Smithsonian udostępnia miliony obrazów kompletnie za darmo

Autor: Andrzej Wencel

27 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Open Access to nowy portal zawierający ponad 2,8 miliona obrazów 2D i 3D, historycznych artefaktów, dzieł malarskich i najstarszych zdjęć na świecie. Gratka dla wszystkim szukających darmowych obrazów do dowolnego przetwarzania.

Smithsonian Institution zostało założone w 1846 roku. Z początku funkcjonowało na zasadach fundacji, dopiero z biegiem lat przekształciło się w największy na świecie kompleks muzealno-badawczy. Teraz finansuje i organizuje badania naukowe, wydaje książki i czasopisma, a także prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. W jego zbiorach znajdują się miliony zdjęć, modeli 3D, skanów, eksponatów, historycznych artefaktów, klasycznych obrazy i niektóre z najstarszych zdjęć na świecie.

Każdy powinien mieć wolny dostęp do dziedzictwa kulturowego. Tak przynajmniej twierdzą właściciele Smithsonian

Od teraz większość z tych zasobów będzie w zasięgu twojej ręki. Twórcom usługi przyświecała idea, aby udostępnić szerokiemu gronu użytkowników zbiory dotychczas niedostępne do komercyjnego wykorzystania. Wszystkie zasoby w usłudze posiadają licencję Creative Commons Zero (CC0) dzięki czemu twórcy z całego świata będą mogli w dowolny kreatywny sposób wykorzystywać je do powielania, przerabiania i tworzenia swoich dzieł.

Łącząc sztukę i nauki humanistyczne z inżynierią, Open Access gromadzi zdjęcia, artefakty, próbki i zestawy danych z szeregu pól na jednej platformie online. I tak, będziecie mieli dostęp do portretów Pocahontas i Idy B. Wells, bokserskich nakryć głowy Muhammada Alego, bijącego rekordy Lockheed Vega 5B Amelii Earhart. A także tysięcy trójwymiarowych modeli o rozmiarach od małej orchidei Embreea (kilka centymetrów) do Szczątków supernowej Kasjopei (29 lat świetlnych średnicy).

"Bycie źródłem jest kluczem do naszej misji"

Treści pochodzą ze wszystkich 19 muzeów Smithsona, a także jego ośrodków badawczych i innych obiektów. Ponieważ wszystkie te obrazy są własnością publiczną, Smithsonian zauważa, że ​​każdy może ich używać w dowolny sposób, a kolekcja będzie systematycznie powiększana. Jeszcze przed końcem 2020 r. planuje się dodać kolejne 200 000 pozycji. Sam pomysł udostępniania treści w formie cyfrowej nie jest nowy, ale rozmach jest bezprecedensowy.

„Bycie odpowiednim źródłem informacji dla osób uczących się na całym świecie jest kluczem do naszej misji”- mówi Effie Kapsalis, kierownik ds. Programów cyfrowych w Smithsonian. „Nie możemy przewidzieć, co ludzie zrobią z naszymi zbiorami. Liczymy, że nas zaskoczą”.

Wszystkie 2,8 miliona obrazów 2D i 3D są wymienione na licencji Creative Commons Zero (CC0).

Wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie na stronie Open Access.

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Kontrasty T-Maxa i charakterystykę HP5 Plusa rozpoznajesz z kilometra? Spróbuj swoich sił w fotograficznym quizie. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
6
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)