100 typów ujęć w 10 minut - błyskawiczny przegląd technik do filmu i fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć w filmie i fotografii najważniejsze jest przede wszystkim to, co pokazujemy, warto wiedzieć jak to pokazywać, by uzyskać pożądany efekt. Oto 10-minutowy sprint przez wszystkie możliwe typy ujęć.

Zawsze powtarzam, że inspiracji do zdjęć najlepiej szukać w filmach. W końcu twórcy kinematografii od lat stają na głowie, by opowiadać historie w jak najbardziej atrakcyjny wizualnie i interesujący sposób. Analiza filmowych kadrów to także fantastyczna lekcja na temat tego, jak powinno prowadzić się wizualną narrację i łączyć ujęcia w kompletne serie.

Żebyśmy jednak nie musieli szukać po omacku czy też wybierać się na spotkania dyskusyjnych klubów filmowych internet przygotował dla nas kompletne zestawienie większości powszechnie używanych typów ujęć. A konkretnie trud ten zadali sobie twórcy serwisu szkoleniowego Wolfcrow.

Podręcznik kadrowania na każdą okazję

W powyższym materiale zabierają nas w błyskawiczną podróż po 100 różnych typach ujęć i ruchach kamery, których poznanie ułatwi nam uzyskanie pożądanego efektu, a prawdopodobnie także niekiedy uratuje w sytuacjach, w których nie wiemy jak ustawić kamerę lub aparat, by scena wyglądała ciekawie.

Jestem pewny, że nawet jeśli znacie już większość z nich, każdy znajdzie tu przynajmniej kilka przykładów, które zechce zaadaptować do swojej pracy. Zwłaszcza, że większość z tych ujęć jesteśmy w stanie swobodnie przełożyć na język fotografii i urozmaicić wachlarz naszych kadrów.

Więcej ciekawych materiałów związanych z pracą filmową znajdziecie na stronie wolfcrow.com i na kanale youtube serwisu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrezygnować z usług Adobe Creative Cloud bez opłat [PORADNIK]
Jak zrezygnować z usług Adobe Creative Cloud bez opłat [PORADNIK]
Przeoczyłeś koniec wersji próbnej, masz przestój w pracy, a może po prostu chcesz przesiąść się na inne oprogramowanie? Oto prosty sposób, jak zrezygnować z...
21
Jaka karta pamięci do aparatu, drona, kamery sportowej? [PORADNIK]
Jaka karta pamięci do aparatu, drona, kamery sportowej? [PORADNIK]
Jak wybrać odpowiednią kartę pamięci do posiadanego sprzętu? Podpowiadamy, który nośnik będzie najlepszy, by spełnić wymagania ale nie przepłacać za możliwości i...
21
Architektura kadru - poznaj złote zasady klasycznego krajobrazu
Architektura kadru - poznaj złote zasady klasycznego krajobrazu
Zdobądź podstawowe umiejętności i poznaj techniki, które pomogą Ci budować harmonijne, zatrzymujące oko widza kompozycje.
16
Powiązane artykuły