Akcesoria
Nadchodzi nowy rodzaj filtrów - LC-Tec opracowało elektronicznie regulowane filtry dyfuzyjne
Zebraliśmy techniki i umiejętności, które warto opanować, by w 2023 roku być jeszcze lepszym fotografem!
Początek roku to zawsze dobry czas na ocenę swoich umiejętności oraz podjęcie nowych wyzwań i ambitnych postanowień. Warto skorzystać z tej okazji, wziąć aparat do ręki i w pełni zanurzyć się w foto-grafię w 2023 roku. Zebraliśmy więc 23 warte wypróbowania techniki, praktyczne wskazówki i pomysły na kreatywne zdjęcia, aby zainspirować Cię do działania w nowym roku. Od fotografowania nocnego nieba i zdjęć soczystych krajobrazów po nastrojowe portrety i apetyczne zdjęcia kulinarne – niezależnie od tego, w jakim stylu lub gatunku lubisz fotografować, znajdziesz tu rady, które pomogą Ci stać się lepszym fotografem w 2023 roku!
Jeśli chcesz na poważnie fotografować dziką przyrodę, obiektyw o długiej ogniskowej będzie niezbędny. Ale pamiętaj, że teleobiektywy są świetne nie tylko do fotografowania zwierząt i sportu - jeśli robisz też zdjęcia portretowe, krajobrazowe lub reportażowe, zoom klasy 70–200 mm może się okazać najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli posiadasz już taki obiektyw, ale chcesz zbliżyć się do tematu jeszcze bardziej, być może nie musisz kupować nowej optyki – znacznie tańszy telekonwerter zwiększy Twój zasięg nawet dwukrotnie. Jasność obiektywu spadnie wówczas co prawda o dwie działki przysłony, ale kompaktowe i lekkie 400 mm f/5,6 nadal brzmi świetnie!
Oczywiście to głównie od umiejętności fotografa zależy, czy zdjęcia będą udane, ale nie oszukujmy się – sprzęt jest ważny! Szybki korpus zwiększa szanse na uchwycenie momentu, który dostrzegło nasze fotograficzne oko, czuła matryca pozwala na tworzenie czystych nocnych zdjęć, a jasna optyka pięknie eksponuje bohatera dobrze skomponowanego portretu. Dlatego zakup nowego body czy obiektywu może pozwolić Ci szybko wskoczyć na kolejny poziom. Takim skokiem dla wielu fotografów jest przesiadka na aparat pełnoklatkowy. Dobra wiadomość jest taka, że współczesne bezlusterkowce FX nie są już tak duże i tak drogie jak jeszcze kilka lat temu. Najlepszym na to przykładem jest np. Nikon Z 5.
Często w fotografii mniej znaczy więcej. Ćwicz więc budowanie prostych kompozycji i operowanie detalem. Fotografowanie w domu różnych tematów z bliska to świetny projekt, który można realizować w zimowy dzień. Pokaż szczegół, skoncentruj się na kompozycji i usuń z kadru wszelkie “przeszkadzajki”, takie jak kable i gniazdka. Szukaj ciekawych faktur i kształtów, aby uzyskać abstrakcyjny efekt!
Szukaj detali, które dobrze wyglądają w zbliżeniu, np. regularnych powtarzających się wzorów i ciekawych kształtów, takich jak porąbane drewno. Wypełnij ciasno kadr!
Dokonaj edycji w trybie wsadowym (my użyliśmy Lightrooma), aby uzyskać jednolity wygląd zdjęć. W ten sposób wszystkie kadry będą do siebie pasować.
Zastanów się, jak pokazać zdjęcia razem. My zaprojektowaliśmy w Photoshopie siatkę do wyświetlania naszych fotografii jako jeden obraz.
Chociaż lato jest zdecydowanie przyjemniejszą porą do fotografowania na zewnątrz, zima dostarcza wielu okazji do zrobienia wspaniałych zdjęć. Weźmy na przykład mroźny poranek, w którym liście pokryte są mieniącym się szronem. Aby uzyskać najlepszy efekt, wyciągnij swój obiektyw makro i zbliż się do tematu, aby uchwycić detale. Jeśli masz dobre warunki pogodowe i zaczekasz na pojawienie się słońca, Twoje zdjęcie będzie miało złotą kontrastową poświatę na tle chłodnego szronu i lodu.
Jeśli chcesz robić profesjonalnie wyglądające portrety, zainwestuj w porządny obiektyw o dłuższej ogniskowej i dużym maksymalnym otworze przysłony. Do szerszych portretów wystarczy Ci jasne 50 mm, ale typowa “portretówka”, dobrze oddająca proporcje twarzy, to 85 lub 105 mm. To zdjęcie zostało wykonane przy użyciu pełnoklatkowego aparatu Nikon Z 5 z obiektywem Nikkor Z 85 mm f/1,8 S.
Domowe przestrzenie mogą dać dużo frajdy podczas fotografowania, ale wiąże się to często z wyzwaniami! Jak na przykład sfotografować scenę, gdy mamy mało miejsca na manewrowanie lub rozstawienie statywu? My użyliśmy różnych technik, aby uzyskać takie ujęcia: od zastosowania przenośnego ramienia statywu do zawieszenia się (bezpiecznie) na szczycie gzymsu.
Do fotografowania ciasnych wnętrz z pewnością przyda się obiektyw szerokokątny, np. Nikkor Z 17–28 mm f/2,8. Nie ulegaj jednak pokusie korzystania zawsze z najszerszego kąta - takie zdjęcia wyglądają efektownie a wnętrze wydaje się bardziej przestronne, ale jednocześnie trudniej zapanować nad perspektywą i geometrią.
Wszyscy kochamy czarno-białe zdjęcia - to klasyczne i tradycyjne medium nigdy nie wychodzi z mody i jest dobrym sposobem, by podkreślać ciekawe kształty natury i formy architektoniczne. Podczas robienia czarno-białych zdjęć zastanów się nad tematem. Na przykład nudne szare dni i strukturalne, samotne drzewa lub obiekty będą wyglądać szczególnie dobrze w monochromatycznych odcieniach. Eksperymentuj z minimalizmem i kompozycją, aby uzyskać przyjemny efekt. Wykonaj spójną i przemyślaną serię zdjęć, które mogą być prezentowane razem. Zastanów się nad kolejnością i najlepszym sposobem ich wyświetlania, na przykład, czy zdjęcia lepiej sprawdzą się z ramką (oraz jaką) czy bez i w jakich proporcjach powinny być pokazane. Wszystkie te decyzje sprawdzaj w praktyce, aż do uzyskania efektu, z którego będziesz zadowolony.
W tym roku postaw sobie za cel uchwycenie bardziej żywych kolorów. Szukaj ich w przestrzeni i twórz własną barwną kolekcję. Zadbaj o właściwy balans bieli i oświetlenie (czy to naturalne, czy z lampą błyskową), ale pamiętaj także o zapisywaniu zdjęć w formacie RAW. Pracując z kolorami, zastanów się, jak się one ze sobą łączą lub jak się sobie przeciwstawiają. Na przykład pomarańczowy i niebieski, czerwony i zielony oraz żółty i fioletowy to kolory uzupełniające. Sprawdź, jak można wykorzystać kolory razem, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Rozmycie tła bywa kluczowe w wielu gatunkach - od portretów i martwej natury po zdjęcia dzikiej przyrody. W odpowiednich okolicznościach można je nawet wykorzystać w fotografii krajobrazowej. Ta technika polega na umieszczeniu głównego obiektu pomiędzy gładkim tłem a pierwszym planem (opcjonalnie, w zależności od ustawień) i otwarciu szeroko przysłony. W ten sposób uzyskasz ostry temat główny obramowany przez delikatne nieostrości.
Praca z błyskiem onieśmiela wielu, zwłaszcza początkujących fotografów. Faktycznie wymaga ona wprawy i doświadczenia, ale jest to wysiłek, który się opłaci. Nie musisz też od razu porywać się na pracę ze światłem studyjnym i budowanie skomplikowanych aranżacji. Zacznij od mniejszej i bardzo wszechstronnej lampy typu Speedlight, którą możesz zdjąć z aparatu i wyzwalać bezprzewodowo. Co najważniejsze, dzięki inteligentnemu systemowi i-TTL sama dobierze siłę błysku!
Nie ma nic piękniejszego niż pierwsze światło poranka. W tym roku postaw sobie za cel sfotografowanie wschodu słońca przynajmniej raz na jakiś czas, aby cieszyć się emocjami, jakie niesie ze sobą świt. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, sugerujemy, abyś trzymał się zimowych i wczesnowiosennych wschodów słońca. Wtedy nie będziesz musiał wstawać z łóżka w środku nocy! Najlepszym obiektywem do fotografo-wania porannych krajobrazów będzie szeroki kąt i nie bój się fotografować pod światło, gdy jest ono nisko nad horyzontem. Baw się promieniami światła i flarami obiektywu pojawia-jącymi się w kadrze, aby wykorzystać te efekty na swoją korzyść i otrzymać nastrojowe ujęcia.
Motyle są bez dwóch zdań jednym z najwdzięczniejszych tematów do fotografowania. Występują w różnych rozmiarach, kolorach i gatunkach w zależności od pory roku. Pojawiają się od pierwszych ciepłych dni wiosny aż do późnego lata/wczesnej jesieni, kiedy to przechodzą w stan hibernacji. Warto zainwestować w dobry atlas motyli. Bogatym źródłem informacji jest też strona internetowa Butterfly Conservation (www.butterfly-conservation.org/butterflies). Fotografując jakiekolwiek zwierzę, pamiętaj, by jak najmniej ingerować w jego środowisko.
W tym roku postaraj się zrobić przynajmniej kilka dobrych portretów zwierzaka, ponieważ nie tylko podszkolisz swoje umiejętności (zwierzęta są trudne do sfotografowania), lecz także dzięki temu staniesz się bardziej cierpliwą osobą! Musisz być bowiem bardzo wytrwały, aby uzyskać dobre ujęcie. Na sesji warto mieć też jakąś pomoc – najlepiej w osobie właściciela zwierzęcia. A jeśli to Ty jesteś właścicielem, przyprowadź kogoś, na kogo Twój pupil będzie dobrze reagował. Jednoczesne wydawanie poleceń psu i robienie zdjęć może być trudne, więc najpierw wyjaśnij ze swoim asystentem, czego potrzebujesz.
Kiedy na dworze pada deszcz, zajmij się domowym projektem, takim jak nasz pomysł na zamrożenie roślin. Aby uzyskać zimowy charakter ujęcia, zamroziliśmy w wodzie kilka suszonych kwiatów, ale możesz użyć roślin kupionych w sklepie lub zebranych z ogrodu o odpowiedniej porze roku.
Do małego pojemnika wlej trochę wody i ułóż w nim rośliny. Umieść go w zamrażarce na kilka godzin. Po zamrożeniu wyjmij blok lodowy i umieść go na ciemnej powierzchni.
Użyliśmy jednej lampy błyskowej do oświetlenia naszego obiektu. Miejsce, w którym umieścisz światło, ma duże znaczenie dla ogólnego efektu. Jeśli postawisz je z tyłu, będzie prześwitywać przez lód, z przodu da natomiast efekt delikatniejszy, jak u nas.
W trybie ręcznej ekspozycji ustaw czas otwarcia migawki na 1/200 s lub dłuższy, aby zsynchronizować się z lampą błyskową. My utrzymaliśmy ISO na poziomie 100 i zbalansowaliśmy przysłonę i siłę błysku.
