100 typów ujęć w 10 minut - błyskawiczny przegląd technik do filmu i fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć w filmie i fotografii najważniejsze jest przede wszystkim to, co pokazujemy, warto wiedzieć jak to pokazywać, by uzyskać pożądany efekt. Oto 10-minutowy sprint przez wszystkie możliwe typy ujęć.

Zawsze powtarzam, że inspiracji do zdjęć najlepiej szukać w filmach. W końcu twórcy kinematografii od lat stają na głowie, by opowiadać historie w jak najbardziej atrakcyjny wizualnie i interesujący sposób. Analiza filmowych kadrów to także fantastyczna lekcja na temat tego, jak powinno prowadzić się wizualną narrację i łączyć ujęcia w kompletne serie.

Żebyśmy jednak nie musieli szukać po omacku czy też wybierać się na spotkania dyskusyjnych klubów filmowych internet przygotował dla nas kompletne zestawienie większości powszechnie używanych typów ujęć. A konkretnie trud ten zadali sobie twórcy serwisu szkoleniowego Wolfcrow.

Podręcznik kadrowania na każdą okazję

W powyższym materiale zabierają nas w błyskawiczną podróż po 100 różnych typach ujęć i ruchach kamery, których poznanie ułatwi nam uzyskanie pożądanego efektu, a prawdopodobnie także niekiedy uratuje w sytuacjach, w których nie wiemy jak ustawić kamerę lub aparat, by scena wyglądała ciekawie.

Jestem pewny, że nawet jeśli znacie już większość z nich, każdy znajdzie tu przynajmniej kilka przykładów, które zechce zaadaptować do swojej pracy. Zwłaszcza, że większość z tych ujęć jesteśmy w stanie swobodnie przełożyć na język fotografii i urozmaicić wachlarz naszych kadrów.

Więcej ciekawych materiałów związanych z pracą filmową znajdziecie na stronie wolfcrow.com i na kanale youtube serwisu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
12
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły