Co się stanie, gdy naukowcy z MIT wezmą się za produkcję drona?

Co się stanie, gdy naukowcy z MIT wezmą się za produkcję drona?

Już niebawem możemy być świadkami prawdziwej ewolucji w dziedzinie dronów. Zespół naukowców z MIT opracował drona z wyjątkowo zaawansowanym systemem śledzenia, który mogą pokochać profesjonalni fotografowie i filmowcy.

Drony to chyba obecnie jedna z szybciej rozwijających się gałęzi technologii. Na przestrzeni zaledwie kilku lat te latające urządzenia stały się niezwykle popularne - zwłaszcza wśród fotografów i filmowców. To dzięki dronom możemy podziwiać obrazy, które wcześniej były prawie niemożliwe do wykonania przez zwykłego użytkownika. Wciąż jednak istnieją pewne obszary, które warto usprawnić. Przykładowo - kadrowanie podczas lotu jest wyjątkowo problematyczne. Do obsługi maszyny potrzeba zarówno operatora, jak i fotografa lub filmowca, który zadba o odpowiednie ujęcia. Jednak nie jest to wcale łatwą rzeczą.

Zdają sobie z tego sprawę naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oraz Politechniki Federalnej w Zurychu, którzy zaprezentowali wyjątkowo zaawansowane i funkcjonalne rozwiązanie. Stworzyli oni od podstaw drona wraz z autorskim systemem obrazowania, który umożliwi optymalne kadrowanie oraz wyjątkowo precyzyjne śledzenie obiektów.

 

Opracowany przez naukowców system pozwala z poziomy programu na dokładne określenie gdzie w kadrze ma znajdować się fotografowany obiekt. Jednak to nie wszystko. Sami będziemy mogli ustawić kąt pod jakim kamera będzie rejestrować obrazu oraz jej dokładne położenie, na przykład z uwzględnieniem „złotego podziału“, gdzie obiekt będzie znajdować się w 1/3 kadru. Do tego system nie tylko skutecznie śledzi zaznaczoną osobę, lecz także omija wszelkie napotkane przeszkody. Tak więc otrzymujemy rezultaty, które wcześniej nie były możliwe do osiągnięcia.

System śledzenia robi imponujące wrażenie i wygląda na to, że to rozwiązanie z czasem może być wykorzystane przez największych producentów dronów. Technologia opracowana przez naukowców z MIT zostanie oficjalnie zaprezentowana na konferencji International Conference on Robotics and Automation, która odbędzie się w Singapurze pod koniec maja 2017 roku.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0