Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Oświecenie" - darmowy, nowoczesny podręcznik operatora filmowego

2

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Listopad 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się filmem i realizacjami video. Fundacja Wspierania Edukacji Filmowej FilmPRO opracowała kompleksowy podręcznik operatora filmowego, który bezpłatnie udostępnia.

„Oświecenie. Cyfrowa kamera – analogowe światło” został napisany przez filmowców i wykładowców akademickich: Filipa Kovčina, Piotra Kucię i Jerzego Rudzińskiego. Podręcznik został napisany z myślą o bardzo szerokiej grupie odbiorców – mogą z niego korzystać zarówno osoby zawodowo zajmujące się filmem, jak i uczniowie i studenci. Przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć techniczne i artystyczne zawiłości zawodu operatora oraz dla tych, którzy chcą ugruntować i poszerzyć własną wiedzę na ten temat i swój kreatywny potencjał. Czytelnicy „Oświecenia” będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, podczas przygotowań do filmu, pracy na planie i w postprodukcji.

Podręcznik przekazuje wiedzę filmową podpartą praktyką

"Oświecenie. Cyfrowa kamera - analogowe światło" - podręcznik operatora filmowego

Głównym celem autorów było napisanie przystępnego dla wszystkich podręcznika filmowego z innowacyjnym podejściem i przykładami.  Autorzy książki: Filip Kovčin, Piotr Kucia i Jerzy Rudziński poruszają w niej zagadnienia znane im z własnych doświadczeń jako filmowców i wykładowców uniwersyteckich. W zrozumiały sposób przekazują obszerną wiedzę, wspartą praktycznymi przykładami i doświadczeniem zawodowym. Wyjaśniają najbardziej skomplikowane kwestie związane z technologią filmu cyfrowego, poruszając takie tematy, jak: światło, ekspozycja, kolor, rozpiętość tonalna, głębia bitowa, przepływność, kompresja  i wiele innych.

Podręcznik omawia najważniejsze kwestie związane z twórczością operatora; nie podąża za tymczasowymi trendami, ale koncentruje się na kluczowych, uniwersalnych zagadnieniach. Wyjaśniając złożone tematy, bierze pod uwagę aktualne możliwości i potencjalne zmiany technologiczne.

Elektroniczne wydanie ma objętość 180 stron, jest bogato ilustrowane rysunkami, wykresami, zdjęciami i diagramami. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się filmem  i realizacjami video.

Skąd pobrać podręcznik operatora filmowego?

Podręcznik „Oświecenie. Cyfrowa kamera - analogowe światło” dostępny jest do pobrania zupełnie za darmo na stronie filmproksiazka.pl.

„Podręcznik jest interaktywny - z animacjami i gifami, zapisany w formacie EPUB w poziomej wersji, idealnej do przeglądania na monitorze komputera lub tabletu. Użytkownikom Apple proponujemy używania programu iBook, natomiast użytkownikom PC programu Adobe Digital Editions (oba są bezpłatne). W przypadku innych programów może być problem z  poprawnym wyświetlaniem  podręcznika. Dla tych którzy będą mieli kłopot z odczytaniem pliku udostępniona jest również wersja nieinteraktywna w postaci PDF.” - informują twórcy.

Projekt powstał ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Więcej informacji znajdziecie na stronie filmproksiazka.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Gazeta strajkowa - protest kobiet oczami fotografów i fotografek. Ruszyła zbiórka na dodruk
Gazeta strajkowa - protest kobiet oczami fotografów i fotografek. Ruszyła zbiórka na dodruk
Archiwum Protestów Publicznych udostępnia gazeto-wystawę, będącą podsumowaniem dotychczasowych zajść związanych ze strajkami przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej....
66
13
Polska rzeczywistość końca XX wieku - premiera książki Mariusza Stachowiaka
Polska rzeczywistość końca XX wieku - premiera książki Mariusza Stachowiaka
Wyjątkowa publikacja, ze zdjęciami wyjątkowego człowieka. Surowy i szczery do bólu zapis polskiej rzeczywistości końcówki XX wieku, autorstwa zmarłego przed 15 laty...
84
0
Szkolapatrzenia.pl - internetowy podręcznik edukacji wizualnej
Szkolapatrzenia.pl - internetowy podręcznik edukacji wizualnej
Dlaczego za granicą kupuje się autorskie zdjęcia, a u nas wciąż królują grafiki z Ikei? Być może dlatego, że w polskim systemie edukacji nie ma w zasadzie miejsca na...
16
0
Powiązane artykuły