Czy format FLIF stanie się nowym standardem bezstratnego zapisu zdjęć?

0
Maciej Luśtyk
5 Październik 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Co pewien czas pojawiają się kolejne formaty zapisu plików graficznych, które starają się zawojować rynek. Żadnemu jednak nie udało się do tej pory wygrać z powszechnością JPEG-a. Czy ten stan rzeczy ma szansę odmienić bezstratny format FLIF?

Formaty oferujące lepsze algorytmy kompresji od popularnego formatu JPEG nie są niczym nowym. Wystarczy chociażby przypomnieć zaprezentowany pod koniec zeszłego roku format BPG lub Windows Media Photo, który próbował zdetronizować JPEG-a w 2006 roku. Żaden z nich nie udało się jednak zaszkodzić jego pozycji - głównie z powodu trudności w spopularyzowaniu nowych systemów zapisu. Wymaga to bowiem wprowadzenia wsparcia dla nowego formatu przez producentów wszelkiej maści oprogramowania. JPEG okazuje się jednak ciągle być na tyle efektywnym, że mało kto zawraca sobie głowę alternatywnymi formatami, choćby nawet były nieco lepsze.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Sytuacja wygląda nieco inaczej gdy zależy nam na zapisaniu obrazu bez straty na jego jakości. Zwykle korzystamy wtedy z formatów PNG lub bezstratnego JPEG-a 2000. Najnowszą konkurencją w tym segmencie jest FLIF (Free Lossless Image Format), który oferuje około 35% mniejsze pliki niż w przypadku korzystania z wymienionych wyżej formatów. Nowy format operuje w 16-bitowej głębi koloru, w palecie RGB, RGBA i skali szarości. Najmocniejszą stroną nowego sposobu zapisu ma być jednak jego uniwersalność. Obecnie używane formaty sprawdzają się dobrze w przypadku konkretnych rodzajów plików graficznych. FLIF ma radzić sobie równie dobrze z każdym typem obrazów, od zdjęć po grafikę.

Czy format FLIF odnajdzie swoje miejsce na rynku? Jeśli okaże się równie uniwersalny jak zwykły JPEG, jest na to szansa. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że użytkownicy od lat z powodzeniem radzą sobie bez niego, pewnie pozostanie w niszy, tak jak większość wprowadzanych ostatnimi czasy formatów. Pozostaje też kwestia prędkości zapisu i odczytu plików. Na oficjalnej stronie czytamy, że nie jest ona najszybsza. Nad formatem FLIF wciąż jednak trwają pracę. Być może wersja ostateczna okaże się na tyle atrakcyjna, że zainteresuje producentów oprogramowania.

Więcej informacji o formacie FLIF znajdziecie na stronie flif.info

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Apple udostępnia Final Cut Pro X za darmo na 90 dni
Apple udostępnia Final Cut Pro X za darmo na 90 dni
W związku z epidemią wirusa COVID-19 Apple chce wspomóc twórców darmowym dostępem do swoich aplikacji. Przez najbliższe 3 miesiące będziemy mogli nieodpłatnie korzystać z jednego z najlepszych...
38
5
Affinity Photo, Designer i Publisher teraz za darmo na 90 dni
Affinity Photo, Designer i Publisher teraz za darmo na 90 dni
Firma Serif odpowiedzialna za programy z serii Affinity wychodzi naprzeciw potrzebom branży kreatywnej, przy okazji wykorzystując zaistniałą...
118
2
Adobe CC za darmo przez dwa miesiące - podpowiadamy, jak aktywować
Adobe CC za darmo przez dwa miesiące - podpowiadamy, jak aktywować
Sprawdź jak w 5 minut zmienić swój aktualny pakiet CC na darmowy przez okres 60 dni
165
6
Powiązane artykuły