Nikon Z 85 mm f/1.2 S i Nikon Z 26 mm f/2.8 - producent zapowiada dwa nowe obiektywy

Autor: Maciej Luśtyk

5 Styczeń 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Co tam u Nikona? W najbliższych miesiącach zobaczymy dwie nowe konstrukcje optyczne, które wzbogacą system Z - superjasny obiektyw portretowe i kompaktowy, szerokokątny pancake.

Po wypuszczeniu modelu Nikon Z9, producent skupił się rozwijaniu systemu optyki. Po kanonadzie zeszłorocznych teleobiektywów, przychodzi w końcu czas na konstrukcje krótszego zasięgu. Producent właśnie zapowiedział dwa nowe modele, które niebawem rozbudują portfolio systemu Z.

Coś na lekko, coś na ciężko

Pierwszy z nich to profesjonalny obiektyw portretowy Nikon Z 85 mm f/1.2 S, który od pewnego czasu znajdował się już w planach produkcji. Drugi to superpłaski obiektyw szerokokątny typu pancake - Nikon Z 26 mm f/2.8.

Niestety, poza faktem, że obydwa są szkłami pełnoklatkowymi, to w zasadzie wszystko, co wiemy na temat nowych obiektywów. Znamy jeszcze jedynie rozmiary filtra dla modelu 85 mm f/1.2 S, który wynosi 82 mm. Z kolei zdjęcia nie zdradzają żadnych dodatkowych cech ponad to, co miały do zaoferowania wcześniejsze obiektywy systemy Z. Możemy jedynie zakładać, że nowa portretówka będzie dosyć duża i ciężka - szkło wydaje się być dłuższe od konkurencyjnego Canona RF 85 mm f/1.2L USM.

Cena i dostępność

Na tę chwilę nie znamy jeszcze niestety ani orientacyjnej ceny ani daty premiery nowych szkieł.

Więcej dowiemy się zapewne już niebawem. Obydwa obiektywy są bowiem wystawiane na stoisku producenta podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)