Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF… kolejny raz

Autor: Maciej Luśtyk

27 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Czy Yongnuo podzieli los Viltroxa i Samyanga, czy może chiński producent wymyślił sposób na to jak obejść prawne ograniczenia bagnetu RF? W ofercie kolejny raz pojawia się obiektyw 85 mm f/1.8, który miał już premierę w 2021 roku.

Jeśli śledzicie historię systemu Canon RF, to wiecie, że producent celowo uniemożliwia firmom zewnętrznym wejście w świat nowego bagnetu. A przynajmniej tym, które tworzą obiektywy z autofokusem. Do niedawna były to tylko przypuszczenia, ale póżniej z rynku wycofane zostały wykorzystujące to mocowanie obiektywy Samyanga i Viltroxa, a w końcu doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia zarówno ze strony producentów optyki.

Przeczytaj także:
Viltrox wycofuje się z systemu Canona. Mamy potwierdzenie polskiego dystrybutora

Dlaczego w systemie Canon RF nie ma zewnętrznych obiektywów? Sytuacja Viltroxa to pierwsze otwarte potwierdzenie zamkniętej polityki nowego systemu producenta. [Czytaj więcej]

W międzyczasie obiektywy RF zniknęły także ze strony chińskiego producenta Yongnuo, który także szykował się do ekspansji na nowy system Canona, co kazało nam wierzyć, że na dział prawny japońskiego giganta nie ma mocnych.

Czy Yongnuo powiedzie się tam, gdzie nie podołali najwięksi producenci zewnętrznej optyki?

Teraz jednak na stronie Yongnuo pojawiły się dane nowego obiektywu YN 85 mm f/1.8R DF DSM, który pod względem specyfikacji i wyglądu prezentuje się identycznie jak model, który trafił już do (ograniczonej) sprzedaży w 2021. O jego specyfikacji możecie przeczytać w poniższym artykule.

Przeczytaj także:
Yongnuo YN 85 mm f/1.8R DF DSM - klasyczna portretówka z AF do bezlusterkowców Canon wchodzi do sprzedaży

Chiński producent optyki wprowadza do sprzedaży portretowy obiektyw z mocowaniem Canon RF. Nowa konstrukcja nie wygląda jednak na tani plastik - ma autofokus, pierścień funkcyjny i jest uszczelniona. [Czytaj więcej]

Czy oznacza to, że Yonguno jest pierwszą firmą, której udało się uzyskać licencję na produkcję obiektywów pod mocowanie Canon RF (czyli coś, co nie udało się do tej pory firmom takim jak Sigma, Tamron czy Tokina)? Biorąc pod uwagę, że Yongnuo skupia się na optyce budżetowej i że przygoda firmy z obiektywami zaczęła się od tworzenia „kopii” konstrukcji Canona, jest to raczej mało prawdopodobne.

Czy więc Yongnuo udało się rozpracować protokół komunikacji AF (bo wygląda na to, że właśnie to jest punktem spornym w przypadku zewnętrznej optyki) w taki sposób, by nie naruszać patentów Canona? A może chiński producent jest pewny tego, że żądania Canona dotyczące zaprzestania produkcji szkieł Samyang i Viltrox nie miały podparcia w prawie. Może też Yongnuo po prostu nie zamierza przejmować się groźbami japończyków i ograniczy swoją sprzedaż jedynie do rynku chińskiego, który dość płynnie podchodzi do kwestii właśności?

Cena i dostępność

O tym wszystkim przekonamy się zapewne już niebawem. Obiektyw aktualnie dostępny jest w przedsprzedaży, a pierwsze wysyłki planowane są na 10 kwietnia bieżącego roku. Cena obiektywu wynosi 2499 juanów, czyli ok. 1680 zł.

Jeśli obiektyw ten utrzyma się w sprzedaży do końca roku i pociągnie za sobą kolejne premiery, z pewnością będziemy mogli mówić o małej rewolucji, która na dobre odmieni system Canon RF.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie yongnuomall.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)