Wystawa na 15-lecie Fundacji Archeologia Fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę podsumowującą 15 lat działalności. Nie będzie to jednak typowa retrospektywą, a możliwość obejrzenia działania fundacji od kuchni i próba zastanowienia się nad jej najważniejszymi celami.

„Zapraszamy na wystawę „(Błąd) w inwentarzu” z okazji 15-lecia Fundacji Archeologia Fotografii. Ten długi czas pracy z archiwami fotograficznymi jest dla nas powodem do dumy, ale też skłania do refleksji. Zamiast przybliżać historię fundacji przez pryzmat jej najważniejszych osiągnięć pragniemy zastanowić się nad specyfiką pracy nad archiwami w organizacji pozarządowej. W którym miejscu kończy się „strategia”, a zaczyna „przypadek”? I jak się ma praca nad zbiorami do ograniczeń systemowych?” - pytają organizatorzy.

„Przyjrzymy się porażkom, kłopotom i afektom, które ograniczają/napędzają nasze twórcze działania, a czasem pozwalają też uniknąć przesadnie wysokich rejestrów. Z dala od heroicznych narracji i dominujących dyskursów na temat zachowania dziedzictwa narodowego zapraszamy widzów do fundacyjnej „kuchni”: wspólnie poukładamy sekwencje z ulubionych zdjęć wybranych przez pracowniczki FAF, zobaczymy, co dzieje się z pudełkami po przepakowanych fotografiach, oraz zajrzymy przez szparę do archiwum.”

fot. Z. Dłubak, Mieszkanie autora na ul. Puławskiej w Warszawie, 1957, © A. Dłubak / FAF

Autorzy zdjęć uwzględnionych na wystawie: Janusz Bąkowski, Zofia Chomętowska, Maria Chrząszczowa, Zbigniew Dłubak, Jan Fleischmann i Waldyna Fleischmann, Andrzej Georgiew, Mariusz Hermanowicz, Jan Jastrzębski, Władysław Lemm, Marek Piasecki, Maciej Musiał, Marian Musiał, Danuta Rago, Tadeusz Sumiński, Harry Weinberg, Juliusz Zamecznik, Antoni Zdebiak.

Kuratorki: Anna Hornik i Marta Przybyło oraz zespół fundacji: Ewa Jadacka, Kamila Kobus i Kate Smuraga.

Kiedy o gdzie?

Wystawę „(Błąd) w inwentarzu” będzie można oglądać od 15 czerwca do 17 lipca 2023 roku w Społecznym Centrum Fotografii, przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 14 czerwca, godzina 19.30 - Inauguracja witryny przy Chłodnej 20

    Witryna na Chłodnej to miejsce prezentacji prac artystek i artystów odpowiadających na aktualne problemy społeczne. Wystawy będą odbywały się raz na miesiąc, a pierwszym prezentowanym od 14 czerwca projektem będzie Limbo białoruskiej artystki, Kateriny Kouzmitchevy. Cykl fotografii przybliża nam losy kilkorga ukraińskich nastolatków, którzy od miesięcy mieszkają w schronisku na terenie dawnej szkoły we Wrocławiu.
  • 30 czerwca, w godzinach 18.00-22.00

    W kuchni FAF będzie można zobaczyć instalację/projekcję kadrów filmowych wykonaną przez studentki Sztuk Społecznych, Instytutu Kultury Polskiej UW - Julię Sarzyńską i Paulinę Gadziałę, pod opieką artystyczną Karoliny Breguły. Wydarzenie w ramach projektu: Następny przystanek - Kino Femina.

Więcej informacji znajdziecie na stronie faf.org.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły