Czy jesteśmy świadkami przełomu? Naukowcy opracowali technologię, która ma zmienić pracę w słabym świetle

2
Michał Chrzanowski
10 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Fotografowanie i filmowanie z ręki, bez utraty na jakości w niemal zupełnych ciemnościach? Już niebawem tak może wyglądać rzeczywistość. Naukowcom udało się stworzyć technologię, która  wykorzystuje sztuczną inteligencję pod kątem przetwarzania obrazu uchwyconego w słabym świetle. Otrzymane wyniki są zdumiewające.

Podczas fotografowania przy słabym oświetleniu musimy iść na spory kompromis. Zdecydować się możemy na długi czas ekspozycji i niską wartość ISO, ale wtedy nawet najdrobniejszych ruch obiektu sprawi, że ten będzie rozmyty. Druga droga to krótki czas naświetlania i wyraźnie podbicie czułości matrycy, ale w tym przypadku narazimy się na ogromne szumu i mocną degradację jakości obrazu. Nic więc dziwnego, że marzeniem niejednego producenta profesjonalnych aparatów i kamer jest odnalezienie technologicznego „złotego środka“, który na nowo zdefiniuje pracę w słabym świetle i zapewni jak najlepszą jakość i wyrazistość na wysokich czułościach.

Jenak wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami prawdziwego przełomu. Grupa naukowców z Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign wraz z inżynierami firmy Intel opracowują technologię, która wykracza poza możliwości ludzkiego oka. Wyszkolili oni sztuczną inteligencję pod kątem przetwarzania obrazu uchwyconego w słabym świetle i uzyskali rewelacyjne wyniki, które są znacznie bardziej użyteczne niż tradycyjne zdjęcia wykonane na wysokiej czułości ISO.

Technologia, która wpłynie przyszłość fotografii

Jak możemy przeczytać w opublikowanej pracy „Learning to See in the Dark“, naukowcy przygotowali zestaw par zdjęć, składający się z fotografii RAW wykonanej przy użyciu krótkiego czasu naświetlania i drugiego zdjęcia o długim czasie ekspozycji. Następnie sieć neuronowa została przeszkolona za pomocą tych par surowych plików RAW, aby nauczyć się odtworzyć „ekwiwalent długich ekspozycji za pomocą krótkiego czasu naświetlania“ i wydobyć ze zdjęcia jak najwięcej szczegółów i kolorów pozbawionych cyfrowych szumów.

Opracowywana technologia AI jest dopiero w fazie testów, jednak otrzymane wyniki są zdumiewające. W taki sposób wygenerowane fotografie odznaczają się zminimalizowanym ziarnem oraz znacznie lepszą reprodukcją kolorów i detali.

Fujifilm X-T2, ISO 640, f/8, 1/30s

to samo ujęcie przetworzone przez opracowywaną technologię

Sony A7s II, ISO 2000, f/9, 1/10s

to samo ujęcie przetworzone przez opracowywaną technologię

Sony A7s II, ISO 2000, f/9 1/10s

to samo ujęcie przetworzone przez opracowywaną technologię

Na razie nie znamy żadnych dokładniejszych danych i szczegółów dotyczących opracowanej technologii. Jednak najprawdopodobniej zostanie ona zastosowana w kamerach przemysłowych i rozwiązaniach do monitoringu. Jednak stąd już niedaleka droga do aparatów i kamer.

Więcej informacji o tej technologii, przykładów wygenerowanych zdjęć oraz pracę „Learning to See in the Dark“ znajdziecie na stronie arxiv.org.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły