Yongnuno YN 35 mm f/2 Z DF DSM - tania i kompaktowa reporterska stałka do Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

8 Listopad 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent prezentuje kolejny budżetowy, wyposażony w system AF obiektyw do pełnoklatkowych systemów bezlusterkowych. Tym razem jest to kompaktowy model 35 mm do aparatów Nikon Z, który kosztuje ok. 1000 złotych.

W charakterystyczny dla siebie sposób, Yonguno prezentuje kolejny obiektyw, który pokazuje, że bezlusterkowa optyka może być niedroga. Czy również dobra? O tym można długo polemizować. Tak czy inaczej obiektywy tego typu stanowią doskonałą propozycję dla początkujących i ciekawą alternatywę dla ciemnych kitowych zoomów.

Tani obiektyw 35 mm, który polubią też właściciele aparatów APS-C

Nowy Yongnuno YN 35 mm f/2 Z DF DSM to kolejna wersja modelu, który w 2020 roku zadebiutował w systemie Sony E. Jest to więc przyzwoita konstrukcja, która powinna sprostać hobbystycznym zapotrzebowaniem. Co ważne, będzie to też obiektyw atrakcyjny dla użytkowników aparatów APS-C, którym zaoferuje ekwiwalent ogniskowej 50 mm.

Szkło bazuje na 9 elementach w 8 grupach i 7-listkowej przysłonie, a w swojej konstrukcji wykorzystuje zarówno soczewkę asferyczną, jak i niskodyspersyjną. Mamy też dwie soczewki HR i powłoki antyodblaskowe. Do tego obiektyw oferuje minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 35 mm i waży tylko 290 gram.

Autofokus realizowany jest za pomocą silnika krokowego DSM, a na body znajdziemy zarówno wygodny przełącznik AF/MF, jak i przycisk funkcyjny, do którego możemy przypisać jedną z funkcji aparatu. Mamy też oczywiście manualny pierścień ostrości - producent nie informuje czy działa on w trybie liniowym, ale wiadomo, że będzie można go wykorzystywać jako pierścień funkcyjny i np. przypisać do niego kontrolę ISO czy ekspozycji.

Poniżej możecie obejrzeć recenzję obiektywu w wersji Sony E.

Cena i dostępność

Obiektyw zadebiutował w Chinach w cenie 1799 juanów czyli ok. 1170 zł. Polska cena ani data dostępności nie są jeszcze znane, ale zapewne tak jak wersja do Sony E, tak i wariant z bagnetem Nikon Z trafi w końcu na nasz rynek. Cen wersji Sony wynosi obecnie 1299 zł i takiej też ceny należy spodziewać się w przypadku modelu do Nikona.

Więcej informacji znajdziecie na stronie th.hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Dobra wiadomość dla miłośników jasnych teleobiektywów. Jak informuje producent, na początku 2024 roku na rynek wprowadzony zostanie obiektym Sony FE 300 mm f/2.8 GM...
2
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Lekki, kompaktowy, bardzo dobry optycznie i o niespotykanym zakresie. Najnowszy obiektyw zoom do Sony FE 20-70 mm f/4 G wyznacza nowe standardy...
8
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)