Nowa technologia pozwoli na regulację ogniskowych w postprodukcji i tworzenie niemożliwych perspektyw

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wygląda na to, że świecie cyfrowej obróbki już niedługo zawita nowy termin. “Obliczeniowy zoom” nad którym pracują naukowcy z Nvidia i Uniwersytetu Kalifornijskiego, pozwolić ma na swobodne miksowanie efektów dostarczanych przez różne ogniskowe na etapie postprodukcji.

Myśleliśmy, że w temacie edycji zdjęć widzieliśmy już wszystko. System, nad którym pracują obecnie naukowcy z firmy Nvidia i Uniwersytetu Kalifornisjkiego w Santa Barbara to jednak coś zupełnie nowego i wyjątkowego. Umożliwiać ma on bowiem tworzenie perspektyw niemożliwych do uzyskania tradycyjnymi metodami.

Obiektywy o różnych ogniskowych, w różnym stopniu spłaszczają perspektywę. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzi się obiektyw szerokokątny, w innych tele. Co jednak, gdybyśmy na jednym zdjęciu mogli połączyć efekty uzyskane przy pomocy obydwu rodzajów szkieł? Właśnie coś takiego umożliwić ma nam “obliczeniowy zoom” opracowywany przez naukowców.

 

Stacking... perspektywy?

W praktyce wygląda to tak, że będziemy mogli na przykład uchwycić modela w szerokim planie, a następnie spłaszczyć perspektywę, by uwydatnić obiekty znajdujące się w oddali, tworząc tym samym wizualnie wiarygodne, ale niemożliwe do sfotografowania kadry. Niestety cały proces jest dość czasochłonny i wymaga wykonania serii zdjęć tego samego obiektu z różnej odległości, a następnie przepuszczenie ich przez program do edycji. Na szczęście nie trzeba przy tym zmieniać obiektywów - efekty charakterystyczne dla różnych ogniskowych system “wyliczy" samodzielnie.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości ich algorytm zawita do popularnych programów do edycji. Pozostaje tylko pytanie, na ile podobna technologia jest w stanie wspomóc fotograficzną pracę i czy przypadkiem nie stanowi zbyt dużej ingerencji w rzeczywistość. Z drugiej strony

Więcej informacji znajdziecie pod adresem cvc.ucsb.edu.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)