Czy obiektyw z 1880 roku może konkurować ze współczesnymi szkłami?

Autor: Maciej Luśtyk

12 Styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Fotograf Stern Mathieu twierdzi, że pod względem ostrości nawet je przebija. Zobaczcie jakie efekty uzyskał po zamocowaniu obiektywu do aparatu Sony A7II.

W swojej serii filmów zatytułowanych “Weird Lens Challenge” fotograf Ster Mathieu sprawdza niecodzienne i stare szkła, podpinając je do współczesnych aparatów cyfrowych. W najnowszym odcinku na warsztat wzięty został obiektyw z 1880 roku, który według autora jest jednym z pierwszych wyposażonych w wewnętrzny mechanizm przysłony. Podłączenie szkła do aparatu Sony A7II nie było proste, ale jak to mówią - dla chcącego nic trudnego. W ruch poszło kilka pierścieni pośrednich M42, trochę kartonu i adapter. Efekt możecie zobaczyć poniżej.

Obiektyw, oryginalnie używany z aparatem wielkoformatowym, podpięty do pełnej klatki dał ogniskową około 135 mm. W sam raz, aby wykorzystać go do filmowania. Jak szkło sprawdziło się w praktyce? Według Mathieu, w kwestii rozmycia i reprodukcji kolorów obiektyw w niczym nie ustępuje współczesnym konstrukcjom, a pod względem ostrości nawet je przebija. Oczywiście należy pamiętać, że podpinając obiektyw wielkoformatowy do pełnej klatki, materiał rejestrowany będzie z tzw. cropem, gdzie obraz rzutowany na matrycę będzie obejmował jedynie centralną części obiektywu, przez co nie zauważamy niedoskonałości, którymi najpewniej obarczone są brzegi szkła. Niemniej jednak materiał robi wrażenie.

Więcej ciekawych testów niecodziennych szkieł znajdziecie na kanale fotografa w serwisie Youtube

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wakacyjne rabaty na obiektywy Sony - taniej do 1500 zł
Wakacyjne rabaty na obiektywy Sony - taniej do 1500 zł
Sony startuje z kolejną świetną promocją na optykę. Tym razem, do końca sierpnia, oprócz cashbacku, otrzymamy też dodatkowy rabat, który sięgnie nawet 1500 zł. W akcji...
3
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang rusza z nową promocją, w ramach której do każdego obiektywu Samyang AF z mocowaniem Sony E otrzymamy gratis stacje do kalibracji i aktualizacji firmware’u...
25
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Niedrogi obiektyw makro wprowadziła do sprzedaży firma Pergear. Charakteryzuje się aż 2-krotnym odwzorowaniem obrazu i przeznaczony jest do aparatów z matrycami APS-C i Micro 4/3.
7
Powiązane artykuły