Yongnuo YN 11 mm f/1.8S DA DSM WL - szeroki kąt do APS-C z bezprzewodowym sterowaniem ostrością

Autor: Maciej Luśtyk

9 Styczeń 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Chińskie Yongnuo zaprezentowało nowy obiektyw szerokokątny do aparatów APS-C systemów Sony E, Nikon Z i Fujifilm X. Obiektyw oferuje ekwiwalent 16 mm w kompaktowej obudowie z rozbudowaną ergonomią i unikalnymi funkcjami.

Wygląda na to, że oferta obiektywów Yongnuo zaczyna dojrzewać. Po budżetowych „kopiach” lustrzankowej optyki i pojedynczych obiektywach do systemów bezlusterkowych przyszła kolej na bardziej zaawansowane działanie i spójny katalog produktów.

Najnowszym dobytkiem producenta jest imponujący, obiektyw Yongnuo YN 11 mm f/1.8S DA DSM WL - ekwiwalent pełnoklatkowego obiektywu 16 mm, który przy okazji zapowiada cała serię kompaktowych stałek APS-C (w następnej kolejności pojawić mają się modele 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4).

Yongnuo YN 11 mm f/1.8S DA DSM WL - kompaktowa konstrukcja z imponującą ergonomią i fantastycznie niską ceną

Szkło cechuje się kompaktowymi wymiarami (66 x 69 mm, 260 g) i nieźle zapowiadającym się układem optycznym, bazującym na 10 elementach w 9 grupach, wśród których znajdują się 2 soczewki asferyczne, 3 soczewki HR i w sumie 5 soczewek niskodyspersyjnych. Obiektyw wyposażono w 7-listkową przysłonę, a ostrzyć możemy z minimalnej odległości 15 cm.

Uwagę zwraca rozbudowana ergonomia obiektywu, żywcem czerpiąca z rozwiązań Sony i Samyanga. Mamy więc przycisk funkcyjny, manualny pierścień przysłony z możliwością przełączenia na bezstopniowy, a także przełącznik AF/MF, który będzie kontrolować także zupełnie unikalną funkcję obiektywu. Mowa o opcjonalnym, dedykowanym bezprzewodowym module follow focus, do zdalnego sterowania ostrością.

Moduł zdalnego sterowania ostrością obiektywu Yongnuo YN 11 mm f/1.8S DA DSM WL

Biorąc pod uwagę ogniskową, nie jest to być może najbardziej niezbędne urządzenie, ale może być pewnym ułatwieniem w zleceniach tworzonych z użyciem gimbala. Tak czy inaczej to pierwszy raz, gdy jakiś obiektyw otrzymał dedykowane akcesorium tego typu, co wskazuje na duży potencjał innowacyjności drzemiący w chińskich producentach, którzy coraz mocniej zaznaczają swoją pozycję na rynku.

Co ważne, Yongnuo YN 11 mm f/1.8S DA DSM WL może także pochwalić się uszczelnieniami i przyjmuje standardowe filtry kołowe o średnicy 58 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i Fujifilm X w promocyjnej startowej cenie 261 dolarów (około 1050 zł). Standardowa cena wyniesie 302 dolary (około 1200 zł). W przypadku zamówień z Chin możemy napotkać dodatkowe opłaty celne.

Na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie szkło trafi do sprzedaży w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie na stronie th.hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły