Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

100 filmów, które trzeba obejrzeć dla zdjęć

0

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Mówi się, że fotografii najlepiej uczyć się z filmów. Oto lista 100 tytułów, których zdjęcia zostaną z Wami przez długi czas i pomogą rozwijać umiejętność budowania kadrów, oświetlania scen i prowadzenia narracji.

Można powiedzieć, że film to fotografia na sterydach. Bo nigdzie nie znajdziemy tak pieczołowicie dopracowanych kadrów jak właśnie w arkanach kinematografii. Wszystko to oczywiście wypadkowa ogromnych budżetów i całych zespołów pracujących nad tym, by wizja reżysera na dobre zapisała się w naszej pamięci, a często nawet w zbiorowej świadomości widzów, stając się częścią popkultury.

I nawet jeśli w pojedynkę nigdy nie będziemy w stanie odtworzyć bogactwa scenografii czy oświetlenia używanego w filmach, to właśnie one są jednym z najlepszych miejsc do fotograficznych poszukiwań i kształcenia naszego „oka”.

Od czego wiec zacząć? Najlepiej od klasyki. Ale żebyście nie musieli szukać na własną rękę, swoje zestawienie 100 najlepszych filmów do obejrzenia pod kątem zdjęć przygotował serwis Wolfcrow. Na listę trafiły zarówno oscarowe hity, jak i mniej znane perełki kinematografii. Nie zabrakło też filmów realizowanych przez polskich mistrzów pokroju Sławomira Idziaka czy Janusza Kamińskiego. Jednym słowem uczta dla oka na długie dni.

A jeśli listę tę wolelibyście zobaczyć w bardziej tradycyjnej formie. Całe zestawienie wraz z nazwiskami autorów zdjęć znajdziecie na stronie wolfcrow.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Naomi Rosenblum - autorka najobszerniejszej historii fotografii
Nie żyje Naomi Rosenblum - autorka najobszerniejszej historii fotografii
W wieku 96 lat zmarła Naomi Rosenblum, światowej sławy teorytyk, krytyk i historyk fotografii.
1
0
Alec Soth na Youtube - uczta dla fanów photobooków (i nie tylko)
Alec Soth na Youtube - uczta dla fanów photobooków (i nie tylko)
Jeden z najważniejszych współczesnych dokumentalistów uruchomił swój kanał na Youtube. To jak fotograficzna terapia z książkami w tle.
8
0
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
307
0
Powiązane artykuły