Czy da się wydrukować obiektyw?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Najwyraźniej tak. Właśnie zrobił to francuski fotograf, Mathieu Stern. Zobaczcie efekty.

Francuski fotograf, Mathieu Stern zdobył popularność dzięki youtubowemu kanałowi Weird Lens Challenge, gdzie recenzuje i adaptuje do współczesnych aparatów rzadkie, lub zapomniane obiektywy, które niejednokrotnie okazywały się lepsze od najnowszych konstrukcji wiodących producentów optyki. Tym razem autor obrał nieco inny kierunek.

 

Jak sam pisze, od zawsze marzył, by stworzyć swój własny obiektyw. W tym celu postanowił wykorzystać możliwości druku 3D i soczewkę z obiektywu z końca XIX wieku. Jako, że sam nie zna się na wirtualnym projektowaniu, wstępny model, po wykonaniu pomiarów zbudował z kartonu. Następnie na jego podstawie firma FABULOUS zbudowała model 3D i wydrukowała komponenty. Efektem jest jednosoczewkowy obiektyw 135 mm f/1.8.

Oczywiście obiektyw to w tym przypadku duże słowo - konstrukcja nie posiada przysłony, a ostrość ustawiana jest za pomocą ręcznego przesunięcia frontowego elementu. Mimo to szkło działa, nawet lepiej niż można by się tego spodziewać. Za jego pomocą udało się zrobić fotografowi naprawdę ciekawe zdjęcia. Co ciekawe, fotograf pomyślał także o kontroli nad charakterystyką rozmycia, pozwalając na montowanie w obiektywie wsuwanych adapterów z otworami o różnym kształcie.

fot. Mathieu Stern

Wszystko to nie oznacza bynajmniej, że w przyszłości obiektywy będziemy drukować w domowym zaciszu, ale jest ciekawą eksploracją terenu, który był do tej raczej rzadko był centrum zainteresowań fotografów. Problemem są oczywiście soczewki, których - przynajmniej na razie - nie wydrukujemy. Niemniej jednak przy odrobinie zacięcia i wiedzy z zakresu optyki, posiadając nieużywane soczewki możemy stworzyć bardzo ciekawe szkło efektowe.

Więcej informacji o przedsięwzięciu fotografa znajdziecie pod adresem mathieustern.com oraz na jego kanale w serwisie Youtube.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)