Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E

0

Autor: Maciej Luśtyk

23 Październik 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ optyczny i bardziej zaawansowany układ AF, a jednocześnie będzie bardzo tania.

Pod koniec sierpnia Yongnuo zaprezentowało swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw z mocowaniem Sony E (YN 85 mm f/1.8S DF DSM), który jak zwykle był bardzo agresywnie wyceniony (polska cena poniżej 1000 zł). Teraz producent idzie za ciosem i prezentuje model Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM, czyli budżetowy reporterski standard, który konkurować ma z wyjątkowo popularnym, ale jednak nie najtańszym modelem Sony FE 35 mm f/1.8 (ok. 3000 zł).

Przyzwoita optyka i cichy napęd AF - to minimum, na które możemy liczyć w przypadku nowej konstrukcji

Budżetową alternatywę, oferowaną w połowie ceny natywnej optyki Sony niedawno zaprezentował Samyang (model AF 35 mm f/1.8 FE), czym więc chce zaskoczyć nas Yongnuno? Prawdopodobnie jeszcze niższą ceną, a także - przynajmniej na papierze - nie najgorszą optyką. Lustrzankowa wersja modelu YN 35 mm f/2, którą mieliśmy okazję testować przed kilkoma laty okazała się jednym z najsłabszych szkieł, jakie kiedykolwiek trafiły do nas na testy. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nowy YN 35 mm f/2 FE DF DSM oferuje już widocznie bardziej zaawansowany układ optyczny.

Obiektyw zbudowano na bazie 9 soczewek w 8 grupach, a w jego konstrukcji wykorzystano także soczewkę asferyczną, element ED i soczewki o zwiększonej refrakcji. Ponadto soczewki pokryto powłokami minimalizującymi odbicia światła i zwiększającymi jego transmisję. Możemy więc mieć nadzieję, że dostarczany obrazek będzie przynajmniej poprawny.

Do tego 7-listkowa przysłona, która po domknięciu zapewnić ma nam reprodukcję punktów świetlnych w formie 14-ramiennych gwiazd, a także cichy, ultradźwiękowy, krokowy silnik autofokusu, który zapewnić ma szybką i bezgłośną pracę, dzięki czemu sprawdzić ma się także w filmowaniu. O tym czy szkło będzie w stanie nadążyć za superszybkimi systemami AF korpusów Sony producent nic nie wspomina.

Obiektyw będzie też lekki (295 g) kompaktowy (67 x 72 mm), a na tubusie znajdziemy także przycisk funkcyjny oraz złącze USB-C do ewentualnej aktualizacji firmware’u.

Cena i dostępność

Zagadką pozostaje wciąż cena. Choć nie znamy jeszcze oficjalnej ceny katalogowej, to biorąc pod uwagę, że szkło jest nieco ciemniejsze od modelu Sony, producent prawdopodobnie wyceni obiektyw tak, by stało się alternatywą nie tylko dla niego, ale także wspomnianego wyżej Samyanga.

Model Yongnuo YN 85 mm f/1.8S DF DSM zadebiutował za mniej niż 1000 zł. Podobnej ceny spodziewamy się także w przypadku modelu 35 mm.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie hkyongnuo.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Jest dopracowany pod względem wykonania i optyki. Przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony, nowy obiektyw Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary ma gwarantować udane ujęcia portretowe na...
0
0
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Jest niewielki, ale solidny. Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary to kolejny obiektyw z nowej serii Sigma I, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bez lustra.
0
0
Sigma 24 mm f/3.5 DG DN Contemporary - szerokokątny standard do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Sigma 24 mm f/3.5 DG DN Contemporary - szerokokątny standard do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Sigma prezentuje pełnoklatkowe obiektywy do bezlusterkowców z nowej serii Sigma I. Mają być to kompaktowe stałki klasy premium. Pierwszym jest szerokokątny model Sigma 24 mm f/3.5 DG DN z linii...
3
0
Powiązane artykuły