Zawiedzeni możliwościami filmowymi Canona EOS R? Magic Lantern już nad nim pracuje

Zawiedzeni możliwościami filmowymi Canona EOS R? Magic Lantern już nad nim pracuje

Oprogramowanie Magic Lantern znane jest chyba wszystkim, którzy na przestrzenie ostatniej dekady zgłębiali temat filmowania lustrzankami Canona. W przypadku niektórych modeli pozwala ono diametralnie rozszerzyć możliwości filmowe aparatu. Teraz jego twórcy biorą na warsztat model EOS R.

Zaprezentowany na początku września Canon EOS R zbudza mieszane uczucia. Z jednej strony Canon wkroczył wreszcie pewnie na rynek pełnoklatkowych bezlusterkowców, a debiutancki aparat  pod wieloma względami prezentuje się naprawdę nieźle. Z drugiej jednak konstrukcja zostawia znaczny niedosyt i sprawia wrażenie asekuracyjnej. Użytkownicy od razu wytknęli producentowi takie wady jak pojedynczy slot na karty SD, przeciętne możliwości trybu seryjnego, niedoskonałości obsługi dotykowej czy wreszcie rozczarowujący tryb wideo z cropem 1,74x przy zapisie 4K.

Magic Lantern i Canon EOS R?

Być może jednak już w niedalekiej przyszłości ten ostatni problem zostanie rozwiązany. Jak dowiadujemy się za pośrednictwem serwisu EOS HD, nad aparatem pracują już twórcy uruchamianego z poziomu karty SD oprogramowania Magic Lantern, które zna zapewne wielu użytkowników aparatów Canona. Pozwala ono bowiem znacznie poszerzyć możliwości filmowe aparatu. Dla przykładu, w przypadku modelu 5D Mark III otrzymujemy zapis 3,5K RAW oraz szereg funkcji wspomagających filmowanie takich, jak focus peaking czy zebra.

 

Film opublikowany przez EOS HD nie jest wprawdzie zbyt imponujący - jedyne, co widzimy, to załadowanie się zielonego ekranu po uruchomieniu testowego firmware’u. Fakt ten oznacza jednak, że kod stworzony przez twórców z Magic Lantern może być obsługiwany przez aparat, a to otwiera programistom furtkę do dalszej pracy nad “odblokowywaniem” możliwości aparatu.

Do użytecznego firmware'u jeszcze daleka droga

Jakie funkcje może potencjalnie oferować podrasowany firmware i kiedy możemy spodziewać się jego stabilnej wersji? Tego na razie nie wiemy, na pewno jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać. Załadowanie testowego oprogramowania do aparatu to bowiem dla programistów dopiero początek długiej drogi.

Pamiętajcie, że oprogramowanie Magic Lantern nie jest wspierane przez firmę Canona, a jego używanie może skutkować uszkodzeniem aparatu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem eoshd.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13