Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Filmowanie z Magic Lantern - jak zacząć i robić to bezpiecznie

6

Autor: Maciej Luśtyk

4 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Magic Lantern to zewnętrzny firmware, który zamienia aparaty Canona w profesjonalne kamery filmowe. Wiele osób boi się instalowania zewnętrznego oprogramowania. Zobaczcie, jak bezpiecznie zacząć pracę z ML.

Magic Lantern szczególnie upodobali sobie aspirujący filmowcy, używający pełnoklatkowych lustrzanek Canona. Zewnętrzne oprogramowanie otwiera bowiem przez użytkownikami całą galaktykę funkcji normalnie niedostępnych. Między innymi jest to możliwość filmowego, 14-bitowego zapisu w formacie RAW, który choć ograniczony jest do rozdzielczości Full HD, według wielu oferuje dużo bardziej atrakcyjne efekty niż te, które uzyskamy przy pomocy bezlusterkowców Sony i Panasonic, które ostatnimi czasy coraz chętniej wykorzystywane są przez filmowców.

Oprócz tego otrzymujemy szereg opcji wspomagających rejestrację wideo, takich jak możliwość monitorowania poziomów audio na żywo, zebra, focus peaking, histogram na żywo, wyświetlenie waveformu wspomagającego właściwe oświetlenie scen filmowanych na green screenie, możliwość precyzyjnej kontroli klatkażu i bitrate’u czy chociażby funkcje ułatwiające ostrzenie. Ale to tylko przedsmak tego, co oferuje firmware. ML wspomaga także tryb fotograficzny i wprowadza wiele użytecznych rozwiązań.

 

Niestety korzystanie z oprogramowania łączy się z przerwaniem gwarancji, a jak informuje sam producent software’u, niewłaściwie używane może uszkodzić aparat. Nic dziwnego, że wiele osób ma opory przed zainstalowaniem go w swoim aparacie. Niepotrzebnie. Oglądając powyższy film dowiecie się jak bezpiecznie zacząć zabawę z Magic Lantern, a jego twórca prezentuje także najciekawsze funkcje w praktyce i rozwiewa większość wątpliwości odnośnie korzystania z oprogramowania. Film jest w języku angielskim, jednak korzystając z napisów i automatycznego tłumaczenia każdy będzie w stanie zrozumieć jego treść.

Gotowi by wejść na zupełnie inny poziom filmowania? Oprogramowanie możecie pobrać ze strony http://www.magiclantern.fm. Poniżej możecie zobaczyć jak jakie efekty tryb zapisu RAW oferuje w porównaniu ze standardowym zapisem filmowym aparatu Canon EOS 5D Mark III.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Nie ma sensu kupować karty, która nie pozwoli wykorzystać w pełni potencjału aparatu. Ale nie warto też przepłacać za parametry, których raczej nie wykorzystamy. Oto...
48
0
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Aby robić dobre zdjęcia, trzeba najpierw wiele zainwestować w sprzęt i umiejętności. Jesteśmy tu jednak by pomóc. Oto lista darmowych materiałów, które pomogą wam...
10
0
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Jak tworzyć kopie zapasowe zdjęć, aby ich bezpowrotnie nie utracić? O rozwiązaniach sprzętowych i programowych, które sam stosuje pisze Kamil Głowacki - fotograf, który zrealizował setki...
45
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)