Nowa matryca Canona osiąga 20-stopniowy zakres dynamiczny i pozwala na filmowanie w ekstremalnie słabym oświetleniu

Autor: Maciej Luśtyk

25 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowo opracowany sensor Canon LI7050 jest malutki, a póki co jego zastosowanie jedynie przemysłowe, ale jest ciekawą zapowiedzią tego, co już niebawem może pojawić się na rynku konsumenckim. Zresztą sami zobaczcie , co potrafi.

W dzisiejszych czasach powoli technologicznie dobijamy już do granicy tego, co rzeczywiście potrzebne jest do pracy fotografom i twórcom wideo. Gdzie więc jest jeszcze miejsce na innowacje? Z pewnością nadal może być to praca sensorów w słabym świetle.

Nowy sensor to rekordowy zakres dynamiczny i ekstremalnie wysoka czułość w miniaturowym wydaniu

Do tej pory, matryce zoptymalizowane do pracy w takich warunkach charakteryzowały się zazwyczaj dużym fizycznym formatem i ograniczoną rozdzielczością, co pozwalało na zastosowanie dużych senseli, pozwalających na osiągnięcie mniejszego zaszumienia. Najnowszą matrycą Canon chce udowodnić, że wszystko to możliwe jest także w świecie miniaturowych sensorów.

Nowy czujnik CMOS Canon LI7050 ma rozmiar raptem 1/1.8 cala (matryce tego typu znajdziemy np. W smartfonach czy kompaktach) i rozdzielczość 1936 x 1096 px (nieco więcej niż Full HD), jednak dzięki zastosowaniu zapisu HDR pozwala na osiągnięcie dynamiki rzędu 20 EV przy rejestracji Full HD z prędkością 30 kl./s (12 EV w trybie 60 kl./s), a także pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu w pełnym kolorze w ekstremalnie słabym świetle (zakres pracy 0,08 - 80000 luksów). Jak to wszystko przekłada się na praktykę możecie zobaczyć na powyższym filmiku.

Na ogólnodostępny produkt jeszcze zaczekamy, ale prędzej czy później technologia ta zapewne pojawi się nawet w smartfonach

Czy oznacza to, że już niebawem nasze smartfony i proste kompakty będą wstanie przebić jakością konstrukcje pokroju Sony A7S III? Póki co Canon dla nowej matrycy widzi zastosowania w przemyśle i monitoringu, ale informacja prasowa wskazuje także na możliwą implementację w podwodnych dronach czy kamerach policyjnych. Stąd już niedaleka droga do produktów dostępnych dla zwykłego Kowalskiego.

Oczywiście na razie mowa o miniaturowym module o niewielkiej rozdzielczości, ale nawet i on mógłby wzbudzić zainteresowanie niektórych twórców wideo czy producentów smartfonów, a samo przeskalowanie technologii pewnie nie będzie stanowić dla producenta wielkiego wyzwania. Na rzeczywisty, wykorzystujący podobną matrycę produkt zapewne jeszcze poczekamy, ale już teraz widzimy dla podobnego modułu sensowne rynkowe zastosowanie - kamery sportowe.

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)