była w formie analogowej, proces cyfrowej archiwizacji, obejmujący zeskanowanie, opracowanie i opisanie filmów jest czasochłonny i został rozłożony na kilka lat, na przestrzeni których wirtualna biblioteka poszerzyć ma się o wszystkie szkolne realizacje, łącznie z tymi współczesnymi.

Wyjątkowe narzędzie dla dokumentalistów

Internetowe archiwum to także gratka dla dokumentalistów. - Po zarejestrowaniu się na stronie każdy będzie mógł skorzystać z wirtualnego stolika montażowego. Przy jego pomocy możemy przyciąć interesujący nas fragment co do klatki, a potem przenieść go do schowka lub pobrać na komputer. Po zmontowaniu filmu wystarczy zwrócić się do szkoły po licencję. - przekonuje Maciej Drygas - pomysłodawca przedsięwzięcia.

Archiwum Szkoły Filmowej w Łodzi znajdziecie pod adresem etiudy.filmschool.lodz.pl.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)