Yongnuo YN 25 mm f/1.7 STM ASPH - tania i jasna 50-tka z AF do Mikro Cztery Trzecie. Nareszcie

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Po jasnej portretówce przyszła kolej na kolejne popularne szkło z systemu M43. Yongnuo 25 mm f/1.7 STM ASPH ma być niedrogą alternatywą dla systemowego standardu.

Choć tanie obiektywy 50 mm f/1.8 są podstawą niemal każdego systemu, w przypadku Mikro Cztery Trzecie, które z założenia miało być standardem łączącym niewielkie wymiary sprzętu z przystępną ceną, jakoś się tego typu konstrukcji nie doczekaliśmy. Co prawda zarówno Olympus jak i Panasonic mają w swojej ofercie niewielki obiektyw 25 mm f/1.8 lub f/1.7 (w zależności od wersji), ale nadal są to szkła sporo droższe od swoich odpowiedników z innych systemów. Oczywiście mamy sporo niedrogich manualnych obiektywów tego typu, ale jednak autofokus to pewna wygoda.

Swoją niszą wypatrzyło w tym temacie Yongnuo, które po supertanim odpowiedniku najbardziej popularnej portretówki w systemie wprowadza na rynek model YN 25 mm f/1.7 STM ASPH, czyli ekwiwalent obiektywu 50 mm w systemie Mikro Cztery Trzecie.

Yongnuo to typowo budżetowa optyka, ale obiektyw YN 25 mm f/1.7 STM ASPH powinien być przynajmniej przyzwoity

Przy wymiarach 60 x 66 mm szkło będzie nieco większe od natywnej, systemowej stałki, ale będzie też lekkie i powinno odznaczać się przyzwoitą jakością obrazu. Układ optyczny, zbudowany z oparciu o 7 elementów w 6 grupach zawiera soczewkę asferyczną i dwie soczewki ED, co powinno choć trochę przyczynić się do wyrównania ostrości na całej powierzchni kadru i zminimalizowania aberracji chromatycznej.

Do tego otrzymujemy 7-listkową przysłonę (bokeh pewnie nie będzie zupełnie okrąglutkie) i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 20 cm. Do tego szybki, krokowy silnik autofokusu STM, który ma szansę okazać się nawet lepszy niż ten z wersji natywnej, która miała swoją premierę 6 lat temu.

Cena i dostępność

Jak zwykle w przypadku obiektywów Yongnuo, trudno ocenić kiedy szkło stanie się dostępne na naszym rynku. Póki co nie znamy też jego ceny, ale ta, biorąc pod uwagę wcześniejszą propozycję producenta do systemu Mikro Cztery Trzecie, nie powinna przekroczyć 100 dolarów.

Obiektyw powinny niebawem trafić na serwisy typu eBay czy Amazon.

Więcej informacji znajdziecie na stronie hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang rusza z nową promocją, w ramach której do każdego obiektywu Samyang AF z mocowaniem Sony E otrzymamy gratis stacje do kalibracji i aktualizacji firmware’u...
25
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Niedrogi obiektyw makro wprowadziła do sprzedaży firma Pergear. Charakteryzuje się aż 2-krotnym odwzorowaniem obrazu i przeznaczony jest do aparatów z matrycami APS-C i Micro 4/3.
7
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do bezlusterkowców APS-C. Po raz pierwszy też do Fujifilm X
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do...
Wreszcie się doczekaliśmy. Tamron zapowiada nowy obiektyw APS-C z popularnej serii bezlusterkowych zoomów, który oprócz wariantu do aparatów Sony E, po raz pierwszy...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)