Multiplane Camera - technologia, dzięki której Walt Disney podbił świat animacji

Autor: Andrzej Wencel

4 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jest rok 1937, rynek filmów animowanych rozwija się coraz szybciej, ale stosowana technika nie pozwala na osiąganie zadowalających efektów. Konieczne było wymyślenie nowych rozwiązań. Pomysł studia Walta Disneya odmienił sposób tworzenia animacji na kolejnych 50 lat.

Dziś wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do wszechobecnej grafiki komputerowej, która powstaje szybko i jest stosunkowo niedroga w produkcji. Z kina niemal zniknęły produkcje 2D i nikt się nie zastanawia jak żmudny był proces analogowego tworzenia animacji, która prawdopodobnie nigdy nie rozwinęłaby się do tego stopnia, gdyby nie nowy typ "wieloplanowej" kamery, opracowany przez studia Walta Disneya w latach 30. XX wieku, który pozwoliła wprowadzić „kreskówki” w nową erę.

Jak realistycznie oddać perspektywę?

By animacja ożyła, namalowane obiekty są fotografowane z uwzględnieniem małych przemieszczeń postaci, lub elementów kadru tak, aby po złożeniu pojedynczych klatek w ciągi nadać obrazowi ruch i płynność. Wcześniejsza technika fotografowania poszczególnych ujęć namalowanych scen, umożliwiała stworzenie wrażenia trójwymiarowej perspektywy dzięki postaciom, które poruszając się po narysowanym świecie nadawały dwuwymiarowemu obrazowi wrażenie perspektywy i trójwymiarowości. Problem stawał się widoczny kiedy postać z jakiegoś powodu wychodziła z kadru - puste namalowane tło wydawało się wtedy płaskie, a efekt nienaturalności najbardziej widoczny. W takich ujęciach, przy wykonywaniu najazdu kamery, aby dać oglądającemu wrażenie ruchu wgłąb, obiekty namalowane na płaskiej powierzchni zamiast pozostać niezmienione, zaczynają się powiększać. Dla Disneya takie rozwiązania były niewystarczające.

Kamera wieloplanowa to prawdopodobnie najważniejsze narzędzie w historii animacji

Aby umożliwić realistyczne pokazanie wielu planów, potrzebne było rozbicie prezentowanej sceny na warstwy, inaczej reagujące na ruch i zmianę pozycji kamery. W tym celu opracowano kamerę wieloplanową, w ramach której elementy planu mogły być malowane na oddzielnych przezroczystych warstwach, a specjalna konstrukcja stelaża pozwalała prawie dowolnie je przesuwać względem obiektywu kamery. Umożliwiło to zachowanie realistycznych proporcji miedzy filmowanymi planami. Dokładna zasadę tworzenia trój-planów oraz różnicę pomiędzy zwykłym ujęciem, a takim kręconym przy użyciu nowej kamery możecie zobaczyć na powyższym filmie.

Skalę tego skoku technologicznego niech stanowi fakt, że ten sposób filmowania był z ogromnym powodzeniem wykorzystywany, aż do 1989 roku, kiedy to zaczęto wprowadzać odpowiednik cyfrowy, a tworzenie animacji zaczęło stopniowo przechodzić do świata cyfrowego.

Dziś tylko niewielki procent animacji jest rysowany na papierze, większość produkcji od początku do końca tworzy się w wirtualnym cyfrowym świecie. 

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły