Zawiedzeni możliwościami filmowymi Canona EOS R? Magic Lantern już nad nim pracuje

Zawiedzeni możliwościami filmowymi Canona EOS R? Magic Lantern już nad nim pracuje

Oprogramowanie Magic Lantern znane jest chyba wszystkim, którzy na przestrzenie ostatniej dekady zgłębiali temat filmowania lustrzankami Canona. W przypadku niektórych modeli pozwala ono diametralnie rozszerzyć możliwości filmowe aparatu. Teraz jego twórcy biorą na warsztat model EOS R.

Zaprezentowany na początku września Canon EOS R zbudza mieszane uczucia. Z jednej strony Canon wkroczył wreszcie pewnie na rynek pełnoklatkowych bezlusterkowców, a debiutancki aparat  pod wieloma względami prezentuje się naprawdę nieźle. Z drugiej jednak konstrukcja zostawia znaczny niedosyt i sprawia wrażenie asekuracyjnej. Użytkownicy od razu wytknęli producentowi takie wady jak pojedynczy slot na karty SD, przeciętne możliwości trybu seryjnego, niedoskonałości obsługi dotykowej czy wreszcie rozczarowujący tryb wideo z cropem 1,74x przy zapisie 4K.

Magic Lantern i Canon EOS R?

Być może jednak już w niedalekiej przyszłości ten ostatni problem zostanie rozwiązany. Jak dowiadujemy się za pośrednictwem serwisu EOS HD, nad aparatem pracują już twórcy uruchamianego z poziomu karty SD oprogramowania Magic Lantern, które zna zapewne wielu użytkowników aparatów Canona. Pozwala ono bowiem znacznie poszerzyć możliwości filmowe aparatu. Dla przykładu, w przypadku modelu 5D Mark III otrzymujemy zapis 3,5K RAW oraz szereg funkcji wspomagających filmowanie takich, jak focus peaking czy zebra.

 

Film opublikowany przez EOS HD nie jest wprawdzie zbyt imponujący - jedyne, co widzimy, to załadowanie się zielonego ekranu po uruchomieniu testowego firmware’u. Fakt ten oznacza jednak, że kod stworzony przez twórców z Magic Lantern może być obsługiwany przez aparat, a to otwiera programistom furtkę do dalszej pracy nad “odblokowywaniem” możliwości aparatu.

Do użytecznego firmware'u jeszcze daleka droga

Jakie funkcje może potencjalnie oferować podrasowany firmware i kiedy możemy spodziewać się jego stabilnej wersji? Tego na razie nie wiemy, na pewno jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać. Załadowanie testowego oprogramowania do aparatu to bowiem dla programistów dopiero początek długiej drogi.

Pamiętajcie, że oprogramowanie Magic Lantern nie jest wspierane przez firmę Canona, a jego używanie może skutkować uszkodzeniem aparatu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem eoshd.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8