Yongnuo YN 12-35 mm f/2.8-4 M - pierwszy chiński bezlusterkowy zoom z AF trafia na rynek

Autor: Maciej Luśtyk

5 Styczeń 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Yongnuo trudno nazwać liderem branży, ale tym razem producent przeciera szlaki innym chińskim markom.  Yongnuo YN 12-35 mm f/2.8-4 M to pierwszy chiński automatyczny zoom do aparatów bezusterkowych - w tym wypadku systemu Mikro Cztery Trzecie.

Do międzynarodowej sprzedaży trafił zapowiadany od pewnego czasu obiektyw Yongnuo YN 12-35 mm f/2.8-4 M - premiera być może nie tak ekscytująca zakresie samych możliwości, jak z punktu widzenia branży. To bowiem pierwszy w historii obiektyw zoom z silnikiem AF stworzony przez chińskiego producenta.

Choć po Yongnuo zwykle nie oczekujemy wiele, YN 12-35 mm f/2.8-4 M to zaskakująco przyzwoity zoom

Yongnuo YN 12-35 mm f/2.8-4 M to obiektyw dedykowany systemowi Mirko Cztery Trzecie, zaoferuje nam więcej ekwiwalent ogniskowych 24-70 mm i głębię ostrości jak przy pełnoklatkowym obiektywie z światłem f/5.6-8.

Jego układ optyczny bazuje na 14 soczewkach w 11 grupach i 7-listkowej przysłonie i jak wskazują niektóre recenzje, szkło oferuje naprawdę przyzwoity obrazek, co z pewnością jest zasługą aż 4 soczewek asferycznych i 3 soczewek LD. Co chyba najciekawsze, obiektyw oferuje także tryb makro, w którym pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 11 cm i uzyskanie powiększenia 1:2. Wisienką na torcie jest z kolei wewnętrzny system zoomu i ostrzenia (obiektyw nie wysuwa się, zachowując jednakowy rozmiar niezależnie od ustawień), co będzie miłym ukłonem z stronę osób, które chciałyby wykorzystać go na gimbalu.

Za ustawianie ostrości odpowiada tu silnik krokowy DSM, który ma być cichy, szybki i responsywny. Według recenzji, pod tym względem dorównuje nawet natywnym zoomom Panasonica.

Obiektyw może pochwalić się też niską wagą (318 g) i niewielkimi rozmiarami (72 x 94 mm) oraz uszczelnieniami, chociaż te ograniczają się chyba jedynie do uszczelnienia mocowania obiektywu. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry w rozmiarze 67 mm.

Cena i dostępność

Yongnuo YN 12-35 mm f/2.8-4 M dostępny jest do kupienia ze strony producenta w ramach oferty promocyjnej w cenie 420 dolarów, czyli ok. 1700 zł. Standardowa cena wynosi 548 dolarów, czyli ok. 2150 zł.

Podobnego pułapu należałoby też oczekiwać na rynku europejskim choć na razie nie wiemy kiedy (i czy w ogóle) obiektyw będzie dostępny w polskiej sprzedaży. To mocno konkurencyjna cena dla modelu Lumix G Vario 12-35 mm f/2.8, choć jego używki można obecnie znaleźć w bardzo zbliżonym pułapie.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie th.hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)