Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos łączą siły i wspólnie otwierają w Warszawie nowe miejsce poświęcone fotografii

Autor: Michał Chrzanowski

9 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa galeria przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie zostanie otwarta już w przyszły czwartek (18 stycznia). Na inaugurację zostanie zaprezentowana wystawa oparta o fragment archiwum Marka Piaseckiego.

Wystawa wybranych prac Marka Piaseckiego - fotografa, rzeźbiarza i malarza związanego w latach 50. i 60. ze środowiskami artystycznymi Warszawy i Krakowa - będzie pierwszym wydarzeniem w warszawskiej kamienicy przy Chłodnej 20, gdzie będą mieć tam miejsce dwie organizacje zajmujące się fotografią: Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos. W nowej siedzibie znajdzie się między innymi galeria, sala warsztatowa, archiwum, a także pracownia digitalizacyjna.

Wystawa jest wynikiem procesu i różnych punktów widzenia

Inauguracyjną wystawę stworzył czternastoosobowy zespół kuratorski w ramach sześciu spotkań warsztatowych, zrealizowanych wspólnie przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Fundację Archeologia Fotografii. Efektem tej współpracy jest ekspozycja, której głównym tematem jest wielość odnosząca się zarówno do samej twórczości Marka Piaseckiego (tematów, estetyk, gatunków), jak i formy powstawania wystawy oraz wykorzystania punktów widzenia, które zderzały się w zespołowej pracy kuratorskiej.

Proces, w którym uczestniczyła grupa kuratorska był innowacyjny. W międzypokoleniowym zespole spotkały się osoby związane z fotografią jako twórcy, odbiorcy, pasjonaci lub badacze. - To był eksperyment, w który zaangażowaliśmy różne punkty widzenia, doświadczenia, interpretacje - powiedziała Agnieszka Pajączkowska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, która prowadziła warsztaty. Kuratorzy pracowali z 950 dotychczas zeskanowanymi zdjęciami (łączna, szacowana liczba negatywów w archiwum to 20 000). Za przeprowadzenie warsztatów i realizację wystawy odpowiada Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, które realizuje działania społeczno-kulturalne wykorzystując jako narzędzie wspólnej pracy między innymi fotografie, archiwa lokalne czy sztukę współczesną.

Gdzie i kiedy

Otwarcie wystawy opartej o fragment archiwum Marka Piaseckiego odbędzie się 18 stycznia o godz. 18.00 w nowej siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii i Sputnik Photos przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Podczas wernisażu będzie można poznać zespół kuratorski i porozmawiać o kulisach pracy nad wystawą. Wstęp jest wolny. Ekspozycję będzie można oglądać do końca stycznia w godzinach 11:00-19:00. Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Marek Piasecki (1935-2011) – artysta posługujący się fotografią, rzeźbą, malarstwem, autor instalacji i asamblaży. W latach 50. i 60. związany ze środowiskami artystycznymi Warszawy (m.in. Teatr na Tarczyńskiej) i Krakowa (II Grupa Krakowska), uczestniczył w najważniejszych prezentacjach polskiej sztuki współczesnej m.in: II Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1957) i III Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1959). Publikował w "Świecie Młodych" i "Stolicy", "Po prostu", "Kierunkach", "Fotografii", "Polsce", "Poezji", "Więziach" oraz "Ty i Ja", "Tygodniku Powszechnym". Robił zdjęcia miast i przedmieść, fotografował wnętrza swojej krakowskiej pracowni, wykonywał portrety i akty, fotografie eksperymentalne i reportażowe. Tworzył też unikalne heliografie (ślady cieczy lub działań mechanicznych na podłożu światłoczułym).

W lipcu 2017 roku Fundacja Archeologia Fotografii rozpoczęła opracowanie archiwum negatywów pozostawionych przez artystę, przechowywanych dotychczas w podkrakowskich Goszycach. Szacowany na około 20 tysięcy negatywów zbiór, składa się głównie z małoobrazkowych klisz, częściowo posegregowanych i opisanych. W ramach digitalizacji w 2017 roku opisanych i udostępnionych zostanie pierwszych 500 klatek negatywów.

wykorzystane zdjęcia: fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
18
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)