Czy da się wydrukować obiektyw?

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Najwyraźniej tak. Właśnie zrobił to francuski fotograf, Mathieu Stern. Zobaczcie efekty.

Francuski fotograf, Mathieu Stern zdobył popularność dzięki youtubowemu kanałowi Weird Lens Challenge, gdzie recenzuje i adaptuje do współczesnych aparatów rzadkie, lub zapomniane obiektywy, które niejednokrotnie okazywały się lepsze od najnowszych konstrukcji wiodących producentów optyki. Tym razem autor obrał nieco inny kierunek.

 

Jak sam pisze, od zawsze marzył, by stworzyć swój własny obiektyw. W tym celu postanowił wykorzystać możliwości druku 3D i soczewkę z obiektywu z końca XIX wieku. Jako, że sam nie zna się na wirtualnym projektowaniu, wstępny model, po wykonaniu pomiarów zbudował z kartonu. Następnie na jego podstawie firma FABULOUS zbudowała model 3D i wydrukowała komponenty. Efektem jest jednosoczewkowy obiektyw 135 mm f/1.8.

Oczywiście obiektyw to w tym przypadku duże słowo - konstrukcja nie posiada przysłony, a ostrość ustawiana jest za pomocą ręcznego przesunięcia frontowego elementu. Mimo to szkło działa, nawet lepiej niż można by się tego spodziewać. Za jego pomocą udało się zrobić fotografowi naprawdę ciekawe zdjęcia. Co ciekawe, fotograf pomyślał także o kontroli nad charakterystyką rozmycia, pozwalając na montowanie w obiektywie wsuwanych adapterów z otworami o różnym kształcie.

fot. Mathieu Stern

Wszystko to nie oznacza bynajmniej, że w przyszłości obiektywy będziemy drukować w domowym zaciszu, ale jest ciekawą eksploracją terenu, który był do tej raczej rzadko był centrum zainteresowań fotografów. Problemem są oczywiście soczewki, których - przynajmniej na razie - nie wydrukujemy. Niemniej jednak przy odrobinie zacięcia i wiedzy z zakresu optyki, posiadając nieużywane soczewki możemy stworzyć bardzo ciekawe szkło efektowe.

Więcej informacji o przedsięwzięciu fotografa znajdziecie pod adresem mathieustern.com oraz na jego kanale w serwisie Youtube.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus rozbudowuje ofertę profesjonalnych obiektywów do Mikro Cztery Trzecie o uniwersalny model o ekwiwalencie 16-50 mm, który choć nie należy do najjaśniejszych,...
0
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)