Fotografowanie pod światło, brzmi jak fatalny błąd, ale jeśli robisz to świadomie, możesz stworzyć wiele ciekawych efektów i to w rozmaitych rodzajach fotografii. Od martwej natury po portrety, w zasadzie wszędzie można wykorzystać tylne podświetlenie, by nadać charakter fotografii. Na zdjęciu obok wykorzystano mocne kontrowe światło, by pokazać dynamikę sceny - choć piłka zamrożona została w ruchu, dzięki z rozpylonym drobinom podświetlonej wody nie mamy wątpliwości, że porusza się szybko i do tego jest “podkręcona”. Zdjęcie wygląda bardzo profesjonalnie ale wykonano je opisywanym już niedużym Nikonem Z 5!
Książki fotograficzne to kopalnia wiedzy i inspiracji. Przeglądanie albumów z wysokiej jakości wydrukami przypomina nam jak niezwykłe jest to medium, ale na rynku jest też szeroka oferta publikacji edukacyjnych. Fotografowie chętnie dzielą się swoim doświadczeniem dlatego warto posłuchać co mają do powiedzenia, i czego sami nauczyli się przez lata pracy z aparatem w ręce. Wciąż dominują tytuły anglojęzyczne, ale pojawiają się już też polskie publikacje. Oto kilka naszych ulubionych!
Genialna seria zeszytów nowojorskiego wydawnictwa. Wielkie nazwiska, kultowe zdjęcia, oraz historia, jaka stoi za ich powstaniem. Mnóstwo przemyśleń i ciekawych porad!
Zdaniem Matta Stuarta, jednego z najlepszych fotografów ulicznych, sekret tkwi w nastawieniu. By zacząć “widzieć”, te niezwykłe historie, które rozgrywają się na ulicach miasta, trzeba “nauczyć się patrzeć”. Ta książka to seria wytrychów, które pozwolą Wam skrócić sobie tę drogę.
Wszyscy Jesteśmy Fotografami, to inicjatywa, która od lat inspiruje amatorów fotografii do samorozwoju łącząc publiczność z najlepszymi fotografami w Polsce. Nie tylko na spotkaniach, ale również poprzez książki.
Pomyśl o tych wszystkich dużych wydarzeniach, które przegapiliśmy podczas pandemii: muzyka na żywo, wesela, imprezy i festiwale… Tak więc fotografowanie eventów w 2023 roku koniecznie powinno znaleźć się na Twojej fotograficznej check-liście! Poza tym pomoże Ci to doskonalić swoje umiejętności i pozwoli budować pewność siebie. To forma reportażu, musisz więc nie tylko szybko myśleć i dostosowywać się do wydarzeń, lecz także przewidywać zachowania ludzi, aby uchwycić ich w kluczowym momencie.
Fotografowanie jedzenia jest relaksującym i przyjemnym doświadczeniem, dlatego zdecydowanie powinno znaleźć się na liście rzeczy do zrobienia w 2023 roku. Nie dość, że zdjęcia wyglądają apetycznie, to jeszcze na koniec sesji możesz zjeść swoje rekwizyty! Uchwycenie jedzenia z góry, czyli styl „flat lay” daje wspaniałe efekty. Aby to zrealizować, może przydać się statyw, jednak jego nogi mogą często przeszkadzać podczas fotografowania z takiej perspektywy. Aby to obejść, można skorzystać z poziomej kolumny, lub odchylanego ekranu.
Niektóre statywy pozwalają zamocować pionową kolumnę centralną w poziomie, by wygodnie fotografować pionowo w dół. Pamiętaj jednak, że przenosi to środek ciężkości i warto dociążyć trójnóg, by cała konstrukcja nie runęła niespodziewanie.
Jeśli nie masz statywu z poziomą kolumną, wykorzystaj odchylany ekran w swoim aparacie. Ramiona szybko się męczą, dlatego najlepiej stań na stołku lub małej drabinie. Przemyśl co wykluczyć a co zawrzeć w kadrze, by wyzwolenie migawki było jedynie formalnością.
