Filmowanie z Magic Lantern - jak zacząć i robić to bezpiecznie

6
Maciej Luśtyk
4 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Magic Lantern to zewnętrzny firmware, który zamienia aparaty Canona w profesjonalne kamery filmowe. Wiele osób boi się instalowania zewnętrznego oprogramowania. Zobaczcie, jak bezpiecznie zacząć pracę z ML.

Magic Lantern szczególnie upodobali sobie aspirujący filmowcy, używający pełnoklatkowych lustrzanek Canona. Zewnętrzne oprogramowanie otwiera bowiem przez użytkownikami całą galaktykę funkcji normalnie niedostępnych. Między innymi jest to możliwość filmowego, 14-bitowego zapisu w formacie RAW, który choć ograniczony jest do rozdzielczości Full HD, według wielu oferuje dużo bardziej atrakcyjne efekty niż te, które uzyskamy przy pomocy bezlusterkowców Sony i Panasonic, które ostatnimi czasy coraz chętniej wykorzystywane są przez filmowców.

Oprócz tego otrzymujemy szereg opcji wspomagających rejestrację wideo, takich jak możliwość monitorowania poziomów audio na żywo, zebra, focus peaking, histogram na żywo, wyświetlenie waveformu wspomagającego właściwe oświetlenie scen filmowanych na green screenie, możliwość precyzyjnej kontroli klatkażu i bitrate’u czy chociażby funkcje ułatwiające ostrzenie. Ale to tylko przedsmak tego, co oferuje firmware. ML wspomaga także tryb fotograficzny i wprowadza wiele użytecznych rozwiązań.

 

Niestety korzystanie z oprogramowania łączy się z przerwaniem gwarancji, a jak informuje sam producent software’u, niewłaściwie używane może uszkodzić aparat. Nic dziwnego, że wiele osób ma opory przed zainstalowaniem go w swoim aparacie. Niepotrzebnie. Oglądając powyższy film dowiecie się jak bezpiecznie zacząć zabawę z Magic Lantern, a jego twórca prezentuje także najciekawsze funkcje w praktyce i rozwiewa większość wątpliwości odnośnie korzystania z oprogramowania. Film jest w języku angielskim, jednak korzystając z napisów i automatycznego tłumaczenia każdy będzie w stanie zrozumieć jego treść.

Gotowi by wejść na zupełnie inny poziom filmowania? Oprogramowanie możecie pobrać ze strony http://www.magiclantern.fm. Poniżej możecie zobaczyć jak jakie efekty tryb zapisu RAW oferuje w porównaniu ze standardowym zapisem filmowym aparatu Canon EOS 5D Mark III.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
16
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Chcesz stać się lepszym fotografem? Unikaj tych 13 błędów [WIDEO]
Chcesz stać się lepszym fotografem? Unikaj tych 13 błędów [WIDEO]
Nigel Danson, uznany fotograf krajobrazu, powraca z kolejnym ciekawym poradnikiem. Tym razem naświetla 13 błędów, które trzeba wyeliminować, aby wskoczyć na wyższy...
23
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)