Zawiedzeni możliwościami filmowymi Canona EOS R? Magic Lantern już nad nim pracuje

1
Maciej Luśtyk
19 Październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Oprogramowanie Magic Lantern znane jest chyba wszystkim, którzy na przestrzenie ostatniej dekady zgłębiali temat filmowania lustrzankami Canona. W przypadku niektórych modeli pozwala ono diametralnie rozszerzyć możliwości filmowe aparatu. Teraz jego twórcy biorą na warsztat model EOS R.

Zaprezentowany na początku września Canon EOS R zbudza mieszane uczucia. Z jednej strony Canon wkroczył wreszcie pewnie na rynek pełnoklatkowych bezlusterkowców, a debiutancki aparat  pod wieloma względami prezentuje się naprawdę nieźle. Z drugiej jednak konstrukcja zostawia znaczny niedosyt i sprawia wrażenie asekuracyjnej. Użytkownicy od razu wytknęli producentowi takie wady jak pojedynczy slot na karty SD, przeciętne możliwości trybu seryjnego, niedoskonałości obsługi dotykowej czy wreszcie rozczarowujący tryb wideo z cropem 1,74x przy zapisie 4K.

Magic Lantern i Canon EOS R?

Być może jednak już w niedalekiej przyszłości ten ostatni problem zostanie rozwiązany. Jak dowiadujemy się za pośrednictwem serwisu EOS HD, nad aparatem pracują już twórcy uruchamianego z poziomu karty SD oprogramowania Magic Lantern, które zna zapewne wielu użytkowników aparatów Canona. Pozwala ono bowiem znacznie poszerzyć możliwości filmowe aparatu. Dla przykładu, w przypadku modelu 5D Mark III otrzymujemy zapis 3,5K RAW oraz szereg funkcji wspomagających filmowanie takich, jak focus peaking czy zebra.

 

Film opublikowany przez EOS HD nie jest wprawdzie zbyt imponujący - jedyne, co widzimy, to załadowanie się zielonego ekranu po uruchomieniu testowego firmware’u. Fakt ten oznacza jednak, że kod stworzony przez twórców z Magic Lantern może być obsługiwany przez aparat, a to otwiera programistom furtkę do dalszej pracy nad “odblokowywaniem” możliwości aparatu.

Do użytecznego firmware'u jeszcze daleka droga

Jakie funkcje może potencjalnie oferować podrasowany firmware i kiedy możemy spodziewać się jego stabilnej wersji? Tego na razie nie wiemy, na pewno jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać. Załadowanie testowego oprogramowania do aparatu to bowiem dla programistów dopiero początek długiej drogi.

Pamiętajcie, że oprogramowanie Magic Lantern nie jest wspierane przez firmę Canona, a jego używanie może skutkować uszkodzeniem aparatu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem eoshd.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
14
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)