Najlepiej utrzymywać niskie ISO, na poziomie około 100 i wybrać średnią przysłonę (na przykład f/4,5), aby wszystko było ostre. W przypadku fotografowania z góry można pozwolić sobie na nieco szersze otwarcie przysłony, ponieważ większość obiektów znajduje się w tej samej płaszczyźnie.
Czasami jeden obraz nie opowie całej historii, dlatego wówczas najlepiej pokazać ją w postaci ciągłej sekwencji. Zastanawiając się nad sposobem prezentacji takiej serii, pamiętaj, że musisz zawrzeć w niej początek, środek i koniec. Potrzebujesz więc co najmniej 3-5 ujęć. Wszystko zależy od Twojej pozycji i wyczucia. Musisz być we właściwym miejscu i w odpowiednim czasie. Spróbuj wcześniej przewidzieć co się wydarzy, abyś mógł zaplanować całą sekwencję od początku do końca. W naszym przypadku panna młoda rzucająca bukiet była tematem początku serii, a na końcu wiedzieliśmy, że będziemy musieli przenieść naszą uwagę na tłum łapiący wiązankę.
Jeśli masz szerokokątny obiektyw klasy 17-28 mm f/2,8 i statyw, to spróbuj swoich sił w astrofotografii i sprawdź, czy uda Ci się uchwycić Drogę Mleczną w 2023 roku. Będzie to wymagało ciągłego sprawdzania prognozy pogody i fazy Księżyca w okresie między kwietniem a wrześniem (kiedy Droga Mleczna jest najlepiej widoczna na półkuli północnej).
Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest zanieczyszczenie światłem, ograniczające widoczność obiektów na niebie. Po znalezieniu odpowiednio „ciemnego miejsca” będziesz potrzebować wyrazistego pierwszego planu: udane ujęcie astro wymaga ziemskiego zakotwiczenia, takiego jak budynki, drzewa lub woda. Po znalezieniu się w wybranym miejscu wybierz ISO pomiędzy 2000 a 6400 i trzymaj przysłonę szeroko otwartą, aby wpuścić jak najwięcej światła. Użyj statywu i wężyka spustowego (lub samowyzwalacza), aby uniknąć drgań aparatu, i ustaw czas migawki na około 25 s.
Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności w konkretnej dziedzinie, być może czas wrócić w 2023 do szkoły i odebrać solidne wykształcenie pod okiem specjalistów. Wejdź na www.akademianikona.pl i sprawdź jaki masz wybór!
Jeśli lubisz używać filtrów podczas fotografowania krajobrazu, możesz skorzystać z aplikacji na smartfony, która obliczy dla Ciebie czasy naświetlania. Aplikacja Long Exposure Calculator w kilku prostych krokach obliczy ustawienia i moc filtrów, których będziesz potrzebować. Istnieje wiele przydatnych apek, które można pobrać za darmo lub za niewielką opłatą, więc warto przeszukać Google Play lub Apple App Store, aby znaleźć coś, co ułatwi Ci wykonywanie długich ekspozycji.
2023 ma być rokiem nauki, ale nie zapomnij też o zabawie. A jaki jest na to lepszy sposób niż zrobienie portretu dziecka? Ta zabawa będzie jednak wyzwaniem. Utrzymanie skupienia dzieci przed obiektywem bywa trudne a zachowania są często nieprzewidywalne. Ich pokłady energii i entuzjazmu sprawiają jednak, że fotografuje się je z radością. Podczas gdy nasza dziecięca sesja zdjęciowa odbywała się w studiu, Ty możesz zorganizować swoją gdziekolwiek. Dobrym pomysłem jest plener na świeżym powietrzu, ponieważ dzieci będą mogły biegać i skakać do woli – upewnij się tylko, że masz ustawiony autofokus na tryb śledzenia obiektu.
Partnerem publikacji jest firma Nikon. Artykuł pochodzi z najnowszego wydania magazynu Digital Camera Polska (DCP 4/2022)