Filmowanie z Magic Lantern - jak zacząć i robić to bezpiecznie

Filmowanie z Magic Lantern - jak zacząć i robić to bezpiecznie

Magic Lantern to zewnętrzny firmware, który zamienia aparaty Canona w profesjonalne kamery filmowe. Wiele osób boi się instalowania zewnętrznego oprogramowania. Zobaczcie, jak bezpiecznie zacząć pracę z ML.

Magic Lantern szczególnie upodobali sobie aspirujący filmowcy, używający pełnoklatkowych lustrzanek Canona. Zewnętrzne oprogramowanie otwiera bowiem przez użytkownikami całą galaktykę funkcji normalnie niedostępnych. Między innymi jest to możliwość filmowego, 14-bitowego zapisu w formacie RAW, który choć ograniczony jest do rozdzielczości Full HD, według wielu oferuje dużo bardziej atrakcyjne efekty niż te, które uzyskamy przy pomocy bezlusterkowców Sony i Panasonic, które ostatnimi czasy coraz chętniej wykorzystywane są przez filmowców.

Oprócz tego otrzymujemy szereg opcji wspomagających rejestrację wideo, takich jak możliwość monitorowania poziomów audio na żywo, zebra, focus peaking, histogram na żywo, wyświetlenie waveformu wspomagającego właściwe oświetlenie scen filmowanych na green screenie, możliwość precyzyjnej kontroli klatkażu i bitrate’u czy chociażby funkcje ułatwiające ostrzenie. Ale to tylko przedsmak tego, co oferuje firmware. ML wspomaga także tryb fotograficzny i wprowadza wiele użytecznych rozwiązań.

 

Niestety korzystanie z oprogramowania łączy się z przerwaniem gwarancji, a jak informuje sam producent software’u, niewłaściwie używane może uszkodzić aparat. Nic dziwnego, że wiele osób ma opory przed zainstalowaniem go w swoim aparacie. Niepotrzebnie. Oglądając powyższy film dowiecie się jak bezpiecznie zacząć zabawę z Magic Lantern, a jego twórca prezentuje także najciekawsze funkcje w praktyce i rozwiewa większość wątpliwości odnośnie korzystania z oprogramowania. Film jest w języku angielskim, jednak korzystając z napisów i automatycznego tłumaczenia każdy będzie w stanie zrozumieć jego treść.

Gotowi by wejść na zupełnie inny poziom filmowania? Oprogramowanie możecie pobrać ze strony http://www.magiclantern.fm. Poniżej możecie zobaczyć jak jakie efekty tryb zapisu RAW oferuje w porównaniu ze standardowym zapisem filmowym aparatu Canon EOS 5D Mark III.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
1
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0
Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo
17 Maj 2019
Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.
2
Poznaliśmy laureatów Grand Press Photo 2019. Zobacz najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku
16 Maj 2019
Tegoroczna edycja najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo dobiegła końca. Oto najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów.
8