Odwołano wystawę, na którą czekałeś? Oto fantastyczne zbiory fotografii, które obejrzysz za darmo z domu

Autor: Maciej Luśtyk

17 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Przez weekend zdążyłeś już obejrzeć całego Netflixa? Teraz pora na nieco kultury. Polecamy świetne kolekcje zdjęć, które obejrzysz bez wychodzenia z domu.

Wiosna to czas wzmożonej aktywności galerii i wystawców. Niestety w tym roku plany wystawiennicze pokrzyżowała epidemia koronawirusa i niemal wszystkie wydarzenia planowane na marzec i kwiecień zostały odwołane. Jeśli czujecie, że brak możliwości brylowania na wernisażach z kieliszkiem darmowego wina otępia Wasz zmysł konesera fotografii, mamy dla Was ratunek.

Zamiast kieliszka, możemy wziąć całą butelkę i rozsiąść się wygodnie na kanapie, delektując się zdjęciami udostępnianymi w internecie za darmo. Można oczywiście oglądać projekty poszczególnych fotografów, ale prawdziwie „wsiąknąć” i poznać kawał historii pozwolą nam obszerne zbiory fotografii udostępniane przez różne instytucje. Tych na szczęście nie brakuje. Poniżej prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem zbiory fotografii online, które zapewnią Wam zajęcie na długie dni.

George Eastman Musem

Najstarsze muzeum fotografii na świecie udostępnia za darmo ponad 400 tys. zdjeć i filmów. Łącznie skupia prace ponad 8 tys. fotografów, wśród których znajdziemy najbardziej rozpoznawalne nazwiska z historii fotografii, zarówno tej dawnej jak i współczesnej. Wystarczy chociażby wspomnieć takie postaci jak: Henri Cartier-Bresson, Elliot Erwitt, Robert Frank, André Kertész, Steve McCurry czy Sebastiao Salgado. To także 28 tys. archiwalnych filmów, jedna z największych kolekcji dagerotypów, XIX-wiecznych zdjęć amerykańskiego Zachodu oraz fotografii Ansela Adamsa.

collections.eastman.org

Galeria Euroepana

Ponad 5 mln obiektów fotograficznych udostępnianych przez Galeria Euroepana zapewni nam zajęcie nawet jeśli domowa kwarantanna miałaby przedłużyć się na kilka miesięcy. Kolekcja jest tak obszerna, że w zasadzie trudno jakkolwiek ją opisać. Znajdziemy tu zatrzęsienie zbiorów tematycznych, wystaw online i sekcji poświęconych danym twórcom, dziedzinom i technikom fotograficznym. Z pewnością jeden z najlepiej opracowanych zbiorów dostępnych w internecie.

europeana.eu 

Metropolitan Musem of Art

Nowojorskie MET już od dłuższego czasu udostępnia swoje zbiory online. Mamy więc możliwość obejrzenia pół tysiąca albumów o sztuce, przejrzenia zestawów tematycznych, przygotowanych przez kuratorów, jak i swobodnego przeglądania archiwum ponad 10 tys. fotografii, obejmujących całą historię fotografii. Znajdziemy tam więc zarówno zdjęcia z początków funkcjonowania medium, reportaże Dorothy Lange i Lewisa Hine’a, jak i fotografie z księżyca wykonane przez Neila Armstronga. A to dopiero początek tego, co mam nam do zaoferowania kolekcja.

metmuseum.org

The Gordon Parks Foundation

W nadmiarze czasu warto prześledzić archiwum jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Kolekcja kilku tysięcy zdjęć Gordona Parksa, to fantastyczny ponadczasowy portret czarnoskórej Ameryki z lat 1940-1970. Oprócz zdjęć, na stronie znajdziemy także rozkładówki z gazet i szczegółowe opisy tematów, które w swojej twórczości podejmował Parks.

gordonparksfoundation.org

Wirtualne Muzeum Fotografii (Fundacja Archeologia Fotografii)

Uruchomione przez Fundację Archeologia Fotografii w 2018 roku Wirtualne Muzeum Fotografii, skupia niemal 70 tys. Archiwalnych zdjęć z kolekcji cenionych polskich twórców. W zasobach m.in. obszerne zestawy zdjęć Zofii Chomętowskiej, Mariusz Hermanowicza, Jerzego Lewczyńskiego czy Zbigniewa Dłubaka. Do tego ciekawe artykuły i kolekcje tematyczne.

fotomuzeum.faf.org.pl

Muzeum Historii Fotografii (MUFO)

Prawie 60 tys. zdjęć z dorobku polskiej fotografii. Głównie to zdjęcia historyczne, ale także np. fotosy z planów filmowych, migawki z życia codziennego i kolekcje tematyczne. Wyjątkowo bogate archiwum, niestety dość trudne w nawigacji i prezentujące zdjęcia w małym rozmiarze. Niemniej jednak na pewno warte uwagi.

zbiory.mhf.krakow.pl

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kilka tysięcy zdjęć historycznych pokazujących Polskę na przestrzeni dziejów. Wszystkie zdjęcia z zasobu NAC udostępnione są w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale też pobierać i ponownie wykorzystywać – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych.

nac.gov.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Choć działalność muzeum daleko wykracza poza samą fotografię, w zasobach instytucji znajdziemy archiwum jednego z najważniejszych polskich fotografów, pioniera rodzimego fotoreportażu Tadeusza Rolke. Łącznie to 42 000 negatywów cyfrowych udostępnionych przez Agencję Gazeta. Oprócz zdjęć Rolke, w archiwach muzeum znajdziemy m.in. fotografie Zbigniewa Libery i Eustachego Kossakowskiego.

artmuseum.pl

Archiwum fotograficzne Zofii Rydet

Czym byłoby to zestawienie bez uwzględnienia dorobku jednej z najważniejszych polskich fotografek? Na stronach zofiarydet.com i fundacjarydet.pl znajdziemy kilka tysięcy zdjęć autorki, łącznie z monumentalnymi projektami w postaci „Zapisu Socjologicznego” i „Dokumentacji”. Uczta dla wszystkich fanów historii polskiej fotografii.

galeria.fundacjarydet.pl | zofiarydet.com

Archiwum Wojciecha Plewińskiego

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Italia’57, 1957.

Jeden z najważniejszych polskich fotografów powojennych. W jego archiwum znajdziemy prawie 2 tysiące zdjęć reportażowych, dokumentacji wystaw czy też fotografii modowych, przygotowywanych dla tygodnika „Przekrój”, z którym był głównie kojarzony.

wojciechplewinski.com

Znasz jeszcze jakieś ciekawe archiwa warte udostępnienia? Daj nam znać w komentarzach!

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)