JPEGmini - mniejsze pliki, ta sama jakość

Autor: Maciej Luśtyk

3 Sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
JPEGmini to aplikacja, która pozwoli nam zmniejszyć pliki JPEG o około 80% bez widocznej straty na jakości obrazu. Program dostępny jest za darmo w wersji przeglądarkowej, lub odpłatnie jako aplikacja na komputery Mac i Windows.

Format JPEG, dzięki dobremu stosunkowi stopnia kompresji do otrzymywanej jakości obrazu stał się standardem na rynku już wiele lat temu. Jednak i tak nowe aparaty z matrycami o wysokiej rozdzielczości potrafią produkować pliki wielkości kilkunastu megabajtów. Przy częstym fotografowaniu szybko one mogą zapełnić naze dyski. Z pomocą wychodzą twórcy aplikacji JPEGmini, którzy obiecują 80% mniejsze pliki bez straty na jakości obrazu.

Takie wyniki możliwe są za sprawą zastosowania „inteligentnej” technologii, która najpierw analizuje nasze zdjęcia pod kątem tego jak dużą kompresję możemy na nie nałożyć bez wpływu na jakość, a dopiero potem dokonuje zmniejszenia zdjęcia. W związku z tym zapewne nie wszystkie zdjęcia uda nam się zmniejszyć aż o 80%, a podobne wyniki jesteśmy pewnie w stanie osiągnąć zagłębiając się w opcje kompresji w programach Photoshop i Lightroom, jednak JPEGmini to ciekawa i wygodna opcja „na skróty”.

Aplikacja dostępna za darmo w wersji przeglądarkowej lub odpłatnie jako aplikacje na komputery Mac i Widnows. Wersja podstawowa JPEGmini kosztuje $20 i pozwoli na kompresję zdjęć o maksymalnej wielkości 28 Mp. Dostępna jest także wersja Pro, która wykorzystuje przyspieszenie sprzętowe, pozwala pracować z plikami o wielkości 50 Mp i oferuje specjalną wtyczkę do programu Lightroom. Za nią zapłacimy jednak aż $150.

Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie jpegmini.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Topaz Photo AI - trzy ważne narzędzia AI w jednym programie
Topaz Photo AI - trzy ważne narzędzia AI w jednym programie
Topaz Labs prezentuje program Topaz AI, który zamyka wcześniejsze dokonania firmy w jednej wygodnej aplikacji, która wykorzystuje „sztuczną inteligencję” do...
2
ON1 Photo RAW 2023 - najważniejsza aktualizacja w historii programu wprowadza szereg funkcji AI
ON1 Photo RAW 2023 - najważniejsza aktualizacja w historii programu wprowadza szereg funkcji AI
ON1 zapowiada kolejną wersję swojego programu do edycji zdjęć. ON1 Photo RAW 2023 to przede wszystkim nowości z zakresu AI, które mają znacznie przyspieszyć i uprościć...
10
Luminar NEO stał się „platformą” - dobra i zła wiadomość dla poszukujących alternatywy dla Adobe
Luminar NEO stał się „platformą” - dobra i zła wiadomość dla poszukujących alternatywy dla Adobe
Historia Luminara to przykład świetnej technologii, na którą cieniem kładą się problemy w zarządzaniu projektem. Twórcy popularnej alternatywy dla Lightrooma i...
9
Powiązane artykuły