Wystarczy 20 kliknięć, byś dowiedział się jaki obiektyw jest dobry dla ciebie

Autor: Maciej Luśtyk

1 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Zastanawiasz się jakie szkło jest dobre dla ciebie? W wyborze może pomóc nowy serwis What the Lens, który podsuwa propozycje szkieł analizując zdjęcia, które nam się podobają.

Do zakupu danego obiektywu zazwyczaj motywuje nas charakter zdjęć, jakie możemy za jego pomocą. Doświadczenie fotografowie z pewnością nie będą mieć problemu z wyobrażeniem sobie jakich efektów mogą spodziewać się po danym sprzęcie. Dla początkujących dobór odpowiedniego  szkła może być jednak sporym problemem. Głównie z myślą o nich powstał serwis What the Lens, który podsunie sugestię odnośnie obiektywu, bazując na wybranych przez użytkownika zdjęciach.

Jak to działa? System podsuwa nam selekcję zdjęć z popularnego serwisu 500px i prosi o wybranie 20, których charakter najbardziej odpowiada temu, co sami chcielibyśmy uzyskać w naszej pracy. Aby bardziej sprecyzować wybów, zdjęcia możemy zawęzić do fotografii krajobrazowej, makro, przyrody, podróżniczej, miejskiej oraz portretów. Gdy już wybierzemy wystarczająca liczbę obrazów, bazując na danych EXIF strona zaproponuje nam odpowiedni dla nas obiektyw.

Niestety na razie z serwisu skorzystają raczej wyłącznie użytkownicy Canona (system nie wyświetla propozycji innych producentów), ale jego twórca zapowiada, że już niebawem rozszerzy go o nowe możliwości. I choć trudno oczekiwać, by w ten sposób otrzymać propozycję obiektywu, który idealnie trafi w nasze gusta i budżet (brak możliwości zaawansowanego filtrowania wyników), to na pewno dla początkujących będzie dobrym punktem wyjścia do poszukiwań.

Możliwości serwisu możecie sprawdzić pod adresem whatthelens.com. Niestety strona źle współpracuje z urządzeniami mobilnymi.

(fot. okładkowa: pexels.com)

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
W systemie Fujifilm X pojawi się nowy uniwersalny zoom. XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR oferuje uniwersalny zakres ogniskowych i uszczelniania, ale bez stabilizacji obrazu.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)