100 filmów, które trzeba obejrzeć dla zdjęć

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Mówi się, że fotografii najlepiej uczyć się z filmów. Oto lista 100 tytułów, których zdjęcia zostaną z Wami przez długi czas i pomogą rozwijać umiejętność budowania kadrów, oświetlania scen i prowadzenia narracji.

Można powiedzieć, że film to fotografia na sterydach. Bo nigdzie nie znajdziemy tak pieczołowicie dopracowanych kadrów jak właśnie w arkanach kinematografii. Wszystko to oczywiście wypadkowa ogromnych budżetów i całych zespołów pracujących nad tym, by wizja reżysera na dobre zapisała się w naszej pamięci, a często nawet w zbiorowej świadomości widzów, stając się częścią popkultury.

I nawet jeśli w pojedynkę nigdy nie będziemy w stanie odtworzyć bogactwa scenografii czy oświetlenia używanego w filmach, to właśnie one są jednym z najlepszych miejsc do fotograficznych poszukiwań i kształcenia naszego „oka”.

Od czego wiec zacząć? Najlepiej od klasyki. Ale żebyście nie musieli szukać na własną rękę, swoje zestawienie 100 najlepszych filmów do obejrzenia pod kątem zdjęć przygotował serwis Wolfcrow. Na listę trafiły zarówno oscarowe hity, jak i mniej znane perełki kinematografii. Nie zabrakło też filmów realizowanych przez polskich mistrzów pokroju Sławomira Idziaka czy Janusza Kamińskiego. Jednym słowem uczta dla oka na długie dni.

A jeśli listę tę wolelibyście zobaczyć w bardziej tradycyjnej formie. Całe zestawienie wraz z nazwiskami autorów zdjęć znajdziecie na stronie wolfcrow.com.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.
9
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
1
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)