Branża
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Open Access to nowy portal zawierający ponad 2,8 miliona obrazów 2D i 3D, historycznych artefaktów, dzieł malarskich i najstarszych zdjęć na świecie. Gratka dla wszystkim szukających darmowych obrazów do dowolnego przetwarzania.
Smithsonian Institution zostało założone w 1846 roku. Z początku funkcjonowało na zasadach fundacji, dopiero z biegiem lat przekształciło się w największy na świecie kompleks muzealno-badawczy. Teraz finansuje i organizuje badania naukowe, wydaje książki i czasopisma, a także prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. W jego zbiorach znajdują się miliony zdjęć, modeli 3D, skanów, eksponatów, historycznych artefaktów, klasycznych obrazy i niektóre z najstarszych zdjęć na świecie.
Od teraz większość z tych zasobów będzie w zasięgu twojej ręki. Twórcom usługi przyświecała idea, aby udostępnić szerokiemu gronu użytkowników zbiory dotychczas niedostępne do komercyjnego wykorzystania. Wszystkie zasoby w usłudze posiadają licencję Creative Commons Zero (CC0) dzięki czemu twórcy z całego świata będą mogli w dowolny kreatywny sposób wykorzystywać je do powielania, przerabiania i tworzenia swoich dzieł.
Łącząc sztukę i nauki humanistyczne z inżynierią, Open Access gromadzi zdjęcia, artefakty, próbki i zestawy danych z szeregu pól na jednej platformie online. I tak, będziecie mieli dostęp do portretów Pocahontas i Idy B. Wells, bokserskich nakryć głowy Muhammada Alego, bijącego rekordy Lockheed Vega 5B Amelii Earhart. A także tysięcy trójwymiarowych modeli o rozmiarach od małej orchidei Embreea (kilka centymetrów) do Szczątków supernowej Kasjopei (29 lat świetlnych średnicy).
Treści pochodzą ze wszystkich 19 muzeów Smithsona, a także jego ośrodków badawczych i innych obiektów. Ponieważ wszystkie te obrazy są własnością publiczną, Smithsonian zauważa, że każdy może ich używać w dowolny sposób, a kolekcja będzie systematycznie powiększana. Jeszcze przed końcem 2020 r. planuje się dodać kolejne 200 000 pozycji. Sam pomysł udostępniania treści w formie cyfrowej nie jest nowy, ale rozmach jest bezprecedensowy.
„Bycie odpowiednim źródłem informacji dla osób uczących się na całym świecie jest kluczem do naszej misji”- mówi Effie Kapsalis, kierownik ds. Programów cyfrowych w Smithsonian. „Nie możemy przewidzieć, co ludzie zrobią z naszymi zbiorami. Liczymy, że nas zaskoczą”.
Wszystkie 2,8 miliona obrazów 2D i 3D są wymienione na licencji Creative Commons Zero (CC0).
Wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie na stronie Open Access.