Canon nie radzi sobie z rozdzielczością 4K? Firma ma już w planach aparat nagrywający w 8K

Canon nie radzi sobie z rozdzielczością 4K? Firma ma już w planach aparat nagrywający w 8K

Już od kilku lat użytkownicy wytykają producentowi brak innowacji w kwestii filmowania, która sam swojego czasu zrewolucjonizował. Wygląda jednak na to, że już wkrótce może się to zmienić.

Niemal przy okazji każdego aparatu, jaki w ostatnich latach pokazał Canon, osoby zainteresowane filmowaniem narzekały na przeciętne możliwości trybu filmowego. Co prawda oferowany przez firmę system Dual Pixel AF jest jak na razie chyba najbardziej skutecznym systemem autofokusu, działającym w trybie filmowym, ale porównując poszczególne funkcje z aparatami konkurencji, trudno nie zauważyć niechęci producenta do rozszerzania możliwości filmowych swoich aparatów.

Weźmy na przykład filmowanie w rozdzielczości 4K. Jak na opcję tę oferuje raptem kilka korpusów producenta, a i tak możliwości tego trybu są bardzo ograniczone, głównie ze względu na duży współczynnik cropa. Dla porównania, konkurencja spod znaku Sony pełnoklatkowy zapis w tej rozdzielczości oferuje już od kilku lat, nie mówiąc już o różnego rodzaju funkcjach pomocniczych.

Celowe działanie czy przeszkody technologiczne?

Pokazany latem tego roku EOS R nie spełnił wszystkich oczekiwań filmowców, ale producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Nic więc dziwnego, że użytkownicy zaczęli zastanawiać się czy producent robi to celowo, by nie dopuścić do kanibalizacji systemu Cinema EOS czy może zwyczajnie nie radzi sobie z takimi kwestiami, jak odprowadzanie ciepła z matrycy w mniejszych korpusach. Nieważne jaki jest powód, wygląda na to, że już niedługo problemy te mogą odejść w niepamięć.

Jak możemy dowiedzieć się z wywiadu przeprowadzonego przez serwis Imaging Resource z dyrektorami wykonawczymi Canona, producent w swoich planach ma już bezluterkowca, którego funkcje filmowe wykraczają poza to, co obecnie oferują dostępne na rynku aparaty.

Bezlusterkowiec 8K już na horyzoncie

"Funkcje filmowe odegrają dużą rolę w systemie EOS R. Dla przykładu, na naszej mapie produkcyjnej jest już bezlusterkowiec pozwalający na zapis wideo 8K” - mówi Yoshiyuki Mizoguchi z firmy Canon.

Wypowiedź ta skłania nas ku wspomnianej wyżej strategii kontrolowanego rozwoju, w ramach której poszczególne serie sprzętu nie mogą być wobec siebie zbyt konkurencyjne. Filozofia ta wpasowuje się zresztą dobrze w to, co reprezentują sobą pokazywane na przestrzeni ostatnich lat korpusy. Producent stawia przede wszystkim na ergonomię i wygodę pracy, udostępniając tylko tyle funkcji, ile rzeczywiście (jego zdaniem) potrzebnych jest danej grupie docelowej. Zawsze będą pojawiać się głosy sprzeciwu, ale biorąc pod uwagę wątpliwy komfort pracy w przypadku niektórych modeli konkurencji, nie wydaje się to wcale złym założeniem.

Kiedy zobaczymy wspomniany aparat?

Tego na razie nie wiadomo. Ostatnie plotki na temat sensorów Sony każą nam jednak wierzyć, że i konkurencja pracuje nad podobnymi modelami. Pierwsze aparaty umożliwiające zapis 8K powinniśmy więc zobaczyć najpóźniej w ciągu 1-2 lat. Czy i w tym wypadku Canon będzie ociągał się z udostępnieniem pełnych możliwości użytkownikom? Jeżeli tylko przy okazji producent zacznie oferować nieskrępowany zapis 4K nie powinno to być problemem, zwłaszcza że technologia ta dopiero zaczyna upowszechniać się wśród zwykłych odbiorców.

Pełną treść wywiadu znajdziecie pod adresem imaging-resource.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!