Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

JPEGmini - mniejsze pliki, ta sama jakość

0

Autor: Maciej Luśtyk

3 Sierpień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
JPEGmini to aplikacja, która pozwoli nam zmniejszyć pliki JPEG o około 80% bez widocznej straty na jakości obrazu. Program dostępny jest za darmo w wersji przeglądarkowej, lub odpłatnie jako aplikacja na komputery Mac i Windows.

Format JPEG, dzięki dobremu stosunkowi stopnia kompresji do otrzymywanej jakości obrazu stał się standardem na rynku już wiele lat temu. Jednak i tak nowe aparaty z matrycami o wysokiej rozdzielczości potrafią produkować pliki wielkości kilkunastu megabajtów. Przy częstym fotografowaniu szybko one mogą zapełnić naze dyski. Z pomocą wychodzą twórcy aplikacji JPEGmini, którzy obiecują 80% mniejsze pliki bez straty na jakości obrazu.

Takie wyniki możliwe są za sprawą zastosowania „inteligentnej” technologii, która najpierw analizuje nasze zdjęcia pod kątem tego jak dużą kompresję możemy na nie nałożyć bez wpływu na jakość, a dopiero potem dokonuje zmniejszenia zdjęcia. W związku z tym zapewne nie wszystkie zdjęcia uda nam się zmniejszyć aż o 80%, a podobne wyniki jesteśmy pewnie w stanie osiągnąć zagłębiając się w opcje kompresji w programach Photoshop i Lightroom, jednak JPEGmini to ciekawa i wygodna opcja „na skróty”.

Aplikacja dostępna za darmo w wersji przeglądarkowej lub odpłatnie jako aplikacje na komputery Mac i Widnows. Wersja podstawowa JPEGmini kosztuje $20 i pozwoli na kompresję zdjęć o maksymalnej wielkości 28 Mp. Dostępna jest także wersja Pro, która wykorzystuje przyspieszenie sprzętowe, pozwala pracować z plikami o wielkości 50 Mp i oferuje specjalną wtyczkę do programu Lightroom. Za nią zapłacimy jednak aż $150.

Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie jpegmini.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Najbardziej zaawansowany symulator oświetlenia studyjnego doczekał się pokaźnej aktualizacji, która pozwoli szczegółowo zaplanować oświetlenie na planie filmowym....
1
0
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Oprogramowanie spod szyldu C1 nigdy nie należało do tanich, teraz jednak będzie jeszcze mniej osiągalne. Od poniedziałku1 stycznia ceny poszczególnych pakietów znacznie wzrosną.
2
0
Aplikacja DJI GO 4 otrzymuje tryb prywatny - dane o locie nie będą wysyłane do sieci
Aplikacja DJI GO 4 otrzymuje tryb prywatny - dane o locie nie będą wysyłane do sieci
Choć podobną funkcjonalność oferuje już aplikacja DJI Pilot, tryb lokalnych danych dopiero teraz trafia do apki GO, kontrolującej konsumenckie drony producenta. Dzięki...
0
0
Powiązane artykuły