Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu „Człowiek z Kamerą”

0

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jerzy Wójcik to jeden z ojców polskiej szkoły filmowej i autor zdjęć do kilku z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Jego twórczość będziecie mieli okazję poznać bliżej podczas kolejnego spotkania z cyklu „Człowiek z kamerą” w krakowskim Muzeum Fotografii (MuFo).

„Niewiele osób wie, że w starej willi przy ulicy Józefitów 16 w Krakowie, w miejscu, gdzie dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Fotografii (MuFo), działała niegdyś pierwsza powojenna filmowa instytucja dydaktyczna w kraju, tzw. krakowska Prafilmówka (1945-1947). Słuchaczami odbywających się w niej kursów byli m.in. późniejsi wybitni twórcy polskiego kina. Nawiązując do filmowej historii tego miejsca przedstawiamy Wam nowy cykl spotkań z twórcami filmowymi oraz specjalistami w dziedzinie kinematografii” - zachęcają organizatorzy.

„Tematem rozmów są zagadnienia związane z obrazem filmowym rozumianym wieloaspektowo: od inspiracji, przez założenia teoretyczne, techniki realizacji, metody artystyczne, po kwestie filozoficzne. Podczas spotkań dowiecie się również, jak tworzy się film od strony autora zdjęć oraz jak się współpracuje z gwiazdami polskiego i światowego kina. W trakcie każdego wydarzenia polecimy Wam film, który obrazować będzie poruszane przez nas zagadnienia.”

Życie i twórczość Jerzego Wójcika

Jerzy Wójcik na planie filmu "Nikt nie woła", reżyseria: Kutz Kazimierz, 1960, fot. Jerzy Troszczyński/ Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (www.fototeka.fn.org.pl)

Bohaterem drugiego spotkania będzie Jerzy Wójcik, jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć filmowych, scenarzysta i reżyser. Podczas spotkania przybliżymy jego pierwsze filmowe doświadczenia i inspiracje oraz edukację w łódzkiej PWSF.

Prześledzimy karierę Wójcika od jej początków – jako operatora kamery i asystenta, przez najważniejsze prace jako autora zdjęć, w tym – współtwórcy kilku najważniejszych dzieł nurtu „polskiej szkoły filmowej”, m.in. Popiołu i diamentu (1958) oraz współpracownika Jerzego Kawalerowicza i Stanisława Różewicza. Omówimy filozofię zdjęć Jerzego Wójcika, jego twórcze idee i wreszcie pracę pedagogiczną, której Wójcik poświęcił kilka dekad oraz jego dokonania reżyserskie.

Film towarzyszący spotkaniu – Nikt nie woła (1960, reż. Kazimierz Kutz) - można obejrzeć tutaj.

Gościem spotkania będzie Krzysztof Kornacki - filmoznawca, pracownik Zakładu Filmu i Mediów Wydziału Filologicznego UG, ekspert ds. historii i współczesności kina polskiego.

Kiedy i gdzie?

Spotkanie odbędzie się w formie transmisji online, w czwartek 3 grudnia 2020 roku o godz. 18:00 roku na fanpage’u MuFo na facebooku.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
0
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
37
0
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
8
0
Powiązane artykuły