Yongnuo YN 50 mm f/1.8 DA DSM II - druga generacja taniej portretówki do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

20 Lipiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Yongnuo wprowadza kolejną wersje obiektywu 50 mm f/1.8 do aparatów APS-C z mocowaniem Sony E. Druga generacja odznaczać ma się przede wszystkim bardziej wydajnym napędem AF.

Yongnuo YN 50 mm f/1.8 DA DSM II to druga generacja taniego obiektywu portretowego (ekwiwalent ogniskowej 75 mm dla pełnej klatki), kierowanego do amatorów używających aparatów APS-C. Na układ optyczny składa się 8 soczewek w 7 grupach oraz 7-listkowa przysłona. Jak zwykle w przypadku chińskich konstrukcji spod znaku Yongnuo, raczej nie należy spodziewać się oszałamiający wyników z zakresu optyki, ale obiektyw może pochwalić się m.in. krótką minimalną odległością ostrzenia (45 cm) i niewielkimi gabarytami (64 x 58 mm, 134 g wagi).

Główną nowością w odświeżonej wersji ma być skuteczniejszy, krokowy mechanizm autofokusa DSM, który wspierany jest nowymi algorytmami i który pozwalać ma na ciche oraz bardziej precyzyjne i szybsze ustawianie ostrości.

Otrzymujemy też fluorynową powłokę przedniej soczewki, możliwość aktualizacji firmware’u za pomocą złącza USB-C i metalowe mocowanie, a producent wspomina także o uszczelnieniach, choć zaznacza również, że nie jest to obiektyw w pełni chroniony przed zachlapaniami. Radzilibyśmy więc uważać na wykorzystywanie go w deszczu czy mocno zapylonych miejscach.

Cena i dostępność

Głównym punktem sprzedażowym jest tu jak zwykle cena. Szkło zostało wycenione na 135 dolarów, czyli około 530 zł. Obiektyw jest już dostępny do zamówienia z darmową przesyłką za pośrednictwem serwisów eBay i Aliexpress i powinien mieścić się w limicie cenowym nieobjętym opłatami celnymi. Z tym jednak może być różnie.

Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie szkło trafi na polski rynek.

Więcej informacji znajdziecie na stronie hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)