Yongnuo YN 85 mm f/1.8R DF DSM AF- pierwszy tani obiektyw portretowy z AF do Canon RF

Autor: Maciej Luśtyk

13 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent prezentuje stałkę, która zapewne szybko stanie się ulubionym wyborem posiadaczy modelu Canon EOS RP. Yongnuo YN 85 mm f/1.8R DF DSM AF to pierwszy obiektyw portretowy z AF do bezlusterkowców Canon za mniej niż 1000 zł.

Choć system Canon RF ma już prawie trzy lata, niedrogich produkowanych przez firmy trzecie obiektywów jest w nim jak na lekarstwo. Do tej pory na rynku pojawiły się tylko dwa kompatybilne z nim obiektywy, wyposażone w silnik autofokusu - Samyang 14 mm f/2.8 i Samyang 85 mm f/1.4. Jednak nawet mimo tego, że są w porównaniu do systemowej optyki Canona są to obiektywy relatywnie niedrogie, nadal pozostają poza zasięgiem amatorów, którzy upodobali sobie EOS-a RP. W tę niszę właśnie stara się wstrzelić Yonguno.

Dobrze, tanio, Yongnuo? Biorąc pod uwagę specyfikację, nowy obiektyw będzie oferować fantastyczny stosunek ceny do możliwości

Yongnuo YN 85 mm f/1.8R DF DSM AF to ten sam obiektyw, który rok temu producent pokazał w wersji do Sony E. Z tą różnicą, że otrzymujemy nieco zaktualizowany design z gumowym pierścieniem ostrości i możliwością przełączania jego funkcji. Dzięki temu może pełnić taka samą funkcję jak dodatkowy pierścień funkcyjny w natywnych obiektywach Canon RF. Ba, tak samo jak w przypadku szkieł natywnych możemy przełączać go między trybem „z kliknięciem” a bezstopniowym.

Jeśli zaś chodzi o układ optyczny, otrzymujemy 9 elementów w 8 grupach (w tym dwie soczewki niskodyspersyjne) i zaawansowane powłoki, mające z jednej strony zwiększać transmisję światła, a z drugiej redukować odbicia światła i flary. Do tego 7-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 80 cm. Powinien być to więc obiektyw przynajmniej przyzwoity pod względem optycznym.

Cieszy także uszczelniany tubus i silnik krokowy DSM, który powinien sprawić, że układ AF będzie użyteczny także podczas filmowania. Do tego względnie kompaktowa (67 x 88 mm) i stosunkowo lekka (380 g) konstrukcja, osłona przeciwsłoneczna w zestawie, fizyczny przełącznik AF/MF i port USB-C do ewentualnego upgrade’u firmware'u.

Jak na taką cenę, brzmi doskonale.

Cena i dostępność

Oficjalna cena i data premiery nie zostały jeszcze potwierdzone, ale prawdopodobnie obiektyw będzie kosztował tyle, co jego wersja do Sony E, czyli w granicach 300 dolarów (ok. 1120 zł).

Więcej informacji znajdziecie na stronie hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak postrzegasz szeroki kąt
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak...
Laowa robi to kolejny raz. Nowy model z serii Argus łączy świat szerokiego kąta z dużym rozmyciem, a do tego jest całkiem kompaktowy. Może okazać się idealnym szkłem...
7
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF… kolejny raz
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF…...
Czy Yongnuo podzieli los Viltroxa i Samyanga, czy może chiński producent wymyślił sposób na to jak obejść prawne ograniczenia bagnetu RF? W ofercie kolejny raz pojawia...
7
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)