Technologia z Bitcoina w JPEG-u?

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Luty 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

W Australii odbyło się 86. komitet JPEG (Joint Photographic Experts Group), w trakcie którego padły propozycje totalnego zrewolucjonizowania tego formatu zapisu. Czego możemy oczekiwać?

Organizatorzy z Sydney wpadli na pomysł implementacji technologi znanej z kryptowalut w obrazy JPEG, aby raz na zawsze rozwiązać problem kradzieży zdjęć w internecie oraz umożliwić lepszą identyfikacje fakenewsów.

Czy to naprawdę możliwe?

Na spotkaniu Joint Photographic Experts Group zorganizowanym w Australii uczestnicy zaproponowali wprowadzenie do kodowania JPEG technologii Blockchain, która w skrócie pozwala na rozproszenie bazy danych w obrębie architektury P2P. Konstruktorzy chcą dodawać do metadanych zdjęcia informacje na temat autora, oraz uniemożliwić bezprawne wykorzystywanie całości lub części utworu autorskiego. Takie rozwiązanie ma znaleźć swoje zastosowanie w szeroko pojętej prywatności i bezpieczeństwie w mediach cyfrowych.

Czy szyfrowanie oparte o blockchain ułatwi ochronę praw autorskich?

Jeszcze lepsze pliki JPEG-AI

Szybko rozwijające się silniki AI (sztucznej inteligencji) maja także pomóc w zmniejszeniu rozmiaru zdjęć. Już ponad rok temu JPEG rozpoczęło program szkolenia sztucznej inteligencji w analizowaniu dużych zbiorów danych, w celu nauczenia jej sposobów skuteczniejszej kompresji plików. Cały program rozwijany jest wspólnie z IEEE ICIP 2020 (Challenge on Learning-based Image Coding Challenge) i ma polegać na wspólnym udoskonalaniu już powstałych rozwiązań w tym zakresie.

W praktyce ta metoda ma spowodować, że pliki będą jeszcze mniejsze, a dzięki nowym algorytmom zostanie jednocześnie zachowana większa ilość informacji i szczegółów. Próba wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie doskonalenia nie są niczym nowym. W 2017 r. Netflix wprowadził choćby moduł AI na rynkach wschodzących w celu określania preferencji odbiorców. Trochę więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Na razie marzenia 

Oczywiście na razie są to tylko rozważania i co najwyżej próba wyznaczenia kierunku poszukiwań na najbliższe lata. To nie zmienia faktu, że możliwość kodowania swoich zdjęć w sposób, który w przyszłości uniemożliwiłby wykorzystanie ich części lub całości bez zgody autora brzmi bardzo kusząco. Ciekawe, czy implementacja technologii blockchain mogłaby prowadzić do jakiejś formy nadużyć tak, jak ma to miejsce przy wykonywaniu nienamierzanych płatności krypto-walutą w Darknet.  

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Edit.Photo - darmowy edytor zdjęć w przeglądarce
Edit.Photo - darmowy edytor zdjęć w przeglądarce
Edit.Photo nie jest ani pierwszą, ani najbardziej rozbudowaną webową aplikacją do obróbki zdjęć. Ale może być świetnym narzędziem, by szybko przygotować zdjęcie do...
9
GimmePhotos - polska aplikacja skróci żmudny proces w pracy fotografa
GimmePhotos - polska aplikacja skróci żmudny proces w pracy fotografa
Mówi się, że proste pomysły są najlepsze. Jeśli też tracisz sporo czasu na ręczne wyszukiwanie, zaznaczanie i kopiowanie zdjęć wybranych do obróbki przez klienta,...
17
Adobe Creative Cloud Express - webowy kombajn dla kreatywnych, którzy nie mają czasu na Photoshopa
Adobe Creative Cloud Express - webowy kombajn dla kreatywnych, którzy nie mają czasu na Photoshopa
Nowa apka Creative Cloud Express łączy w sobie funkcje Adobe Spark i szereg nowości, aby sprostać oczekiwaniom młodych twórców szukających sposobu na szybką pracę na...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)