Yongnuo robi to po raz kolejny. Nadchodzi tani obiektyw 85 mm f/1.8

Autor: Maciej Luśtyk

9 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent niezmiennie od niemal 2 lat zadziwia nas „replikami” obiektywów Canona, które dodatkowo oferowane są w śmiesznie niskiej cenie. Dużo szumu wywoła zapewne także nowa jasna portretówka, która pojawić ma się na rynku już wiosną.

Yongnuno to enfant terrible rynku optyki. Od prawie dwóch lat rozszerza swoją ofertę szkieł, które niemal co do joty przypominają dobrze znane nam konstrukcje Canona. Inżynierowie wprowadzają jednak drobne zmiany w optyce tak, aby nie naruszyć patentów fotograficznego giganta. Najbardziej kontrowersyjną kwestią jest jednak ich cena, zwykle kilkukrotnie niższa od oryginału.

Po nieźle ocenianych obiektywach 50 mm f/1.8 i 50 mm f/1.4, storpedowanym w testach modelu 35 mm f/2 i zaprezentowanym ostatnio szkle 100 mm f/2, producent zamierza wprowadzić jasny obiektyw portretowy 85 mm f/1.8.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 9 soczewkach w 6 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 85 cm, oferując maksymalne powiększenie 0,13 x. Przysłonę, której liczby listków producent na razie nie podaje, przymkniemy z kolei do wartości f/18. Na pokładzie znajduje się także silnik autofokusa.

Szkło o wymiarach 81 x 79,5 mm i wadze 460 g trafić do sprzedaży ma już niebawem, w marcu 2017 roku, w wersji z mocowaniem Canon EF. Wersja z mocowaniem Nikon F pojawić ma się w kolejnych miesiącach. Na razie nie znana jest jego cena, możemy się jednak spodziewać, że tak jak w przypadku wcześniejszych konstrukcji wyniesie ona mniej niż połowę tego, co musielibyśmy zapłacić za oryginał, który obecnie kosztuje około 1500 zł. Jak wyniki z instrukcji, udostępnionej na stronie producenta, zestawie z obiektywem powinniśmy otrzymać także osłonę przeciwsłoneczną.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem yongnuo.com.cn.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
2
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)